Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kışlalı: ''Erdoğan, CHP'nin durumundan memnundur!..''

8.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Duayen gazeteci Mehmet Ali Kışlalı ile bu haftaki 'soru - cevap' sohbetimizi 'Yerel seçimlere ayırdık', işte görüşleri...

GÖZLEM -Yerel seçimler için son 3 haftaya giriyoruz. Önce İttifaklar konusundaki görüşlerinizi almak istiyoruz. AKP, "yurdu karış karış dolaşan" Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı liderliğinde "propaganda yarışına" çok erken başladı ve ilçe - belde belediyelerinde bile halka "Bana oy vereceksiniz" algısı yaratan bir stratejiyi seçti. En büyük illerin başkan adayları bile "onun gölgesinde" seçimlere giriyor. Cumhur İttifak'ın ortağı Devlet Bahçeli ise, tabanda AKP - MHP adayları arasında çatlaklar olmasına rağmen, ipleri tamamen Erdoğan'ın ellerine bıraktı. Adeta "O ne derse o" talimatını parti teşkilatına verdi. Bahçeli'nin de desteklediği "Beka" sloganlı, Erdoğan'ın "devlet ve medya destekli tek adam stratejisi" başarılı olacak mı?

Tespitlerinize katılıyorum. Bunun üstüne Erdoğan'ın Millet İttifakı'nı "Zillet İttifakı" olarak isimlendirip, halkı, seçmeni tamamen kutuplaşmaya iten üslubunun da ne kadar lehine olacağını zaman belirleyecek. Her şey Cumhurbaşkanı'nın kontrolündeymiş gibi gözükse de, MHP kanadının kendi planları, hesapları, çıkarları mevcut olarak duruyor. İttifakta meydana gelebilecek en küçük bir çatlakta, Bahçeli ve MHP kendi yoluna gidecektir. Nihayetinde bu ittifak sadece seçim bazında sağlam gözüküyor. Ama Erdoğan ve AKP artık Meclis'te bile MHP'lilerin oylarına ihtiyaç duydukları için, seçimlerden sonra ortaya çıkacak krizler ne gösterir onu bilemiyorum.

GÖZLEM -Millet İttifakı'nda ise, "durum" hâlâ netleşmedi. Büyük tartışma ve çekişmelerle sona eren "aday seçimi süreci" nihayet ama hâlâ ortada "doğru düzgün" ve de "ortağıyla uzlaşılmış" bir propaganda takvimi yok. Propaganda yarışına "organize bir şekilde başlamakta" geç kalınmış görünüyor. Sizce bu tablo "Millet İttifakı bakımından" sandığa "ne kadar" etki eder?..

CHP ile İYİ Parti doğru dürüst beraber bir propaganda süreci yürütemiyorlar. Halkı coşturamıyorlar. Ama nasıl yapacaklar? Hele bu kadarlık medya desteğiyle yeterince büyük coşku yaratılamadığı intibaı verdiler. Yapmaya çalıştıkları biraz da Cumhur İttifakı'nda çatlak oluşmasını beklemek gibi gözüküyor.

GÖZLEM -Cumhur İttifakı'nın "vatandaşı büyük ölçüde etkilemekten uzak kalan" sloganlarına karşılık, Millet İttifakı'nın, çok büyük kitlelerinim belini büken "mutfak yangınını", "hayat pahalılığını", "domatesli, biberli, patlıcanlı varlık kuyruklarını", "işsizliği" yeterince kullanamadığı, Erdoğan'ın "gündemi değiştirmek için ortaya attığı konular ile uğraşıldığı ve vatandaşın gündemine ağırlık verilemediği" eleştirileri için ne diyorsunuz?

