Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kadınlar Gününde Kör Ali'yi Anmak

15.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kadın daha az cinayet işler. Kadın daha az çalar.  Kadın bin yıllarca cariye, esir, mal olmuştur. Ayni zamanda uğruna yeni dinler yaratılmıştır kadının. Sekizinci Henry'nin altı eşi ve Anglikan kilisesinin oluşmasında evliliklerinin etkisi vardı!

Birinden ayrıldı, biri öldürüldü, üçüncüden ayrıldı, dördüncü öldürüldü, beşinciden ayrıldı, altıncısı ondan uzun yaşadı. İkinci Abdülhamid'in 16 eşi, Mehmet Reşat'ın beş eşi vardı. Kadının bakış açısı ise ideolojilere daha mesafelidir, daha geniş bakar olaylara daha pragmatik.

Kör Ali ise hakkında daha bir Vikipedi maddesi bile oluşturulmamış bir değerimiz.

Ali İhsan İloğlu, namı diğer "Kör Ali" 1870 yılında İstanbul Koska'da doğmuş (Aksaray), Darültedriz'de okuyup Fatih Camii'ne devam etmiştir. Hacı İbrahim Efendi'nin öğrencisi olmuş, sonra Türk İçtimai Tarihi ile çalışmaları ile Harbiye Nezaretinde (Bakanlığında) mümeyyiz olmuş.

Diplomat ve Edebiyatçı Memduh Şevket Esendal kendisine "Türk Karl Marks'ı" demiştir.  Mesleki temsili, yani mesleklerin parlamenter temsili fikrinin ve kadın haklarının babalarındandır.

Selim İlkin ve İlhan Tekeli eserlerinde Kör Ali'yi araştırmışlardır. Kör Ali monografilerinde; "Temsili Mesleki" konusundaki fikir ayrılıklarından dolayı Ziya Gökalp ile aralarında fikir ayrılığı doğmuş ve  Ziya Gökalp, Kör Ali'nin "Kadınlar" hakkındaki  fikirlerini "yersiz ve zamansız" bulmuştur. Yazdığı bir taşlama ile de bunu dile getirmiştir:

Ali İhsan dedi; 'Çarşaf kalkmalı', / Dedim ona; "Senin bunda sözün yok, / Varsın kadın açılsın sana ne, / Çünkü körsün, görmek için gözün yok!"

Halbuki Gökalp daha ziyade idealist, Kör Ali ise daha materyalist ve pragmatik bir yaklaşımda idi.

İktidarlar o zaman da bazı düşünürlerin tanınmasını, bazıların tanınmamalarını, sağlar idi, bugün de öyle, sanırım yüz yıl sonra da bu böyle olacak.

İttihatçılar arasındaki hesaplaşmada Memduh Şevket Esendal, sonra Yakup Kadri Karaosmanoğlu gibi "Zoraki Diplomat" olmuş, Kör Ali de "İstiklal Mahkemesinde beraat etmesine rağmen" hiç bir görevde bulunmamış ve 1942 de vefat etmişti.

Bir zamanlar fikir adamları bizde de ortaya çıkıyorlardı, son aklıma gelen çaplı, politikada suya sabuna dokunan yazar Samet Ağaoğlu da "Yassıada zindanını" yazıp hayata veda etmişti.

Anlamlı bir günde ve haftada hepsini anayım dedim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test