Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Olumlu başlayan zirveden sonuç çıkmadı

1.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Donald Trump ile Kim Jong-un Hanoi'deki zirvede bir araya gelmişlerdir. Dünyanın ilgi ile izlediği, iki liderin bu ikinci zirvesi bir anlaşmaya varılamadan sona ermiştir. Zirvenin başlangıcında her iki liderin olumlu konuşmaları ve samimi görüntüleri umut verici görülmüştü. Ancak zirve sonunda imzalanması beklenen anlaşma gerçekleşmemiştir.

Trump yaptığı açıklamada Kuzey Kore Lideri Kim'in çok fazla talepte bulunduğunu, yaptırımların kaldırılması karşılığında sınırlı tavize yanaştığını ve nükleer çalışmaların tamamen sonlandırılması taahhüdünü veremediğini söylemiştir. Bununla birlikte Trump, Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması konusunda ümitvar olduğunu belirtmiştir.  Nitekim i ki ülke yetkililerinin görüşmeleri sürdürecekleri de açıklanmıştır.

Trump'ın basın toplantısında ılımlı bir dil kullandığı, Kuzey Kore'nin coğrafi zenginlikleri dikkate alındığında geniş bir ekonomik potansiyelden söz edilebileceğini, diyaloga açık bir politika izlenmesi durumunda önemli başarılar sağlanabileceğini söylemesi dikkat çekmiştir. Bir başka ifade ile Trump Kim'i onurlandırmıştır.

Trump ayrıca nükleer silahlardan arındırma konusunun sabır isteyen bir süreç olduğunu ve acelesinin bulunmadığını söylemiştir. Basın toplantısında İsrail Filistin barışı çabalarına, Venezuela krizine değinerek zor sorunların üstesinden gelme iddiası içinde olduğunu bir biçimde ortaya koymuştur. Bu bakımdan, Zirvenin iyi hazırlanmadığı ve Trump'ın eli boş döndüğü yolunda yapılabilecek eleştirilere karşılık bu husus ileri sürülebilir. Yani Trump ABD'yi yeniden eski gücüne kavuşturma yolunda yürümektedir.

Kuzey Kore lideri Kim'in de ülkesini ekonomik açıdan rahatlatabilecek yaptırımların kaldırılması bakımından eli boş döndüğü bir gerçektir. Ancak bu konuda Çin'in Kuzey Kore'ye sağladığı desteği devam ettireceği, Kim yeniden nükleer deneme çılgınlığına kalkışmadığı sürece, Çin'in yaptırımları ihlal etmekte bir beis görmeyeceği beklenir.

Bazen hiç bir sonuç elde edilmemesi, olumsuz bir sonuca varılmasından daha iyidir. İşte Trump-Kim zirvesi bunu ortaya koyan bir zirve olmuştur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 20 Şubat 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 20.02.2020 tarihinde burçları neler bekliyor?

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Şubat 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 18 Şubat 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 17 Şubat 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 17-23 Şubat haftalık burç yorumları. Yeni haftada burçların aşk ve iş hayatla...

Günlük Burç Yorumları Aşk 16 Şubat 2020 Pazar Hafta sonu. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test