Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ceyhan’da hayal projeyi iki Darendeli gerçekleştirdi

29.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Adana'nın yeniden eski günlerine dönmesini sağlayacak Ceyhan projesinin ilk adımının atılmasına çok önemli isimler tanıklık etti.

 

Dünyanın en zengin iş insanları arasında gösterilen Erman Ilıcak şimdi de Adana'nın zenginleşmesi için düğmeye bastı.

Ve yıllar sonra Adana veya Ceyhan’ın bir hayali gerçekleşiyor. Öyle bir hayal ki Adana’yı zenginleştirecek ve farklı noktaya taşıyacak bir hayal…  Ceyhan Petrokimya Endüstri Bölgesi için ilk adım atıldı.

Tanıtımı yapıldı. Tanıtıma iki Darendeli damgasını vurdu. Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç ve  Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak…

Aslında bir pazar günü Adana çok önemli isimleri ağırlamıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hasan Büyükdede (Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı), İsrafil Uçurum (Adana Sanayi Odası Meclis Başkanı), Bekir Sütçü (Adana Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkan), Hüseyin Sözlü (Adana Büyükşehir Belediye Başkanı), Rene van der Plas (Port of Rotterdam Başkan Yardımcısı), Kim Yong- seon (GS E&C Başkan Yardımcısı), Hakkar Toufik (Sonatrach Başkan Yardımcısı) gibi ekonomi dünyasının önemli isimleri konuşmaları ve katılımları ile bu tarihi adımı taçlandırdı.

Proje aslında Ceyhan’a boru hattı ile başladı. O günlerde boru hatları bile hayal olduğu için kimse üzerine gitmedi.

Ancak 2007 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile kurulması kararlaştırıldı Ceyhan Petrokimya Endüstri Bölgesi’nin…

Ama her şey kağıt üzerinde bitmiyordu. Zorlu bir sürece girilmişti. Sanayi Odası Başkanı Darendeli Zeki Kıvanç bu süreci anlatırken duygulandı, belki de biraz sinirlendi.

Ama süreci en güzel şimdi projede her türlü sorumluğunu üstlenen ama yetki konusunda elleri kolları bağlanan bir başka Darendeli Dr. Erman Ilıcak anlattı. Önce sondan başladı. Bugünkü bilgileri paylaştı:

. Bu proje 2019-2021 yıllarını kapsayan orta vadeli ekonomik programında öncelikli olarak yer alıyor.

. Bu proje her yıl 15 milyar dolar ödeyerek ithal ettiğimiz petrokimya ürünlerini Adana’da üretme imkanı sağlayacak.

. En az 10 bin gencimize bölgemizde iş imkânı sağlanması ve 4 milyar dolar dış ticaret açığımızın azaltılması hedeflerimiz arasında.

Sonra projeyi bugünlere getiren süreci şu sözlerle özetledi:

. 2007 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Ceyhan’da, 14 milyon metrekarelik bir alanda, enerji ihtisas bölgesinin kurulması kararlaştırıldı.

. İçinde rafineri, petrokimya tesisleri, termik santraller, liman hatta tersaneler olan çok geniş kapsamlı bir projeydi.

. Başta Adana Sanayi Odası ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olmak üzere, birçok kurum bu projenin hayat bulması için emek verdi.

. Ama 2008 yılındaki global kriz, ardından petrol fiyatlarındaki düşüş, ilgili firma sayısını çok azalttı.

. Gelmek isteyenler de yıllarca süren kamulaştırma davaları, sonuçlanmayan imar çalışmaları ve başlayamayan, başta liman olmak üzere altyapı yatırımlarını bahane ederek maalesef gelmedi.

Sonra kendilerinin bu proje ile neden ilgilendiğini çok net ve söylentileri ortadan kaldıracak bir anlatımla ortaya koydu:

. Ankara’daki inşaat şirketinin Ceyhan’da petrokimya işiyle ne alakası var diye düşünenler vardır doğal olarak.

. Biz 75 bin çalışanı, yaklaşık 10 milyar dolar aktif varlığıyla, Avrupa’nın 9. en büyük inşaat ve yatırım şirketiyiz.

. İnşaat grubu bina ve altyapı ile petrokimya fabrikaları inşaatı yapan iki gruptan oluşuyor. Petrokimya inşaatı yapan grubumuzda 30 bin çalışanımız bulunuyor.

. Bu grup sayesinde başta Sonatrach ve Gazprom olmak üzere birçok petrokimya şirketiyle yakın ilişkimiz oluştu.

