Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

1 Nisan ekonomik tablosu

29.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

31 Mart seçimleri yerel niteliktedir. İktidarı değiştirecek veya Parlamentodaki milletvekili sayısını etkileyecek değildir. Ekonomi yönetimi de aynı kalacaktır. Ancak ekonomik açıdan genel seçim gibi algılanmıştır. Yerli ve yabancı yatırımcılar, tüketiciler, işsizler, hak arayanlar, ek gösterge isteyenler, emeklilikte yaşa takılanlar ve hatta yeni yol haritasını açıklamak için Nisan ayını seçen ekonomi yönetimi seçim sonuçlarını beklemektedir.

Peki yerel seçimlerin neticelerini bekleyenleri bekleyen ekonomik sorunlar nelerdir? Ekonomi yönetiminin önündeki tablo nasıldır? Tabloyu detayları ile bildiklerinden eminiz ama yine de özetlemekte fayda gördük.

İşsizlik yükselmeye devam etmektedir. 2018 yılında %11 olarak gerçekleşen işsizlik oranı Aralık ayı itibariyle yıllık % 13,5 olmuştur. İstihdam yaratmada ana sektörlerden sayılan otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve inşaat sektörlerinde durgunluk hüküm sürmektedir. Bu sektörlere verilen ve süreleri uzatılan teşviklere rağmen taleplerde ciddi bir artış görülmemektedir.

Büyüme oranları gerilemektedir. Geçen yıl toplamda % 2’nin üzerinde bir büyüme sağlanmıştır ama son çeyreğinde % 3’lük negatif bir büyüme gözlenmiştir. Bu yılın da en azından ilk iki çeyreğinde durumda bir değişiklik olmayacaktır. Sanayi üretimi de Ocak ayında yıllık bazda % 7,3’lük bir gerileme göstermiştir. Bu durumda, ana sektörlerdeki durgunluk giderilmeden, sanayi üretimi hızlanmadan, ekonomik büyümede makul bir düzeye erişilmeden, iç talebi arttırmadan işsizliği azaltmak kolay olmayacaktır.  Aynı şeyi doğrudan yabancı sermaye yatırımcıları için de söylemek mümkündür. Ülkede kalıcı bir siyasi ve ekonomik istikrar sağlanmadan, uygun bir yatırım ortamı kurulmadan ülkemize girişler az olacak, gelenlerin önemli bir bölümü gayrimenkul yatırımcılarından oluşacak, yeni teknoloji, ek sermaye, ilave istihdam ve geniş dış pazar olanaklar sağlanamayacaktır.

Enflasyon, küçük ölçeklerde gerileme göstermekle beraber halen çok yüksektir. Şubat ayı itibariyle yıllık enflasyon TÜFE’de %19,67 ve ÜFE’de %29,59’dur. Son dönemde belli ve makul bir aralıkta seyreden kurlarda yükselmeler meydana gelmektedir. Bu durumun çeşitli sebepleri vardır. Türkiye, hala ekonomisi en kırılgan ülkeler arasında gösterilmektedir. Derecelendirme Kuruluşlarından Moody’s, Türkiye’nin dış kırılganlık riskini ‘’yüksek’’ seviyesinden ‘’Yüksek +’’ düzeyine çıkarmıştır.

Merkez Bankası’nın rezervleri azalmaktadır. Mart ayının ilk 3 haftasında rezerv azalışı 7,2 milyar dolara ulaşmıştır. Döviz mevduatı 176 milyar dolara kadar yükselmiştir ve döviz fiyatlarındaki gerilemelere rağmen yükselişini sürdürmektedir. Tüzel kişilerin Nisan ayında 6,8 Mayısta 9,2 ve Haziranda 6,3 olmak üzere toplamda 22,3 milyar dolarlık borç ödemesi vardır. Her ne kadar Merkez Bankası rezervlerdeki azalışın normal işlemler sonucu olduğunu açıklamışsa da piyasa olumsuz yönde etkilenmektedir.

ABD ile ilişkiler zaten S -400 alımları, İran ambargosu, Venezuella’da mevcut başkanı desteklememiz, Suriye politikasında farklı yaklaşımlarımız gibi konularda gergin bir durumdadır. Şimdi bunlara ABD’nin, işgal altındaki Golan Tepeleri’ndeki İsrail işgalinin meşrulaştırılması kararı eklenmiştir. Ticaret savaşlarının geleceği de belirsizdir.

AB ile olan ilişkilerimiz de olması gereken düzeyde değildir. Müzakerelerin askıya alınması, bağlayıcı nitelikte olmasa da, kabul edilmiştir. Oysa bu bölge, ekonomimiz açısından son derece önemlidir.

Bütün bu gelişmeler döviz kurlarını yukarı doğru çekmekte ve enflasyona olumsuz etki yapmaktadır.

Cari açıklarımızın 20 milyar dolarlara kadar gerilemesi sevindiricidir. Ancak bu gerileme daha çok düşük büyüme hızımızın ve iç talebin düşüklüğü nedeniyle ithalatımızın azalmasının doğal sonucudur. Büyüme hızı ile birlikte, ihracat ve turizm gelirlerinde olağanüstü bir artış görülmedikçe, cari açığın eski seviyelerine doğru ilerlemesi sürpriz olmayacaktır

Seçimlerden sonra ekonomiyi yönetenlerin çözmek zorunda oldukları sorunlar tablosunun özeti budur. Şimdilik bize, Nisan ayında açıklanacağı belirtilen yol haritasını beklemek kalmaktadır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Kasım 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Kasım 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Kasım 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 23 Kasım 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test