Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hiç böyle yerel seçim kampanyası görmedim

22.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Başarı topluma bir vizyon bir değer kazandırmakla mümkün olabilir. En az 60 yıldır siyasi arenayı gözlemleme imkânım oldu. Hiçbir dönemde yerel seçimlerin böylesine ne bireysel sataşmalara sahne olduğunu ne de genel seçim havasına sokulduğunu görmedim.

Partisinin bekası açısından ittifak yapan MHP liderini, propaganda stratejik olarak AKP’yi tartışma ortamına çeken İYİ Parti Liderini başarılı gördüm. CHP’nin en büyük zafiyeti aday belirlemekte gecikmiş olması ve yeni seçilecek adayların o makamlar için proje hazırlıklarında propaganda hazırlıklarında geç kalmış olmalarıydı. AKP’nin zafiyeti ise yıllardır iktidarda kalıp çözemedikleri ülke ve yerel sorunları ilerde çözecekleri vaatlerine seçmeni inandırmaktaki zorluklarıydı.

İstanbul’da son anda seçmeni etkileyecek bir gelişme olmaz ise Millet ittifakı, Ankara, bıçak sırtında görülüyor. Sonucu memur şehri olarak sabit gelirli vatandaşların ekonomik şartları belirleyeceği kanaatindeyim. İzmir, Millet ittifakı oy kaybına rağmen kazanacak. Adana, Antalya, Konya, Cumhur ittifakı önde görülüyor. Gaziantep, Celal Doğan’ın adaylığı Cumhur ittifakının şansı artmış görülüyor. Mersin ve Manisa’da Millet ittifakı önde görülüyor.

Seçim sonuçları ne olursa olsun Türk siyasetini kesinlikle etkileyecektir. Bunun ana nedenlerinden birisi Türk toplumunun ilk defa partili cumhurbaşkanı ile yerel seçimlere giriyor olmasıdır. Toplum bu güne kadar tarafsız ve yerel seçimlerde ön plana doğrudan çıkmayan cumhurbaşkanlarına alışmıştı. İlk defa partili bir cumhurbaşkanının genel seçim temaları ile halkın karşısına taraflı olarak çıkışına tanık oluyor. Bunun olumlu olumsuz yansımalarını hep birlikte seçim sonrası görmeyi merakla bekliyor olacağız. Ekonomiyi çok fazla etkileyeceği beklentisi içinde değilim. Seçimden sonra yeni fonların vergilerin geleceği mesajları veriliyor. Bu uygulamaların seçim olmasa da gündeme geleceği beklentisinde olmalıydık. Fırtına sonrası sakinlikte toplumun birlik ve beraberlik içinde üretime yönelmesi hükümetin verimliliği artıracak sanayi ve tarım girdilerine yönelik stratejiler belirlemesi gerekecektir. Bunun için bir kez daha planlı kalkınmaya ihtiyaç duyduğumuz kanaatindeyim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 7 Mart 2021 Pazar. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnadına yapacağız” dediğ...

Yazarlar
Website Security Test