Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Siyasetin ve seçimin gidişatı

22.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

31 Mart yerel seçiminde artık son dönemece giriliyor. Seçime katılan partiler ve adaylar son kozlarını oynuyorlar. Seçmeni sandığa götürebilmek ve kendilerinden yana oy kullandırabilmek için ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar.

Seçim öncesinde siyasette ve ekonomide görülen olumsuzluklar, seçmeni sandıktan ve siyasetten bir anlamda soğutuyor. Ancak her şeye karşın yine de mutlaka sandığa gidilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunu temel bir yurttaşlık görevi olarak yorumluyoruz. Tabii aynı zamanda yurttaş olmanın sorumluluğu…

 

Seçmen yorgun, partiler bezgin

Bizce bu yerel seçim sürecinin temel göstergesi, halkın seçime yeterince ilgi göstermemesi oldu. Ortada bir heyecan ve coşku eksikliği var. Bunun temel nedeninin ülkemizde uzunca bir süredir siyasal alanda önemli bir kadro değişimi yaşanmamasına bağlıyoruz.

Ekonomi alanında yaşanan olumsuzluklar da halkın moralini bozuyor ve yaşam sevincini azaltıyor. Dolayısıyla yurttaşlar kendi içlerine kapanıyorlar. Bu durum siyasal partileri, adayları ve seçim çalışmalarını da doğrudan etkiliyor. Kısacası, siyasetin olumsuz gidişatı, seçmeni yorgun ve partileri de bezgin düşürüyor.

 

İktidar dağınık bir görüntü sunuyor

Siyasal yorgunluk ve bezginlik en çok da iktidar partisinde görülüyor. Onların deyişiyle ‘metal yorgunluk’ iktidarı vuruyor. Bu gerekçeyle büyük kentlerdeki eski başkanları istifaya zorlayan iktidar, yine eski ve bilindik isimlerle seçmenin karşısına çıkıyor. Üstelik Binali Yıldırım’ı İzmir’den İstanbul’a, Mehmet Özhaseki’yi Kayseri’den Ankara’ya, Nihat Zeybekçi’yi Denizli’den İzmir’e taşıyarak… Hem de ‘ithal adaylar’ eleştirilerine rağmen…

TBMM Başkanı Yıldırım’ın önce görevinden ayrılmasının gerekmediği ve ayrılmayacağı ifade edilirken, kamuoyundan gelen eleştiriler karşısında ayrılmak zorunda kalışı da, iktidarın yorgunluğunun somut bir göstergesi. Hele ‘beka’ tartışmalarıyla gündem doldurulmaya çalışılırken, İstanbul adayı Yıldırım’ın yerel seçimle beka meselesinin ilişkilendirilmemesi gerektiğini söylemesi, bir başka ilginç çelişki. İktidar bloğu adaylarının ve sözcülerinin farklı söylemleriyle ilgili bu örnekler elbette daha da çoğaltılabilir.

 

Korku ve düşmanlaştırma politikası ters tepebilir

Bu yerel seçimin en ayırt edici özelliği, ülkemizde parlamenter demokrasiden ayrılıp adına ‘Cumhurbaşkanlığı sistemi’ denilen yeni yönetsel sisteme geçildikten sonra yapılan ilk yerel seçim oluşudur. Üstelik bir yerel seçimde partiler arasında ittifaklar ilk kez denenmektedir. Hem de yasal bir altyapısı olmadan…

Bu seçimde iktidar bloğu, içinde bulunulan ekonomik kriz gündeminden seçmeni uzaklaştırmak üzere, ‘beka’ söylemini öne çıkarıyor. Halkı bloklaştırıp kutuplaştırarak seçmenini kilitlemek istiyor. Bunun için de muhalefeti terörle ilişkilendirmeye ve seçmeni de bu korkularla ürkütmeye ve muhalefetin adaylarından uzaklaştırmaya çalışıyor.

Peki, bu propagandalar tutar mı, seçmen üzerinde etkili olur mu; ya da tam aksine ters mi teper? Bu soruların yanıtını 31 Mart akşamı alacağız.

 

AKP’nin hikâyesi tükendi

Aslında bütün bu gelişmeler, 17 yıldır tek başına ülkeyi yönetmekte olan iktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) hikâyesinin tükenmiş olduğunu gösteriyor. Artık iktidar partisi halka yeni hikâyeler sunamıyor, yeni umutlar veremiyor. Medyanın büyük bölümünün onca tek taraflı yayınına karşın, özellikle büyük kentlerde muhalif adayların öne çıkışının ve kampanyalarının etkili oluşunun altında böylesi bir gerçek yatıyor.

Seçimin ana üssünü başta İstanbul ve Ankara olmak üzere, Adana, Antalya, Mersin ve Bursa gibi büyük kentler oluşturuyor. Şanlıurfa ve Adıyaman gibi özelliği olan bazı seçim çevreleri ile batıda muhalefetin gücünün çok sayıda adaya bölündüğü Muğla, sonuçları itibarıyla seçimin ilgi odağı haline geliyor.

31 Mart yerel seçim kampanyasında, iktidar yanlısı medya bombardımanına karşın, muhalefetin çok dar olanaklarla ve büyük güçlüklerle kampanya yürüttüğüne tanık oluyoruz. Bütün bu karşılıklı çabaların nasıl sonuçlar yaratacağını, seçim akşamı hep birlikte göreceğiz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Çilek sosyal medyada dolaşan bir video nedeniyle Twitter'da gündem oldu. Dolaşan videoda çileğin içinden kurtçuklara benzeyen böcekler çıktığı görülüyor. Sosyal medya ...

GSM operatörleri Ramazan Bayramına damga vurdu. Türkiye'de birçok noktada şebeke sorunu yaşayan kullanıcıların şikayetleri üzerine operatör şirketleri açıklama yaptı. ...

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Mayıs 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) kredi borcu olan öğrenciler kendilerini sosyal medyada hatırlattı.

Türkiye ile Japonya arasında son günlerde yapılan açılışı yapılan Başakşehir Sakura Hastanesi ve ardından yapılan pozitif açıklamalar, dikkatleri iki ülke ilişkilerine...

Yazarlar
Website Security Test