Tamamen katılıyorum. Beka söyleminin AKP'nin tabanında bile inandırıcı olmadığını düşünüyorum. Bahçeli'nin konuşmaları bile Erdoğan'ınkinden daha etkileyici. Ancak muhalefetin sorunu, hâlâ seçmen nezdinde "Bu muhalefet Türkiye'yi yönetebilir" algısını oluşturamamasında. Bunda özellikle aday belirleme sürecindeki tartışmalar, beceriksizlikler etkili oldu. Ayrıca CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun "şehir belediye başkanlıklarına o ilden başarılı ilçe belediye başkanlarını aday gösterme" stratejisinin "tanınırlık" sorunu yarattığı görülüyor.

GÖZLEM -İttifaklardan partilere geçerek, sıra ile soralım; AKP'nin durumunu nasıl görüyorsunuz?..

AKP demek Tayyip Erdoğan demek. Niçin Tayyip Erdoğan bu kadar tutuluyor? Bir defa içeride bütün güçleri büyük ölçüde kontrolü altına topladı. Ayrıca dış ülkelerle ilişkilerde de, onların da çıkarları doğrultusunda ara ara kötüleşse bile geri adım atıp durumu toparlamayı biliyor. Türk milleti, özellikle entelektüel seviyesi düşük olanlar ne olursa olsun güçlü lider istiyorlar. Çok geniş kitlelere hitap edebiliyor. Anketleri, en azından son döneme kadar iyi kullanıyor gözüküyor. Ekonomideki sıkıntılar bu gücünü ne kadar sarsacak onu göreceğiz.

GÖZLEM -CHP'nin durumunu değerlendirir misiniz?

CHP bölünmüş bir parti gibi gözüküyor. Öyle olunca, hele o parçalardan bir kısmı da başka partilere geçerek AKP-MHP ittifakına fayda sağlayınca, Erdoğan herhalde CHP'nin bu halinden memnundur. Ben, CHP'nin bu halinden memnun değilim. Herhalde gidip AKP'ye oy vermeyeceğim ama seçime dönük motivasyon, teşvik düşüyor ve ekonomi başta pek çok konu CHP'nin lehine gibi gözükse de, seçmenini ne kadar sandık başına toplayabilecek, bilemiyorum.

GÖZLEM -MHP sandıktan "kârlı mı, zararlı mı" çıkacak?

Eğer AKP olmasa MHP yerel seçimlerde bugünkü durumuna göre çok daha az yerde başarılı olabilirdi. Devlet Bahçeli partisinin birliğini muhafaza etmiş gibi gözüküyor ve pek çok alanda geçmişiyle ve ideolojisiyle taban tabana zıt adımlar atsa da, konuşmalarıyla önemli bir rol oynuyor. Bu ittifak düzenlemeleri sayesinde MHP kesinlikle yerel seçimlerden kârlı çıkacaktır.

GÖZLEM -İYİ Parti, "ilk defa gireceği" yerel seçimde ne yapabilecektir, sizce?

Düşünüyorum da kadın liderin konuşmaları, kişiliği, ağırlığı, "bu partinin seçimlerde ciddi bir çıkış yapması gerekir" diye düşünüyorum ama ilk girdiği genel seçimlerde aldığı sonuçlar bunun tersini gösterdi ve ciddi bir darbe aldı. Buna karşın küçük büyük, az çok, ortalığı yine de parçaladı, karıştırdı. Şimdi yerel seçimlerde o da tek başına girseydi ne ölçüde başarılı olabilirdi bilemiyorum ama CHP ile ittifakı sayesinde bu seçimlerden en kârlı çıkan partilerden biri olacak gibi gözüküyor

GÖZLEM -HDP ve sandık konusunda görüşünüz?

HDP, Doğu'da ve göç alan büyük şehirlerde etkili olabilir. Muhalif olarak kendi adayı olmayan veya kendi adayının güçlü olmadığı yerlerde de Millet İttifakı'nı oy getirebilirler.

GÖZLEM -Saadet Partisi genel seçimden daha iyi bir sonuç alabilir mi?