. PPP konusundaki ihtiyacı ve Ceyhan Bölgesi’ni, Sayın Zafer Çağlayan bakanımızın tavsiyeleriyle 2012 yılında öğrendik. Ardından ne yazık ki çalışmalarımızı sonuca ulaştıramadık.

. Geçtiğimiz yıllarda Cezayir’de ofisimizi açtık ve çalışmaya başladık. Sonatrach (Cezayir’in en büyük dünyanın önemli petrokimya şirketleri arasında) başkanlığına gelen Ould Kaddour ile Türkiye’de 2017 petrol zirvesinde görüşme imkanımız oldu. Projeyi anlattık, incelediler.

. Türkiye ekonomisine ve Adana’nın stratejik olarak doğru nokta olduğuna inandılar. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Mustafa Varank bakanımız ile görüştük ve destek aldık. Ardından GS (Bu projeleri konusunda dünyada bir numara) firmasıyla anlaştık.

. Yatırımı Adana’da yapma kararı aldık. Sıra ikinci büyük engeli aşmak için çalışmaya gelmişti. Yani yatırıma uygun deniz bağlantısı olan, büyük bir arsanın bulunması.

. Bu aşamada Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve Sayın Valimize başvurduk. Planlarımızı anlattık, onlar da bizlere enerji ihtisas bölgesi için düşünülen alanın bir kısmını gösterdiler.

. Her türlü desteği sağlayacaklarını bu projenin Adana’nın hayali olduğunu anlattılar. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Bakanlarımızın desteğiyle, Ceyhan’ın entegre bir petrokimya bölgesi olarak düzenlenebileceğini ve kamulaştırma davalarının çözüme çok yakın olduğunu anlattılar.

 . Ardından Ankara’ya gittik, Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız ve Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın destekleriyle projeyi Sayın Cumhurbaşkanımıza anlatma imkanı bulduk.

. Kendileri bize, sadece bir fabrika olarak değil, bölgeyi entegre edilmiş bir petrokimya alanı ve liman olarak düşünmemizi söylediler.

. Bu konuda, Rotterdam Limanı’nı yöneten devlet şirketinin, bölgeyi ve bu işi çok iyi bildiğini ve onlarla çalışmamızın iyi olacağını söylediler.

. Orada Bay Renee ile görüştük ve onların bu projeye çok sıcak baktıklarını gördük. Ve onların da desteğini alınca aslında taşlar yerine oturdu.

. Rotterdam Limanı dünyanın petrol ve kimyasal ürünlerinin üretildiği, alındığı, satıldığı ve dünyanın her yerine gönderildiği bir liman.

. Bu limanı işleten büyük bir kısmı Hollanda devletine ait olan şirket, sadece liman işletmeleriyle kalmayıp, aynı zamanda dünyada petrokimya alanında çalışan birçok şirket ile çok iyi ilişkilere de sahip.

. Onların da desteğini aldıktan sonra, Ceyhan Petrokimya Endüstri Bölgesi’nin yönetimini üstlenmek için başvurumuzu yaptık. 21 Mart 2019 itibarıyla başvurumuz kabul edildi, atamamız yapıldı ve yönetici şirketimizin tescili gerçekleşti.

Tam burada durdu Erman Ilıcak… Sanki biraz sitem biraz da espri katarak şu bilgileri aktardı:

. Açıkçası yönetici şirket olarak yetkilerimiz son derece sınırlı. Sonuçta bölgenin sahibi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na ait. Ve onların onayı olmadan hiçbir şey yapamayacağız.

. Sorumluluklarımız ise neredeyse sınırsız, saymakla bitmez. Ama en önemlisi nedir derseniz, bölgenin en iyi şekilde planlanması ve yatırım yapan firmaların bölgemize getirilmesi.

Erman Ilıcak gelinen noktayı anlattıktan sonra hedeflerini en azandan beş yıllık hedeflerini de şu sözlerle anlattı:

. Birinci aşamada bölgenin amacına uygun şekilde, altyapısının planlanması, imar ve parselasyon işlerinin tamamlanması ile başlayacağız.

. İkinci aşamada yıllık 450 bin ton üretim kapasiteli, 1.3 milyar dolar yatırım tutarlı polipropilen fabrikasının ve bölgede hizmet verecek liman ile depolama tesisinin inşaatını başlatacağız.

. 1.3 milyar dolarlık bu yatırımı Sonatrach ile beraber Güney Kore’nin önde gelen mühendislik ve yatırım firması GS ile beraber yapacağız. Ve finansmanın tamamını yurtdışından temin edeceğiz. Polipropilen fabrikası bölgemizin ilk kiracısı olacak.

