Facebook ta paylaştweet le

Siyaset Söyleminde Radikal Dönüşüm…

8.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yerel seçim atmosferine girildiği günlerdi.. Bir yazımızda siyasetin artık Partilerin çatısı altında değil insanların çevresinde biçimleneceğini yazmıştık. Cumhur İttifakının açık hava toplantılarında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın adına yazılıp bestelenen şarkıları dinler olduk. Bu hiç de beklenmedik bir gelişme değil. Çünkü artık insana dokunabilen ve erişilip dokunulabilen siyasetçinin ilgi ve itibar gördüğü bir kampanya uygulanıyor.

Önceki seçimlerle karşılaştırıldığında, alışkanlıkların çöpe gittiği, yeni söylem ve söyleyiş biçimlerinin geliştirildiği bir süreç yaşanıyor. Stratejik açıdan beklenen oluyor.

Seçim kampanyalarında artık;

  • Konuşanların değil ve konuşturanların,
  • Söyleyenlerin değil dinleyenlerin,
  • Düşündürenlerin değil inandıranların,
  • Gerçeklerin değil gerçek ötesi mitolojilerin,
  • Aklın değil vicdanın,
  • Somut yol, su, elektrik projelerinin değil soyut değerlerin,

Çünkü bugün ilişkilerimize bilgilerin değil algıların yön verdiği yaşam biçimleri egemen.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Sayın Tunç Soyer’in İzmir’i Kültür, Sanat ve Tasarım şehri yapacağını ifade ediyordu, bir proje tanıtım toplantısında.

Benzer biçimde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Sayın Binali Yıldırım da İstanbul’u “Tasarım Kenti” yapacağını, sanat etkinliklerini İstanbul’un Anadolu yakasına da taşıyacağını, Kültür Merkezleri kuracağını anlatır oldu.

Çünkü siyasetçi, ismi etrafında oluşan mitosların yani söylencelerin yani olumlu dedikoduların yarattığı çekim gücünü arttırdığını biliyor. Bu nedenle geçmişte seçmenini mutlu ettiği somut sonuçların yarattığı zemin üzerine soyut değerlerin güçlendirdiği algılar eklenebildiğinde çarpan etkisi yüksektir.

Somut değerler ölçülebilir, denetlenebilir. Somut zaten bu nedenle somuttur. Ancak somutun etkisi sınırlıdır, denetlenebilir, mücadele edilebilir ve mağlup edilebilir. Oysa tarih boyunca söylenceleri somut değerlerle mücadele ederek mağlup edebilmiş bir güç yok. Ta ki daha güçlü karşı söylenceler üretilebilsin.

Halkın dilindedir: Dedikodu ile kim baş edebilmiş bugüne kadar?

Söylencelerin soyut değerlere dayalı olmak yanında başka bir özelliği daha vardır: Herkes içine kendi geliştirdiği hikâyeler ekleyebilir. Yani siyasetçinin dilinden dökülen bir ifadeye kamuoyunu oluşturan her seçmen gerek gördüğü ve üretebildiği eklentilerle bezenmiş bir hikâyeyi bir diğer kişiye aktarabilir. O da kendine uygun değişiklikleri yapıp yeni bezemelerle biçimlendirdiği bir söylentiyi diğer bir kişiye aktarabilir. Herkes bilir ki o diğer kişi de benzer katkılarla zinciri sürdürecektir.

Çünkü içerik soyuttur ve soyut denetlemek ve yenmek mümkün değil!

Tasarım Kenti nasıl olunur? Bunu bilen var mı?

Sade vatandaş bunun içini kendi dolduruyor.

Yaşamında olması gerekirken olamamış ve olduğunda onu çok mutlu edecek ne varsa tamamını Tasarım kavramının içine yerleştiriyor. Bunun için mutluluğunu kısıtlayan ne varsa onların devre dışında bırakıldığı; olmasını arzu edip de arzularını gerçekleştiren şeylerin yapıldığı bir yer, Tasarım Kenti, onun için.

Bu nedenledir ki bugünün strateji zekâsına sahip siyasetçileri artık içi net ve somut projelerden çok seçmenin içini kendisinin dolduracağı projeleri dillendiriyor. Böylece o projeler siyasetçinin projeleri olmanın ötesine geçiyor ve seçmenin projelerine dönüşüyor.

Bugünün seçmeni ise gerçeklerden yorgun ve bıktı, usandı somut gerçeklerden. Gerçeğin ötesine kaçış onlar için de en uygun eğilim.

Yaşanan sorunları seçmenin yüzüne tekrar vurmanın ne siyasetçiye ve ne de seçmene bir faydası yok. Ulaşılabilir ya da değil ama umuttan söz eden kazanacak, kazandı, kazanıyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 16 Nisan 2021 Cuma. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 15 Nisan 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 14 Nisan 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 13 Nisan 2021 Salı Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar