Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tohumculuk Kongresi’ni aldılar yenileri sırada

22.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Hani derler ya İstanbul ile yatıp İstanbul ile kalkıyor... İşte bu deyim İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç'e tam uyuyor. Yardımcısı Dursun Topçu ile birlikte İstanbul için yaptıklarını ve yapacaklarını anlattı.

Şekib Avdagiç kaç kişi? Soru bu… 400 bini aşkın üyesi ile dünyanın en büyük odası olan İstanbul Ticaret Odası’nın herkesi şaşkına çevirecek bir şekilde yönetiyor. Bir bakıyorsunuz bir üyenin cenaze törenine katılıyor acıları paylaşıyor. Bir bakıyorsunuz dünyanın en büyük gayrimenkul etkinliğinde gövde gösterisi yapıyor.

İstanbul’un her derdi ile dertlenip, çözüm üretiyor. Üstelik bunu yaparken de başta İstanbul Sanayi Odası olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliğine önem veriyor.

Bu hızlı icraat içinde İstanbul’da onu yakalamak neredeyse mümkün değil. Bu nedenle hazır Cannes’te MIPIM’e gelmişken sağ kolu Dursun Topçu ile birlikte yapılanları ve yapılacakları konuşalım istedik…. İyi de yapmışız ortaya çok önemli bilgiler çıktı..

İşte onlardan bir demet:

. Bizim Turizmi Geliştirme Vakfımız var.  Burada İstanbul ile ilgili herkes var. Valimiz burada. Büyük şehir burada… TÜRSAB var, sektör dernekleri var. Turizme ile direkt ve dolaylı herkes Vakfın içinde.

. Son dönemde birlikte çok önemli çalışmalar yapıyoruz. İstanbul’un turizm yatırımlarını MIPIM’de gösterdik. İyi de oldu.  Geçen yıl 13.4 milyon kişi ağırladık İstanbul’da… Bu seneki hedefimiz ve beklentimiz, hiç abartmadan söylüyorum 14 milyon olacak.

. Ama hâlâ İstanbul’da 5 yıldızlı otel fiyatları Avrupa ölçeğine göre ucuz. Bu anlamda İstanbul’a gelen turist sayısını hem nicelik hem de nitelik olarak artırmaya çalışıyoruz. Bu anlamda yine İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) üzerinden kongre turizmi için çalışma başlattık.

. Mesela Gastroenteroloji Derneği uluslararası toplantısını İstanbul’da yapmak istiyor. İstanbul’daki dernek bize başvuruyor, biz onlara bu işin nasıl yapılacağını söylüyoruz. Biletlerini alıyoruz, onları uluslararası kongrenin kararının verileceği toplantıya götürüyoruz.

. Sunumları yapmalarında hazırlık aşamasında tam destek veriyoruz. Dolayısıyla orada İstanbul’u ve İstanbul’da o kongrenin nasıl yapılacağı ile ilgili tüm süreçlerde destek verip, bu kongrenin İstanbul’a gelmesini sağlamaya çalışıyoruz.

. Dünya Tohumculuk Kongresi ile ilgili böyle bir girişimimiz oldu. 5 bin kişilik bir kongre ve bu kongrenin 2023 yılında İstanbul’da yapılma kararı verildi. Bu konuda da ciddi katkımız oldu. Tabi kongrenin şöyle bir realitesi var. Bugün attığınız tohum, en iyi ihtimalle 2 veya 3 sene sonra filiz veriyor.

Konu turizmde açıldı ve kongre turizmi ile ilgili ilk müjdeli haberi aldık. Yenilerini de yolda. Çünkü turizmin başına yani İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Ofisi’nin başına Genel Müdür olarak Cemil Hakan Kılıç gibi bu işi iyi bilen bir isim getirildi.

Turizm ile ilgili başka önemli bilgiler de verdi Şekib Avdagiç… Aktaralım:

. Bu sene uzun bir aradan sonra ilk defa 20-21 kurvaziyer gelecek İstanbul’a. Daha Galataport devreye girmedi, Yenikapı’dan sonra Zeytinburnu tarafına da yeni bir liman yapamadık henüz.

