Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Fuar tartışması

8.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yerel seçim sürecinde adayların söylemlerinden yola çıkarak ilginç tartışmalar da gündeme geliyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkan Adayı Tunç Soyer’in, iş insanlarına ‘Fuar İzmir’in gerekirse özelleştirilebileceğini’ söylediği iddiası tartışmalara yol açtı. Konunun iktidar partisi yetkilileri tarafından farklı noktalara çekildiğini gören Soyer, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, konuyla ilgili profesyonel hizmet alımını ifade ettiğini söyledi. Böylece yanlış anlamalara ve iktidar partisinin kasıtlı suçlamalarına açıklık getirmiş oldu.

Bu tartışmadan hareketle, İzmir’de fuarcılık bayrağını bir dönem elimizde ve yüreğimizde taşımış bir İzmirli olarak, konuyla ilgili düşüncelerimizi açıklamanın hem görevimiz ve hem de sorumluluğumuz olduğunu düşünüyoruz.

 

Kurtuluşun ve kuruluşun ruhuyla

İzmir’in ekonomik ve toplumsal tarihinde fuarcılığın çok önemli bir yeri vardır. İzmir Fuarı, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde İzmir’de toplanan İzmir İktisat Kongresi’nde alınan kararlarla hayata geçirilmiştir. Bu nedenle de Kongre’nin İzmir’de toplanması ve ülkemizde fuarcılığın İzmir’den başlatılması tesadüfü olaylar değildir. Bu anlamlı adımlar, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşlarıdır. Dolayısıyla fuarın temelinde de kurtuluşun ve kuruluşun ruhu vardır. Fuar, ‘kurtuluşun ve kuruluşun kenti’ İzmir’e çok yakışmıştır.  

Bu konunun altını özellikle çizmemizin nedeni, İzmir’de fuarcılık konusuna salt ticari kaygılarla ve değerlendirmelerle yaklaşılamayacağını vurgulamaktır. Fuarcılık, öncü kent İzmir’in geçmişten günümüze uzanan önemli bir misyonu, geleneği ve zenginliğidir.

 

İZFAŞ doğru bir modeldir

İzmir Fuarı’nın tarihi, yalnızca İzmir’in değil aynı zamanda Türkiye’nin de ekonomik ve toplumsal tarihidir. Bu ilginç süreçte nice önemli ekonomik ve sosyal gelişmeye ev sahipliği yapmıştır fuarımız. Fuarın kurucusu rahmetli Behçet Uz’dan başlayarak hemen her dönem İzmir’in başkanları, yöneticileri, iş insanları bu sürece önemli katkılarda bulunmuşlardır. İzmirliler olarak hepsini saygıyla anıyor ve emeklerine teşekkür ediyoruz.

Uzun süre İzmir Belediyesi bünyesinde yönetilen fuar, dünyada yaşanan yeni gelişmelere ayak uydurmak ve yeni ihtiyaçlara cevap vermek üzere, 1990’larda yeni bir yapılanmaya gitmiştir. Yüksel Çakmur döneminde bugünkü İZFAŞ organizasyonu oluşturulmuştur. Özel kesimin de yönetimde temsil edildiği bu yapının, günümüzde fuarcılığın gelişmiş olduğu birçok ülkede ve kentte halen uygulanan doğru bir yaklaşım olduğunu düşünüyoruz.

 

Fuarlar ve kongreler kenti olmak

İktisat Kongresi’nin İzmir’de toplanması ve fuarcılığın İzmir’den başlatılmasıyla, Mustafa Kemal Atatürk tarafından İzmir kentinin önüne konulan ‘fuarlar ve kongreler kenti olmak’ misyonunun, bugün de geçerli olduğunu düşünüyoruz.

Bu bağlamda rahmetli başkan Ahmet Piriştina da bu misyona sahip çıkmış ve Kültürpark içinde yeni fuarcılık alanlarını İzmir’e kazandırmıştır. Kültürpark’ın Lozan kapısı girişine Ahmet Piriştina’nın portresinin ve sözlerinin konulması elbette boşuna değildir.

 

Fuar İzmir, İzmir’in kazanımı

Fuarcılığı önemseyen ve başta Behçet Uz olmak üzere konuyu sahiplenen başkanların izinden yürüyen Aziz Kocaoğlu da, 15 yıllık hizmet döneminin belki de en anlamlı işlerinden birini yapmış ve Gaziemir’deki ‘Fuar İzmir’i İzmir’e kazandırmıştır. İzmir ekonomisine çok büyük katkılar sunan bu önemli eser için, İzmirliler olarak Aziz başkana müteşekkiriz.

Fuar İzmir, başta özel sektörle birlikte yapılmaya çalışılmıştır. Hatta bu bekleme dönemleri nedeniyle zaman da kaybedilmiştir. Ama özel sektör temsilcilerinin taahhütlerini yerine getirmemeleri nedeniyle, İBB tamamen kendi gücü ve olanaklarıyla bu eseri İzmir’e kazandırmıştır. Doğal olarak yönetimi de İBB şirketi olan İZFAŞ tarafından üstlenilmiştir. Bu şirketin yönetiminde İzmir iş dünyasının temsilcileri de halen yer almaktadır.

 

Fuarcılığı geliştirmek ve güçlendirmek

Dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar, problemler elbette fuarcılık sektörünü de etkilemektedir. Ama bu sıkıntılardan çıkabilmek için de, fuarcılığın önemli bir kaldıraç olduğu ve ihmal edilmemesi gerektiği bilinmektedir. İşte bu nedenle İzmir’de fuarcılık geliştirilip güçlendirilmelidir. İzmir’in kazanımı olan Fuar İzmir, İzmir’in ve ülkemizin ekonomisine önemli olanaklar sunmaktadır. Kısacası, Fuar İzmir daha çok sahiplenilmelidir.

Biz yeni hizmet döneminde, İzmir’in yerel yönetiminin, Behçet Uz’lardan günümüze uzanan geleneği titizlikle sahiplenip, fuarcılık bayrağını daha da yükselteceğine yürekten inanıyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

YouTube'da faaliyet gösteren Gerçek Hikayeler isimli kanal ''çocuk istismarı'' yaptığı gerekçesiyle Twitter'da gündem oldu. Kanal için birçok kullanıcı, kanalın şikaye...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Haziran 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Haziran ayında burçların aşk hayatını neler bekliyor?

Yazarlar
Website Security Test