Saadet Partisi'nin adaylarını Ordu'daki eski AKP'li İdris Naim Şahin hariç çok iyi tanımıyorum. Onun için bu konuda pek bir görüşte bulunamayacağım. Ancak SP'nin nispeten küçük yerlerde netice alması, doğrudan Cumhurbaşkanı'nın ve AKP'nin ağırlığını kaybetmesine neden olabilir. Erdoğan eski Erdoğan değil. İllerde yaptığı ve CNN başta tüm kanalların sürekli verdiği konuşma ve mitinglerde, bağırmasından çağırmasından gücünün azaldığını, kitleleri eskisi kadar coşturamadığını görüyorsunuz.

GÖZLEM -"Küskün ve istifacı adaylar ile beslenen" DSP ve DP ne yapabilir?

Ecevit'in partisi DSP, CHP'ye karşı olur mu? Burada eğer bu şekilde bir görüntü ortaya çıkmışsa bunda en başta CHP'yi suçlamak gerekir. Kılıçdaroğlu'nun seçim kazanmak için bazı illerde sağa yakın isimleri aday yapması gerekiyorduysa, bunu diğer kesimleri daha solcu yerlerde öne çıkararak, bu küskünlere başka görevler vererek, daha doğru bir iletişim stratejisi kullanarak dengeleyebilirdi. Onun yerine bu kesimleri elinin tersiyle itmesi CHP'nin hatasıdır ve DSP'ye de gerçek sol kesim isimlerini aday göstererek yer açtıkları için çok da kızılamaz. DP ise çok az seçim bölgesinde alternatif isimleri bünyesine kattı. En önemlilerinden birisi eski CHP Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'un Muğla'da DP'den aday olması sanırım. İnşallah başarılı olurlar da oyları bölmezler.

GÖZLEM -Seçim sonrasında AKP'nin içinden "küskünlerin ve bir tarafa bırakılan ünlülerin önderliğinde yeni bir parti kurulacağı" hemen hemen kesinleşmiş gibi. Bu parti "siyasi dengeleri" değiştirebilir mi?

Hadi bu tespitinize, çok lafı edildiği için, "böyle bir parti kurulacağına inanıyorum" diyerek katıldığımı söyleyeyim. Eğer Abdullah Gül, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu gibi isimler ortaya çıkıp böyle bir girişimi başlatabilirlerse, "hakikaten Erdoğan'ın gücü azalmıştır" diyeceğim. Ancak böyle bir girişimin ortaya çıkması için bu seçimlerde Erdoğan ve AKP'nin oylarının ciddi biçimde düşmesi gerekir.

GÖZLEM -CHP içinden de "sosyal demokrat bir parti kurmak isteyenlerin çıkacağı" ve "bir bölünmenin yaşanacağı" kulislerde söyleniyor. Ya da "parti kurulmasa" da "DSP çatısı altında toplanma" alternatifinden söz ediliyor, görüşünüz?

En muhtemel ve ümit vaat eden alternatif bu. Çünkü bu günkü haliyle CHP ülkeyi yönetmeye hazır bir parti görüntüsü vermiyor. İktidarı ele geçireceğine dair bir inandırıcılığı yok.

GÖZLEM -Aday tespit süreci Kemal Kılıçdaroğlu'nu ve etrafını epeyce yıprattı; CHP üst yönetiminde, "genel başkan dahil" bir değişim olabilir mi?

Ancak bu seçimlerden büyük bir kayıpla çıkarsa böyle bir gelişme olabilir. Ben ekonomik durum ve tepkiler bu kadar yüksekken o kadar büyük bir oy kaybı yaşayacağına inanamıyorum. Özellikle CHP şu anda çok yakın olduğu Ankara'yı alırsa, böyle bir ihtimal görmüyorum. Ancak maalesef Kılıçdaroğlu'nun örneğin bir Ecevit'te olan o "çekiciliği, karizması" yok.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test