. Ama Sarayburnu’nda bu 21 kurvaziyeri karşılayacağız. Ümit ediyoruz ki, hızlıca Galataport’un da devreye girmesiyle İstanbul’da yine kurvaziyer ticareti de öne çıkacak. Kurvaziyer ticareti Nuruosmaniyi’de ayakta tutuyordu.

Tam bu noktada duruyor… Bir gözlemini aktarıyor Şekib Başkan:

. Size küçük bir tespitimi ve bir rakamı vereyim. Yönetim kurulu arkadaşlarımızla birlikte Kapalıçarşı’ya gittik 5-6 saat gezdik. Fatih Kurtulmuş yani oradaki yönetim başındaki değerli dostumuzla birlikte gezdik.

. Şimdi Kapalıçarşı’yı hepiniz biliyorsunuz. Basit bir soru sorayım size: Şimdi VIP misafiriniz geldi 5 kişi, 10 kişi. Ve sizden rica ettiler ve dediler ki, lütfen bunları alın, Kapalıçarşı’ya götürün.

. Şimdi iki alternatifiniz var. Ya minibüsle Vezneciler’e kadar gelip, oradan yürüyerek Kapalıçarşı’ya geleceksiniz. Ya Nuruosmaniye tarafından gireceksiniz. Orada daracık bir yol var, arkadan taksiciler dat dat korna çalmaya başlamazsa, hemen hızlıca inip oradan gireceksiniz. Turist içeride alışveriş yaptı, dışarı çıktıkları zaman kendilerini bekleyen bir taksi yok.

. Yani Kapalıçarşı bundan 8-9 yıl önce 240 bin 250 bin ziyaretçi alıyordu günde, şu anda 120 bin ziyaretçi alıyor günde. Şimdi bu bence üzerinde kafa yormamız gereken bir şey. Tamam birtakım büyük AVM’ler yaptık orada, iyi gelir sağlıyoruz, yabancılar para harcıyor,

. Ama en büyük AVM Kapalıçarşı… Tam 2 bin 400 dükkan ve bunların 2 bin 399’u değil, 2 bin 400’ü de yerli ve milli. Bir de böyle bir şey var.

. Dolayısıyla burada bu anlamda yarı yarıya düşen bu rakamı tekrar yukarıya doğru çekmek için, oradaki tüccarla esnafla beraber ve tabii ki belediyemizle beraber bir süreç yürütmek lazım.

. Yani Çemberlitaş’taki otoparkı boşaltıp, oraya mı getireceğiz turist otobüslerini, ne yapacağız? Böyle vaka bazında çalışma yapmakta fayda var diye düşünüyorum.

Bunlar Başkan Avdagiç’in turizm konusundaki adımları… Başkaları da var… Dediğimiz gibi Şekib Avdagiç kaç kişi… Bize göre en azından biri kişi değil. Yapılanlar bunu gösteriyor…

 

Kotler İstanbul’un kitabını yazıyor

 Bir süre önce İstanbul Ticaret Odası dünyanın en büyük pazarlama gurusu Philip Kotler’i İstanbul’ a getirdi. Şekib Avdagiç sabah aksam birlikte oldu Kotler ile… Sonra iyi sonuçlar alındı… O sonuçları Avdagiç’in ağzından aktaralım:

. Orada Kotler’le beraber gelen 6 kişilik kuvvetli bir ekip vardı. Onların hepsi dünya çapında tanınan isimler. Bu tip insanların İstanbul’a gelmesi İstanbul için çok önemli diye düşünüyorum.

. Kotler İstanbul’la ilgili bir de kitap hazırlıyor. Bu kitabın şu anda ilk taslağı geldi, İTO olarak bizim de katkımız var. İstanbul’u, İstanbul’un marka değerini öne çıkaran bir kitap.

. Biliyorsunuz, onun çıkardığı kitaplar Amazon’a geldiği zaman çok kısa zamanda ‘best seller’ oluyor. Bu anlamda bence paketin önemli bir ayağı da bu. Kedisi de gerçekten İstanbul’da olmaktan çok memnun oldu.

