Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Üç önemli emanet

22.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

AKP-MHP ittifakı olguları çarpıtan bir seçim kampanyası yürütmeyi sürdürüyor. Bunun son örneğini Erdoğan-Bahçeli ortaklığının İzmir’de düzenledikleri mitingde gördük. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir’e su getirdikleri savını yineledi. Meydandaki topluluğun büyük çoğunluğu İzmir dışından getirildiği için onlara bir şey ifade etmiyordu bu gerçek dışı sözler. Ama İzmirli gerçeği pek ala biliyor. Gördes’den İzmir’e damla su gelmediğini AKP’nin İzmirli milletvekilleri ve yöneticileri de bildiği halde onlar da sus pus!

İthal aday Zeybekçi de farklı değil. Çok koşturuyor ama boşuna. Çöpten söz ediyor ama Aziz Başkanın çöp fabrikası projesinin engellendiğini bilmiyor. Ya da daha kötüsü biliyor da gerçeği çarpıtıyor.

Aynı çarpıtma körfez ile de ilgili. Bakanlığın Binali Yıldırım zamanında başlattığı “körfez taraması” ihalesinin olduğu yerde durduğundan hiç söz etmiyor. Kendisi Ekonomi Bakanlığı yaptığı için bu konuyu bilmeli, İzmir’in bu yaşamsal yatırımının gerçekleşmesi için girişimlerde bulunmalı idi.

Tarım ancak akıllarına geldi

Tarım konusu ise tam bir komedi. AKP’li aday ve bazı Bakanlar, birden bire tarımı hatırladılar nedense. Hem de tarım ürünleri fiyatlarının zirve yaptığı, tarım ürünleri ithalatının alıp başını gittiği bir sırada.

Oysa son 10 yılda, Aziz Kocaoğlu’nun “yerelde kalkınma”yı esas alan modeli sayesinde İzmir ilinde tarım Türkiye ortalamasının 2.5 kat daha fazla büyüdü. Kooperatifçilikte dünya çapında başarılar elde edildi. Bundan dolayı İzmir köyleri Aziz Başkanı bağırlarına basıyor. Kıskanılası bir başarıdır bu!

Yatırımlarla dolu 15 yıl

Aziz Başkanın 15 yılı ileride çok anılacak büyük yatırımlarla geçti. Raylı sistem başta olmak üzere ulaşım sisteminin yenilenmesi, süt kuzusu gibi sosyal projelerin yaygınlaşması, opera binasında simgeleşen kültür-sanat yatırımlarının çoğalması, sporun tabana yayılmasına koşut kazanılan madalyalar, Türkiye’ye örnek arıtma tesisleri gibi çevre yatırımları, bunlardan sadece birkaçı…(Yılmaz Özdil’in SÖZCÜ’deki 16 Mart 2019 tarihli “Şehir Böyle Yönetilir” başlıklı yazısı, İzmir’de yapılanları çok güzel özetlemiş)

Önümüzdeki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı olacağına inandığım Tunç Soyer’in, geçmişte Ankara tarafından engellenmiş çöp fabrikası, Buca metrosu gibi projelerin yanısıra, kendi projelerini de bu yaklaşımla sürdürmesini bekliyorum.

Üç emanet

Ancak, Başkan Soyer, şu 3 halkayı mutlaka sıkı tutmalı, sıkı tutmakla kalmayıp daha da sağlama almalıdır:

İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB), son 15 yıllık başarısını, en başta düzgün bir finansal yapı kurmasına borçludur. “İzmir Modeli”nin, uluslararası mali kuruluşlarca da yüksek puanlarla onaylanan düzgün mali işleyişi sayesinde geliştiğini söylemek fazla abartılı olmaz sanırım. İBB borçlanma kapasitesinin ancak üçte birlik bölümünü kullandığı halde eski borçlar ödenebilmiş, yeni yatırımların önü açılmıştır.. Tersini iddia edenler, İstanbul, Ankara, Kocaeli gibi benzer Büyükşehirlerin borç durumunu inceleyebilir.

Sürdürülmesi gereken bir siyaset de, İBB’nin kentsel dönüşümde izlediği yöntemdir. Bu yöntem sayesinde, İstanbul’da, Fikirtepe halkı perişan olurken, İzmir-Uzundere’de hemşerilerimiz, eski komşularıyla birlikte yeni konutlarında mutlulukla yaşamaya başladılar. Şimdi sıra, Örnekköy, Ballıkuyu, Ege Mahallesi gibi yerleşimlere geldi. Bunlarında projeleri hazır. Hızla uygulamaya geçilebilir.

Ve nihayet körfez… Körfez’e nefes aldıracak kanal projesi yıllarca engellendi. Körfezin canına okuyacak, ada-tünel-köprü projesi yerine, körfezi canlandıracak deniz içi kanala izin verilseydi, “yüzülecek deniz” yolunda çok önemli bir adım atılacaktı. Körfezin, dolayısıyla İzmir’in geleceğinin bu yatırıma bağlı olduğu kesinlikle akıldan çıkarılmamalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Çilek sosyal medyada dolaşan bir video nedeniyle Twitter'da gündem oldu. Dolaşan videoda çileğin içinden kurtçuklara benzeyen böcekler çıktığı görülüyor. Sosyal medya ...

GSM operatörleri Ramazan Bayramına damga vurdu. Türkiye'de birçok noktada şebeke sorunu yaşayan kullanıcıların şikayetleri üzerine operatör şirketleri açıklama yaptı. ...

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Mayıs 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) kredi borcu olan öğrenciler kendilerini sosyal medyada hatırlattı.

Türkiye ile Japonya arasında son günlerde yapılan açılışı yapılan Başakşehir Sakura Hastanesi ve ardından yapılan pozitif açıklamalar, dikkatleri iki ülke ilişkilerine...

Yazarlar
Website Security Test