Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bıçak sırtı

22.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bıçak sırtı dengeler, çoğu zaman bir söz bir eylemle kırılmaya hazırdır. Biz bunu, genellikle kendi ülkemizin ekonomisinden söz ederken kullanırız. Ancak son dönemde, özellikle de 2008 global krizinden sonra, bir türlü yerli yerine oturmayan, Dünya ekonomisi için de söylenmeye başladı.

2008 öncesinde, dönen çark ve oturmuş düzen, belli alışkanlıklarımızı sürdürmemize yol açmıştı. Bunu kendi ülkemiz için söylemek zor. Çünkü biz kendi iç kavga ve gürültümüzle uğraşırken, global sisteme uyum gösteren ülkeler fersah fersah yol aldılar. (Bizdeki kavganın neden var olduğunun çıkarımı da son cümleden yapabiliriz.) Küresel aktörlerin desteklediği ve iç çekişmelerin olmadığı ülkelere gelişmiş ülke sermayeleri akın akın girerken, ucuz işçilik ve diğer uygun üretim faktörlerini kullanarak senelik yüzde 10’ları bulan büyüme rakamları elde ettiler. Sağlanan üretim gelişmiş ülkelere ihracat olarak satılırken elde edilen gelir bir yandan, ülkelerinin temel alt yapı sorunlarını çözdü, bir yandan Batı ve ABD sermaye piyasalarına akmaya devam etti.

ABD, uzun yıllar bu döngü içerisinde altındaki halının kaydığını fark etmedi, ya da fark ettiyse bile düzenden memnun geniş kitleleri ve sermayeyi ürkütmemek adına harekete geçemedi.

2008 krizinden sonra yüzüne çarpan gerçekle yüzleştiğinde ise iş işten geçmişti. Çok hızlı bir şekilde eski düzenin devam ettirilmesi adına alınan pansuman tedbirlerin hiçbir işe yaramadığı görüldüğünde cerrahi operasyonun zamanının geldiğini herkes anladı.

Önce cerrah bulundu, sonra operasyon başladı. Trump’un seçilmesi tam da bu gerekçeyle gerçekleşti. Trump bu vaatlerini yürürlüğe koyduğunda Tüm dünya isyan bayrağını çekti, karşı tedbirler alacaklarını, vergiler koyacaklarını falan söyleyip durdular. Ancak kendileri de çok iyi biliyorlar ki bunların hepsi boş atış, boş laflardan ibarettir. Sadece yapabildikleri Boeing 737 Max 8 uçuşlarını yasaklamak oldu. Nasrettin hoca hesabı.

Çünkü yapamazlar, yapamayacaklar. Her ülke ABD üzerinden sağladıkları konforlarını bir kenara bırakacak, kendi savunmalarına para harcayacak, çalışanlarına daha az para verip daha fazla çalıştırmak zorunda kalacaklar, sosyal güvenlik yardımlarını kesecekler vs. vs.

Bizim işimiz ise, herkesten daha zor ve çetin, bizi iç sorunlara boğup global pastadan pay almamızı engelleyenler, Mümkünse bizi daha da sorunlara boğarak bir Nikaragua, bir panama ya da Afganistan gibi görmek isteyeceklerdir. Nitekim Yeni Zelanda saldırganın genetik kodlarına baktığımızda medeniyet örtüsünün altında ne olduğu açık seçik görünmektedir. Ki batı Avrupa’da geniş kitlelerin artık bu medeniyet oyunundan sıkıldığını kan kokusunu özledikleri anlaşılıyor. Kafamızı kuma gömerek bizi bekleyen tehlikeden kaçamayız.

ABD merkez bankası Fed çarşamba günü yaptığı toplantıda dolar faizini değiştirmeyerek 2,25 ve 2,50 aralığında bıraktı, Çin ve Avrupa’daki büyüme sorunlarına destek olmak istemediğini bu kararıyla ilan etmiş oldu, Gümrük vergisini artırarak elde etmeye çalıştığı kazanımları güçlü dolarla kaybetmek istemediğini bir kere daha ortaya koydu.

Piyasalar ise bu kararı önümüzdeki dönemde büyüme sorunlarına bağlı olarak resesyon yaşanacağı şeklinde algıladı ve hisse senedi piyasaları kararı düşerek, ons altın ise yükselerek karşıladı. Dolar diğer para birimleri karşısında değer kaybederken küresel ticarette avantaj sağladı. Diğer yandan Powell’ın açıklamalarının tümü piyasaların beklediği açıklamalardı ve 2019 yılında bir faiz artırımı beklentisi ortan kalktı.

Lakin piyasalara karar beğendirmek, damat adayına kız beğendirmekten zor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Çilek sosyal medyada dolaşan bir video nedeniyle Twitter'da gündem oldu. Dolaşan videoda çileğin içinden kurtçuklara benzeyen böcekler çıktığı görülüyor. Sosyal medya ...

GSM operatörleri Ramazan Bayramına damga vurdu. Türkiye'de birçok noktada şebeke sorunu yaşayan kullanıcıların şikayetleri üzerine operatör şirketleri açıklama yaptı. ...

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Mayıs 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) kredi borcu olan öğrenciler kendilerini sosyal medyada hatırlattı.

Türkiye ile Japonya arasında son günlerde yapılan açılışı yapılan Başakşehir Sakura Hastanesi ve ardından yapılan pozitif açıklamalar, dikkatleri iki ülke ilişkilerine...

Yazarlar
Website Security Test