. Çünkü ekibiyle görüşmelerimiz devam ediyor. Biz bunun gibi İstanbul için, çünkü İstanbul’un imajını yukarı doğru çektiniz mi, ülkenin imajını da yukarı doğru çekiyorsunuz. Dolayısıyla bu tip önemli isimleri önemli etkinlikleri inşallah yapmaya devam etme kararlılığındayız.

 

Her şey tarihi yarımada için

Avdagiç seçim döneminde belediye başkan adayları ile de görüşüyor. Özellikle İTO’nun da içinde yer aldığı tarihi yarımada konusunda fikirlerini söylüyor… Aktaralım:

. AK Parti Fatih Belediye Başkan adayı eski TOKİ Başkanı Ergün Turan kapımızı çaldı. Kendisiyle uzun bir görüşme yaptık. Özellikle sur içindeki bölgede bir takım çöküntü alanları var, bunların mutlaka ele alınması lazım.

. Bunları ele almazsak bunlar yavaş yavaş şehrin üzerine geliyorlar. Diğer tarafta İstanbul Müftülüğü’nden başlayan Vefa Bozacısı’na doğru, ben 2009-2011 yılları arasında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın Yürütme Kurulu Başkanlığını yaparken başlamış olan bir proje vardı.

. Bu projenin yeni bir takım ortaklık yapıları ile hızlanma eğilimine girdiğini memnuniyetle görüyoruz. Ümit ediyoruz orası hızlıca ayağa kalkacak ama Sur içinin tamamının bu anlamda planlanması lazım.

. İstanbul Ticaret Odası’nın bu konuda birtakım önerileri olabilir ama bu tabi yerel yönetimlerin görevi. Biz kendi çapımızda ne yapıyoruz? Yanımızdaki binada projelerimiz var.

. Liman Han var daha evvel aldığımız. Biz oradaki sahip olduğumuz gayrimenkulleri ağırlıklı olarak startuplar için ve eğitim amaçlı kullanıma açmak istiyoruz. Dolayısıyla Ergün beyin tam fikriyle bu çakıştı.

. O da özellikle bizim odamızın etrafındaki hanların belki Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile görüşerek, han bazlı veya bölge bazlı ‘teknopark destekleri’ verilmesi sayesinde oranın gençlerin, bu konudaki şirketlerin kullanımına açılması. Dolayısıyla oraya beyaz yakalıları dahil edebilirsek onları orada 7/24 devreye sokabilirsek, o alanları çok daha aktif hale getirebiliyor olacağız.

 

Kadınlara için fırsatlar konuşuldu

 

Tüketici Zirvesi'nde verilen mesajlar kadınların gelecekte e-ticarette daha etkin olacakları yönündeydi. 

Fahri Ustaoğlu ve takım arkadaşları çok önemli bir etkinliğe imza atıyor yıllardır. Bu ekibin imza attağı ve bu yıl da 32.si düzenlenen Uluslararası Tüketici Zirvesi’nde yine gündem yakalandı. Dijitalleşme ve tüketici trendlerindeki değişim masaya yatırıldı. Dünyadaki yenilikler ve tüketiciyi gelecekte neler bekliyor sorularına cevap arandı.

Özellikle e-ticaretin hayatımızda bugün geldiği noktayı anlatan yarın geleceği seviyeye ışık tutan oturum çok önemli mesajlar içerdi.

Hepsiburada’dan Ziya Kızıltan. Esas Holding’den Berrak Kutsoy ve Sefa Merve’nin kurucusu Iya Okur’un konuşmacı olduğu oturum herkesin ufkunu açtı.

Dünyada dijitalleşme ve elektronik ticaretteki gelişmeler anlatıldı. Fırsatlar ortaya kondu. Özellikle kadınların yoğun olarak katıldığı etkinlikte onlara yönelik mesajlar verildi. Çok önemli fırsatların olduğu somut örneklerle ortaya kondu. Önemli bir etkinlikti. Bir sonraki etkinlikte bakalım neler tasarlanacak şimdiden merak ediyoruz.

