Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Konkordato ilan eden işletmeler ekonomiye kazandırılmalıdır

15.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bugüne kadar yaklaşık 2000 işletme konkordato ilan etmiştir. Bu konkordato sayısı her gün artmaya devam ediyor. Maliye bakanı Sayın Berat Albayrak 5.4 milyar TL kredi yapılandırması ile 318 firmanın konkordatodan çıkarıldığı ve ekonomiye kazandırıldığı bilgisini verdi. Bankalarımızın bu yönde attıkları adımları takdirle karşılıyoruz.

Konkordato ve iflaslar nedeniyle unutmamak gerekir ki 2019 yılı devletimizin vergi gelirleri öngörüldüğü gibi olmayacak ve bugün yüzde 13,5'e ulaşmış olan işsizlik korkarım daha da yükselecektir. Ayrıca beklendiği kadar üretim yapılamayacağı için öngörülen ihracat değerlerine ulaşılamayabilecektir. Oysa ülkemiz ihracata dayalı bir sanayi üretimini benimsemeli ve bu sektöre devam etmelidir. Yeterli üretimin olmayışı yüksek enflasyonla ülkeyi karşı karşıya bırakır.

O nedenle bu olumsuzluklarla karşılaşmamak için finansal dar boğazlar nedeni ile konkordato ilan etmek zorunda kalan, finansmana erişemeyen işletmelerden destek verildiğinde kazanılabilecek olanlar ivedilikle kazanılmalıdır. Düşen sanayi üretimi ancak bu tür işletmelerin desteklenmesi ile artar ve işsizliğin düşmesine katkıda bulunur.

2017 yılının tamamında % 7,4 olan milli gelir büyümesi 2018 yılının ilk çeyreğinde milli gelir büyümesinde önemli bir düşüş olmazken yılın ikinci yarısında yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle yıl bazında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) yüzde 2,6 'ya kadar düşmüştür. Ancak 2018'in son çeyreğinde Türkiye ekonomisi yüzde 3 daraldı. Ekonomideki daralmanın 2019 yılı içinde de derinleşerek devam etmesi bekleniyor.

Yeni ekonomi programında 2019 yılı büyüme hızının yüzde 2,3 olacağı öngörülmektedir. 2018 yılının son çeyreğindeki yüzde 3 daralma ve 2019 'un ilk çeyreğinde beklenen olası daralma dikkate alınırsa ve Uluslararası yabancı kuruluşların 2019 yılı Türkiye büyüme değerlerinin yüzde -1 ve -2 arasında olduğu düşünülürse yüzde 2,3 yakalamak çok kolay olmasa gerek.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test