Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tüm bu çirkinlikler oy adına yapılıyor

1.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gazi Mustafa Kemal Atatürk diyor ki; "Politikacı beyaz eldivenli insandır", Büyük İngiliz politikacı Winston Churchill diyor ki; "Söyleyiş, söylenenden önemlidir", Fransız atasözü diyor ki; "Politikacı zarafetin, nezaketin, efendiliğin önderidir." Bu sözlere baktığımızda politika; terbiyenin, efendiliğin, hoşgörünün olduğu yer anlamına geliyor.

1930'lu yıllarda Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e etrafındakilerden "Yaptığınız bu konuşma seviyeli ve edepli bir konuşma ancak halkın daha çok anlayacağı seviyede konuşmalar yapın" önerisi geliyor. Gazi'nin bu öneriye verdiği cevap "Benim için önemli olan onların seviyesine inmek değil, onların konuşma dilini benim şimdi yaptığım konuşma diline çıkarmaktır" diyor.

 Ben parlamentoda 20 sene bulunmuş biri olarak söylüyorum ki politika çirkinliklerin, çirkefliğin, çamur atmanın yeri değildir. Günümüzde eleklerden geçmesi gereken sözlerin hiçbiri o eleklerden geçmez oldu. Zarafetin, efendiliğin, kibarlığın, olgunluğun ve hak bilirliğin süzgeçlerinden geçmeyen kelimeler politikaların büyük malzemesi oldu. Şimdi vatandaş yumuşak, zarif kelimeler yerine vurucu, kahredici kelimeleri duyunca heyecanlanıyor. Bu heyecanlanmayı gerçek politika zemininde olanlar kullanmıyor ama yönetici mevkiinde olanlar oy getirir düşüncesiyle bu kelimeleri kullanıyor. Bu şekilde de ancak kötü sokaklarda duyacağınız kelimeler siyasetin sözü olarak görülmeye başlıyor. Oysa politikada kullanılan kelimeler şiirin, saygının süzgeçlerinden geçtiği zaman devletinizin dışta ve içte itibarı çok yükseklerde olur. Şimdi bundan vazgeçildi ve oy gelsin diye bu kötü dili kullanıyorlar. Birbirinin yüzüne bakmayacak noktaya gelenler ertesi gün el sıkışıyorlar. Tüm bu çirkinlikler oy adına yapılıyor. Bunun yapılmaması politikanın esas yapısıdır ama bu artık önemsenmiyor. Bu geleceğimizi karartacak nitelikte büyük hatalar manzumesidir. Bu devam ettiği sürece toplumda dostluk arkadaşlık nezaket gibi değerler kalmaz ve bu milleti kalabalık hale getirir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test