 

 

Beşiktaş RIZASI ile marka olacak

 

Beşiktaş'ta CHP'nin Belediye Başkan adayı Riza Akpolat kentin markalaşması için çok önemli projeleri öncelikle kadınlarla paylaşıyor. 

Zaman zaman haksızlıkların yapılıyor siyasette… En büyük haksızlıklardan biri CHP’nin Beşiktaş Belediye Başkan Adayı Rıza Akpolat’a yapıldı son dönemde.

Dışarıdan geldi söylemleri ile mağdur edildi. Oysa yıllardır CHP’nin her kademesinde çalışmış çok iyi bir partili Rıza Akpolat…

Biraz haksızlığa uğradı sanki… Beşiktaş ile ilgili çok önemli projeleri var aslında… kendi ağzından aktaralım…

. İlk işimiz Beşiktaş’ı ‘yaratıcılığın, yenilikçiliğin, girişimciliğin’ vahası haline getirmek olacak.

. Bu sayede, son yıllarda hızla artan göçün önünde duracağız. Kültür sanattan tutun da inovasyona ve girişimciliğe kadar, Beşiktaş’ı tüm yaratıcı alanlarında daha yukarılara taşıyacağız.

. Yeni kurulan ve faaliyet alanı yaratıcı ekonomiler kapsamına giren işletmelere destek vereceğiz, Beşiktaş’ı onlar için en cazip kent haline getireceğiz.

. Beşiktaş’ı kültürün başkenti yapacağız. Kültür olmadan kentsel gelişim olmaz. Beşiktaş’ı kültürün ve sanatın başkenti haline getireceğiz.

. Kültür ekonomisini, kalkınma stratejimin odağına yerleştireceğiz. Kültürel planlamanın, mahallelerin sahip oldukları kültürel kaynaklarla uyumlu şekilde ve katılımcı yöntemlerle yapılmasını sağlayacağız.

Çok iyi Beşiktaşlı bu genç adamın Beşiktaş’ta önemli festivaller yapma hayali var. Stadı daha aktif kullanma isteği var. Beşiktaş ilçesinin ve Beşiktaş spor kulübünü önümüzdeki dönem rızası ile marka olacağı bir dönem bekliyor. 

 

 

İstanbul’da iki fuar olacak

 

Binali Yıldırım MİAD'ın toplantısında işadamlarına İstanbul'daki fuar meselesi ile net mesajlar verdi.

Malatyalı İşadamları Derneği (MİAD)’ın yine önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın tarihi mesajlar verdiği bir toplantı yaptı.

Toplantı Ataköy’de yapıldı ve İstanbul’daki fuar meselesi konuşuldu. Binali Yıldırım yılların tecrübesi ile tartışmalı bu konuya noktayı koydu… Sorunları torunlara bırakmayacağız söylemi ile konuşan Yıldırım bu konuda mesajı şöyleydi…

. Birçok iş bağlantısı bu fuarlarda yapılıyor. Türkiye’nin 170 milyar dolarlık ihracatının 35 milyar doları buralarda gerçekleşiyor. İstanbul’un iki tane büyük fuarı var.

. Bu alanda rekabet olmaz. Marka olmak için birleştirmek lazım. Biri Bakırköy’de, diğeri de Sabiha Gökçen Havaalanı’nın yanında olacak.

. Her ilçede ve her semtte olmaz. Birisi Anadolu tarafına, diğeri de Avrupa’ya hitap ediyor. Yılda Avrupa’ya fuar için gelenlerin sayısı 50 milyon.

. Biz yüzde 10’una talibiz. Bunu lokantalarda, otellerde, hizmet sektöründe harcayacaklar. Bir de bunun görünmeyen gelirleri var.

. Onlar da yapılacak olan iş bağlantıları. Böylece hem ihracatımız, hem İstanbul’un ülke ekonomisindeki payı artacak. Kent ekonomisine böylece 9.5 milyar dolarlık katkı sağlanacak. Bakırköy, İstanbul, dolayısıyla Türkiye kazanacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test