. Üçüncü aşamada Rotterdam Limanı’nın değerli yöneticileri, Sayın Cumhurbaşkanımıza bağlı yatırım ofisi yetkilileri ve siz değerli sanayicilerimiz ile birlikte, ülkemizin her yıl 15 milyar dolar tutarında ithal ettiği etilen, polietilen, polipropilen ve PVC’yi üretecek yatırımcıları bulup, onların önünü açacağız.

. İlk başta da belirttiğim gibi, 10 milyar dolar yatırım çekmek 10 bin gencimize iş imkânı sağlamak ve dış ticaret açığımızı 4 milyar dolar azaltmak mecburiyetindeyiz.

. Projenin son aşamasında ise  Plastik Organize Sanayinin, Adana Sanayi Odamız ve Valiliğimiz öncülüğünde kurularak Adana’nın bu alanın başkenti olmasını sağlamak.

 

Marmara’ya rakip geliyor

Hayalden gerçeğe dönen projenin açılışında ilginç konuşmalardan birini Adana Valisi Mahmut Demirtaş yaptı. Vali Demirtaş son yılların en çok sevilen Valilerinden biri… Adanalı onu sevdi. O da Adana’yı sevmiş olmalı ki kürsüye çıktığında projeyi kenti getirdiği noktayı iki cümle ile özetledi:

. 1950’li yıllarda başlayan tarıma dayalı sanayi hamlesinin, enerji ve endüstri bağlamında yeni bir faza geçişine hep birlikte tanıklık ediyoruz.

. Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi, önümüzdeki dönemde bölgemizde yaklaşık 40 bin kişiye istihdam olanağı sağlayacak ve dış ticaret açığının kapatılmasında da önemli bir rol oynayacaktır.

 

 

Ali Bıdı hayat biçimini fuara dönüştürdü ve çok başarılı bir adım attı. Spor fuarı önümüzdeki döneme damgasını vuracak.

 

İlk etkinliği yaptı spor fuarında ışığı gördü

Yine bir ilk imza attı.  ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı Antalya’da ilk spor ekipmanları fuarını hayata geçirdi.

ANFAŞ Spor Ekipmanları Takviye Ürünleri-Aktiviteleri Fuarı beklenenden daha fazla ilgi görünce Ali Bıdı bu gelişmeyi “Işığı gördük seneye daha iyi hazırlanacağız” diye değerlendirdi.

Aslında bu etkinliğin temeli 2011 yılında atılmıştı. Ancak atılan bu temelin üzerine bir etkinlik inşat edilemedi.

Bu yıl fuarın doğuş hikayesini şöyle anlattı Ali Bıdı…

. Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu’nu şampiyona yapmak için bize geldi.

. Biz de bunu sporla birleştirelim ve fuara dönüştürelim diye düşündük. Yakın bir süre olmasına rağmen beklediğimizin üzerinde bir katılım ve ilgi oldu.

. Bu fuardan çok umutluyuz, Antalya için de büyük bir kazanç olacak ve markalaşacak buna eminim. O yüzden, bu yılı ekim yılı olarak kabul ediyoruz, asıl seneye gerçek hasatı alacağımız yıl olacak.

. Fuar o kadar çok alanı kapsıyor ki ilgi görmemesi imkansız. Fuarda terapi ile ilgili etkinlikler de olacak pilateste olacak. Böylece bu etkinlik sağlıklı yaşam tutkunlarını cezbedecek.

. Fuarda Vücut Geliştirme, Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu gibi kurumlarda aktif rol alacak.

. Antalya’da bazı dönemlerde otellerin yüzde 70’i maalesef kapalı oluyor. İşte bu biz b.u etkinliği sezonun en düşük olduğu zamanda yapacağız.

 

 

Hem yerli hem de inovatif

ANFAŞ Spor Ekipmanları Takviye Ürünleri-Aktiviteleri Fuarı’nın beklenenden fazla ilgi görmesinde birbirinden ilginç standların da katkısı oldu. XL GYM fitness ekipmanları üzerinde kazandığı tecrübeleri Bursa’da 5 bin metrekarelik alanda kurduğu üretim tesisinde hayata geçiren Sertay Sport en dikkat çeken firmalardan biriydi. Türkiye’nin ilk yerli üretimi Free Weight makinesiyle dikkat çeken Sertay Sport’un Genel Müdürü Tayfun Elbir, ürettikleri bu cihazın patentini ve tescilini aldıklarını aktardı. Bir başka dikkat çeken firma 1990 yılından itibaren spor merkezleri konusunda faaliyet gösteren ve binlerce üyesine hizmet eden Esjim Sports oldu. Esjim Sports Proje ve Satış Müdür Yardımcısı Tolga Öztürk, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde 10 bin metrekarelik fabrikalarında özellikle Ar-Ge adına önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu her türlü tehdite rağmen adım adım Andolu'yu gezip daha fazla insana iş için çaba sarf ediyor.

