Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

TRT-2’nin dirilişi

15.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yıllardır kültür-sanat alanında büyük bir gerilemenin yaşandığını söyleyebiliriz. Kültürel alanda geriye doğru bir gidiş, sanatın küçümsenmesi, hatta reddi, kısacası orta çağ anlayışlarına öykünme, son yıllarda öylesine boğucu bir hava yarattı ki, en ufak bir ışık bile hoşumuza gidiyor. Umut veriyor.

Uzun süredir TRT yayınlarını izlemeyi bırakmıştım. Öylesine tarafgir, tek yanlı, yayıncılık etiğinden uzak yayınlar yapıyorlar ki! Bizlerin verdiği vergilerle yalnızca iktidar yandaşı yayın yapılması kabul edilebilir bir şey değil.

Bu nedenle, Mart ayı başında bir Pazar günü, kanallar arasında gezinirken Cumhurbaşkanlığı Orkestrası eşliğinde Devlet Sanatçımız İdil Biret’in bir konserine rastlayınca şaşırmadım dersem yalan olur. TRT-2 televizyonu yayıncılarının başına taş mı düştü dedim kendi kendime. Şaka bir yana hoşuma da gitti.

Yıllar öncesine, artık aramızda bulunmayan ünlü şefimiz Hikmet Şimşek’in her Pazar sabahı TRT’de düzenlediği açıklamalı orkestra konserlerine gitti aklım. Hikmet Şimşek’i özlemle anarken, mirasına sahip çıkılmasına da sevindim.

Program Örnekleri

Bunun üzerine TRT-2 kanalını daha yakından izlemeye başladım. Kanal, yeni ve çağdaş formatı ile sanatseverlerin ilgisini çekecek programlar düzenliyor. Bu programlarda, köy dizilerinden beynin sırlarını ele alan belgesellere, yeme-içme sanatından tarihi gezilere kadar renkli bir çeşitlilik görülüyor. Resim, edebiyat, müzik, sinema, klasik müzik, opera, kısacası güzel sanatların farklı dallarını içeren programlar var.

Örneğin, Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Mersin, Samsun illerimizdeki Devlet Opera ve Balesi sahnelerinde olup bitenler “Opera Dünyası”nda izlenebilir. Sinema programı da, seçme yabancı ve yerli filmlerin yanısıra, Mehmet Açar ve Alin Taşçıyan gibi tanınmış film eleştirmenlerinin yorumlarını içeriyor.

Yazınımızın duayen ismi Doğan Hızlan’ın “Edebiyat Söyleşileri”  yeni yazarları, yeni eserleri tanımamızı sağlıyor. “Bir Resim, Bir Hikaye” programı da ilginizi çekecektir.

Piyanist Anjelika Akbar, çaldığı parçalar bir yana, ilginç Türkçesi ile sanatçılarla yaptığı söyleşiler ile dikkat çekiyor. Hala gençlere seslenmesini bilen Fuat Güner’in “Aramızda Müzik Var” dizisi de hoşuma gitti.

Yazı, program tanıtımına dönüşmeden son bir hatırlatma yapayım: Mustafa Aksay’ın yazıp, Faruk Aksoy’un sunduğu “Evliya Çelebi” dizisi, büyük gezginimizin andığı tarihi yerlerin tanıtımını içeriyor. Rusya’daki Kazan kentinin tanıtımına rastladım; güzeldi.

TRT-3 Radyosu Güçlendirilmeli

Bu gelişme ile ilgili olarak, sosyal medyada yazılanlara göz atıldığında genelde olumlu bir hava estiği görülüyor. Atatürkçü, laik, demokrat izler o denli baskın ki, ister istemez etkiliyor yöneticileri. Şimdi yapılması gereken, var olanla yetinmemek, programların daha çağdaş, daha çekici bir hale gelmesi için TRT-2 yöneticilerine eleştirileri iletmek, görüş bildirmek, onların bakış açılarını genişletmektir.

Bu arada, farklı bir mecra da olsa, TRT-3 radyo kanalına da el atmak gerekli. FETÖ çetesinin egemen olduğu dönemde bu kanal nerdeyse kapatılacaktı. Kadrolar boşaltıldı. Arşivlerden çıkarılan eski programlar kullanıldı. Vericiler azaltıldı. Neyse bu kötü gidişe dur dendi. Dünyada örneği az bulunan bu radyo kanalı yeni atılımlar yaptı. Atılımlar yapılıyor ama bu izleyicilere yeterince erişemiyor. Çünkü vericiler yetersiz. TRT yöneticileri bu konuya el atarlarsa, dinleyici kitlesi büyüyecek. Ha gayret!

Şükrü Tül anısına

Bölgemizin yetiştirdiği en önemli arkeologlardan Şükrü Tül dostumuz dört yıl önce aramızdan ayrıldı. Ebruli Turizm ve DEÜ, kent müzeleri üzerine bir toplantıyla kendisini andı. Sosyal medyadaki bir öğrencisinin şu sözleri onu çok iyi tanımlıyor: “Değerli Hocam, sanki gideceğinizi bilir gibi büyük bir coşkuyla paylaştınız, aktardınız biriktirdiklerinizi. Birçoğumuzun yaşamında en değerli öğretmen oldunuz. Arkeolojiden kültüre, sanata, bilime, ilhama ve yaşama dair bakış açınızla yeni sayfalar açtınız hayatımızda.”

Ben de, sevgili Şükrü Tül dostumu özlemle anıyorum. Kendisi unutulmazlar arasındadır artık!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

GSM operatörleri Ramazan Bayramına damga vurdu. Türkiye'de birçok noktada şebeke sorunu yaşayan kullanıcıların şikayetleri üzerine operatör şirketleri açıklama yaptı. ...

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Mayıs 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) kredi borcu olan öğrenciler kendilerini sosyal medyada hatırlattı.

Türkiye ile Japonya arasında son günlerde yapılan açılışı yapılan Başakşehir Sakura Hastanesi ve ardından yapılan pozitif açıklamalar, dikkatleri iki ülke ilişkilerine...

Yazarlar
Website Security Test