Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Siyasetin geleceğini şekillendirir

22.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhur ittifakı harcanan para ve satın alınan reklam sütunları ve TV zamanları bakımından daha etkili. Bir de kendisine körü körüne bağlı havuz medyasına katılmış gazete ve TV kanallarının etkisi hiç şüphesiz ki olacak. Ancak, kısa süre önce birbirine hakaret eden, en ağır ithamlarla suçlayan Cumhur İttifakı liderlerinin şimdi el ele sahneye çıkmalarının halk tarafından benimsenmeyeceğini ve sonuç alma etkileri bakımından başarılı olmayacaklarını sanıyorum. Halkımızın bu yadırganacak durumu görecek sağduyusu olacağını düşünüyorum.

Milli gelir yüzde 3,5 küçülmüş, sanayi üretimi yüzde 7,3 azalmış, işsizlik yüzde 15’i aşmış, enflasyon yüzde 20 eşiğine gelmiş dayanmışken ekonominin iyi gittiğine toplumu inandırmak zordur. Reklamla, hamasi nutuklarla, ithamlarla mızrağı çuvala sığdırmak bence olanaksız!

Herhangi bir seçim hilesi yapılmadığı takdirde en yüksek nüfuslu ve en eğitimli kitleye sahip şehirlerde millet ittifakına dahil partilerin adaylarının kazanacağını tahmin ediyorum. Diğer kentleri yakından tanımıyorum.

Eğer tahminde yanılırsam, bu hem CHP’nin marjinalleşmesine hem de daha çok uzun bir süre genel seçimlerle iktidarı değiştirmenin imkan dışı kalmasına neden olur. Yok, eğer Millet ittifakı adayları bu üç şehirde veya en az İzmir’i kaybetmeden İstanbul veya Ankara büyük şehir adaylarından birini kazanırlarsa AKP ciddi bir darbe almış olacağı gibi eğer AKP her iki şehri (İstanbul, Ankara) kaybederse sanırım bir sonraki genel seçimlerde de iktidarı kaybedebilir.

Ekonomi sıcak paranın davranış biçimi ve toplumun duyacağı endişeye göre hiç şüphe yok ki bu gelişmelerden etkilenecektir. Sıcak paranın panikleyip paniklemeyeceğini tahmin edebilmek için ekonomi biliminin elinde bir araç bulunmamakta. Herkes bir şeyler “atacak” tutturanlar kendilerini “guru” ilan edecek.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Emekli maaşımız dolarla değil, Allaha şükür dolarla borcumuz, bankada-yastık altında bir sentimiz bile yok ama…

Gazeteci – Yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündeminin başında gelen konulardaki sorularını cevapladı. İşte görüşleri…

Yazarlar
Website Security Test