 

Tehditlere aldırmadı iş bulmaya devam etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim çalışmaları nedeniyle çıktığı bir televizyon programında çok önemli bir gerçeği açıkladı.

Erdoğan önce Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun işsizliğe karşı bir hamle başlattığını hatırlattı ve devam etti:

. Geçenlerde Sayın Hisarcıklıoğlu ile bir araya geldim, kendisine 'Bak bu sözü o gün bana verdiniz ama bu söz hala yerine gelmiş değil' dedim.

. Ama birileri de çıkıyor bu sefer Sayın Hisarcıklıoğlu'nu tehdit ediyor. 'Siz hükümetin mensubu musunuz?' vesaire gibi" diyerek.

. Onlara da hesap soracağız. Ne istedik biz ondan? İstihdama katkısını. Odalar ve Borsalar Birliğinin görevi ne? Bu ülkede yatırıma destek, üretime destek.

.Burada istihdamda yardımcı olmasından daha güzel, daha kolay ne olabilir. Sen böyle bir siyasi yaklaşımı nasıl yapabilirsin? Onun da hesabını uzaktan soracağız.

Erdoğan bunları söyledikten sonra ertesi gün Başkan Hisarçıklıoğlu Denizli’de adeta gövde gösterisi yaptı. Rifat Hisarcıklıoğlu kürsüden şöyle sesleniyordu:

. Her ilde, oda ve borsa bünyesinde destek ve teşvik tanıtım merkezleri kurduk. Takip ediyorum. Bir işsiz vatandaşımızı işe alarak işinizi geliştirin. Ekonominin büyümesine katkınız olsun. Türkiye'nin geleceğine yatırım yaparak kazanan sizler olun.

Her bir ilave istihdam için yılda yaklaşık 20 bin lira destek verildiğini söyledi ve tehditlere aldırmadığını ortaya koydu.

 

Ekonomi medyasının başarılı isimlerinden Servet Yıldırım artık daha yeşil projeler için adımlar atıyor.

 

Ekonomi gazeteciliğinden yine bir yıldız kaydı

Bir süre önce bizim sektörden yani medyadan yine bir yıldız kaydı. Ekonomi gazeteciliğinin en başarılı isimlerinden biri başka bir sektöre yelken açtı. Servet Yıldırım Coca-Cola İçecek Kurumsal İlişkiler Direktörü oldu.

Ve Servet Yıldırım’ında katkıları ile Coca-Cola İçecek (CCI) "Sıfır Atık" seferberliği kapsamında Elazığ'da yer alan Hazar Damla Su Fabrikası’ndaki dönüşümü tamamladı.

Ve konuyla ilgili açıklama bu yıldız isimden yani Servet Yıldırım’dan geldi… CCI'ın faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde hızlı tüketim sektörünün en iyi şirketi olma vizyonu ile ilerlerken sorumlu kurumsal vatandaşlık ilkelerinden taviz vermediğini belirtti ve şu noktaların altını çizdi:

. Sürdürülebilirlik stratejimizi yürütürken paydaşlarımızın önceliklerine odaklanıyor, tüm operasyonlarımızı çevre üzerindeki etkimiz konusunda bilinçli bir şekilde yürütüyoruz.

. Daha az atık üretme, toplam karbon ayak izimizi azaltma, enerji verimliliğimizi artırma ve su yönetimine ilişkin çalışmalarımız ile çevresel performans hedeflerimize doğru ilerlemeye devam ediyoruz.

. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi 100 Endeksi'nde yer alan tek Türk şirketi olarak yaptığımız çalışmalarla işimizin devamlılığını sağlarken, içinde yaşadığımız çevre ve toplumun iyileştirilmesine de katkı sağlamaya devam edeceğiz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Eylül 2019 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Bal...

Günlük Burç Yorumları Aşk 18 Eylül 2019 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Bal...

Günlük Burç Yorumları Aşk 17 Eylül 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık B...

"Gökyüzü çok şey anlatır… Onu “hâl” diline çevirmekse senin gayretine bağlı."

Günlük Burç Yorumları Aşk 15 Eylül 2019 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık ...

Yazarlar
Website Security Test