Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Seçim kampanyaları

29.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

31 Mart yerel seçim sürecinin artık finalini yaşıyoruz. Bu pazar sandığa gidip, 5 yıl boyunca mahallemizi ve kentlerimizi yönetecek yerel yöneticilerimizi seçeceğiz.

Öncelikli dileğimiz, seçmen kimliği taşıyan tüm yurttaşlarımızın, hiçbir baskı altında kalmadan özgürce oyunu kullanması ve elini vicdanına koyarak tercihte bulunması. Bir bakıma, yüreğinin sesini dinlemesi. Bu yurttaşlık görevini büyük bir ciddiyet ve sorumlulukla yerine getirmesi.

İnanıyoruz ki, bu başarılabildiği ölçüde, kentlerimiz ve ülkemiz için, gelecek çok daha güzel olacak. Önceki seçim dönemlerine ilişkin kırgınlıklarımızı, kızgınlıklarımızı, hayal kırıklıklarını bir yana itip, her şeye karşın mutlaka sandığa gidip, oy kullanmamız gerektiğini düşünüyoruz. Bu bağlamda tüm seçmenleri duyarlı olmaya ve oylarını kullanmaya çağırıyoruz.

 

Adaletsiz ve eşitsiz kampanya koşulları

Yerel seçim için sandığa gidilirken, seçim öncesi süreci değerlendiren bu yazımızda, seçim kampanyaları üzerine bir analiz yapmak istiyoruz. İttifakların, partilerin ve adayların seçim kampanyaları ile ilgili gözlemlerimizi paylaşmaya çalışacağız.

Ülkemizin yeni yönetim sistemi altında yapılan bu ilk yerel seçiminin temel özelliği, bir yerel seçimde ilk kez ittifaklarla seçime gidilmesi. Bu yöntemin sandıkta nasıl sonuçlara yol açacağını ya da merkezde yapılan işbirliklerinin sandığa ne ölçüde yansıyıp yansımayacağını, seçim sonuçları alınınca göreceğiz.

Bizim dikkat çekmek istediğimiz ve altını özellikle çizmek istediğimiz nokta, seçim kampanyası sürecinin, muhalefet partilerinin ve adaylarının aleyhine olmak üzere, son derece adaletsiz, hakkaniyetsiz ve eşitsiz koşullarda yapılmasıdır. Bu durum muhalif partilerin ve adayların mağduriyetine yol açmıştır.

 

Seçim stratejileri

17 yıldır iktidarda bulunan ve neredeyse çeyrek yüzyıldır İstanbul ve Ankara gibi kentleri yönetmekte olan iktidar partisinin, seçim stratejisini ‘ülkenin bekası’ kavramını öne çıkararak genel siyaset konuları üzerine kurduğunu gördük. Bu stratejinin belirlenmesinde, ‘Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı MHP’nin ve onun lideri Devlet Bahçeli’nin etkili olduğunu düşünüyoruz.

Bu stratejiye koşut olarak, ‘Cumhur İttifakı’ sanki genel seçim yapılıyormuşçasına bir kampanya süreci yürüttü. Öncelikle kendi seçmenlerini konsolide etmeye, kilitlemeye çalıştılar. Muhalif partileri ve adayları terörle ilişkilendirmeye yönelik algılar yaratarak, seçmeni ürkütmek ve kafasını karıştırmak istediler. Ekonominin gerçeklerini ve seçmen üzerindeki olumsuz etkilerini bu yolla aşmaya çalıştılar.

Muhalefetin genel tutumu, seçimin bir ‘yerel seçim’ olduğu gerçeğinden hareketle, daha çok adayları öne çıkartan bir strateji üzerine kurgulandı. Doğrusu bu yaklaşım başarılı da oldu. Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş, Tunç Soyer gibi büyükşehirlerin başkan adayları olan yeni isimler, kamuoyunun gündeminde önemli bir yer tuttu ve seçmenle buluşturuldu. Muhalefetin bir başka temel ilgi alanı, halkın günlük yaşamında somut olarak yaşadığı ekonomik sıkıntılar ve kriz koşullarıydı. Buradan hareketle iktidarı sıkıştırmaya ve aynı sıkıntıları yaşayan iktidar bloğu seçmenine ulaşmaya çalıştılar.

 

Kampanya sloganları

Seçimi bir genel seçim havasına sokmak isteyen iktidar partisi, seçim kampanyasını da temel olarak lideri üzerinden yürüttü. Kampanyalarının ana sloganı ‘memleket işi, gönül işi’ oldu.‘Gönül belediyeciliği’ kavramıyla, öncelikle kemdi seçmeninin manevi değerlerine seslenip, bağlılığını ve aidiyetini korumayı hedefleyen bu yaklaşımı, ‘hız kesmeden devam’la genel siyasete dönüştürmeyi hedeflediler.

Ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), kentlerin sorunlarına ve çözümlerine odaklanan ‘derman belediyeciliği’ sloganı ile seçmenin önüne çıktı. Ama bizce bu slogandan çok, içinde umudu barındıran ‘Martın sonu bahar’ sloganı daha çok tuttu ve beğenildi.

İlginç olan; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı açıklamaya göre; ‘Martın sonu bahar’ sloganının, seçim çalışmaları sırasında, Bursa’nın İznik ilçesinde kahvecilik yapan bir vatandaşın ‘Martın sonu bahar olacak’ seslenişinden etkilenerek bulunmasıydı.

Yazımızı noktalarken; bu pazar mutlaka sandığa gidilip oy kullanılması gereğini bir kez daha vurgulayarak; 31 Mart yerel seçiminin, kentlerimize, ülkemize ve halkımıza, iyilikler ve güzellikler getirmesini yürekten diliyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Mayıs 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Çilek sosyal medyada dolaşan bir video nedeniyle Twitter'da gündem oldu. Dolaşan videoda çileğin içinden kurtçuklara benzeyen böcekler çıktığı görülüyor. Sosyal medya ...

GSM operatörleri Ramazan Bayramına damga vurdu. Türkiye'de birçok noktada şebeke sorunu yaşayan kullanıcıların şikayetleri üzerine operatör şirketleri açıklama yaptı. ...

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Mayıs 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) kredi borcu olan öğrenciler kendilerini sosyal medyada hatırlattı.

Türkiye ile Japonya arasında son günlerde yapılan açılışı yapılan Başakşehir Sakura Hastanesi ve ardından yapılan pozitif açıklamalar, dikkatleri iki ülke ilişkilerine...

Yazarlar
Website Security Test