Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Seracılar atağa geçti

5.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

SERKONDER seracılığı gelişmesi için önümüzdeki dönem önemli projelere imza atacak. Yeni yönetim bu konuda hazırlıkları tamamlamış bulunuyor.

Türkiye’nin yeni yol haritasında en önemli kavşaklardan biri meyve-sebze ve dolayısıyla seracılık olacak. Son gelişmeler ve bu gelişmelerden sonra yetkililerin yaptığı açıklamalar bu tespiti destekliyor.

Sera-Bir sera üreticilerinin bir araya gelerek oluşturduğu bir örgütlenme. Projeler geliştirme, seracılığı öne çıkarma konusunda biraz zayıf kalıyor.

Bir de SERKONDER var. Sera kuran, seracılığın modernleşmesi konusunda çalışmalar yapan, bu konuda dünyaya açılıp ihracat yapan kuruluşların bir araya gelerek kurdukları bir örgütlenme.

Geçtiğimiz günlerde yeni bir yönetim oluşturdu. Çiçeği burnunda yeni yönetim hemen kolları sıvadı. Ankara’yı ve sektörü bilgilendirme çalışmalarını başlattı.

Aslında SERKONDER bir ihtiyaçtan doğdu, yani sahada kuruldu. İlk tohumları 12 Mayıs 2011’de atıldı.

Bu tarihte Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde ''Sera Konstrüksiyon Üreticileri ve Donanım Sağlayıcıları Çalıştayı'' düzenlenmişti.

Toplantıya Tarım Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi ve Ziraat Bankası yetkilileri ile seracılık sektöründe imalat yapan çok önemli kuruluşlar katılmıştı. Toplantı sonunda 8 kurucu üye seçildi ve sektörün bir örgütlenmeye gitmesi kararı alındı.

Sonra SERKONDER kuruldu. Ve dernek sera konusunda üretim yapan firmaları bir araya getirmek, dayanışma ve bilgi alışverişi sağlamak, sorunlara çözüm yolları bulmak için düğmeye bastı.

Son olarak yapılan genel kurulda başkanlığa Halil Kozan getirildi. Genç ve dinamik bir yönetim oluşturuldu. Sekreterya kuruldu.

SERKONDER Başkanı Halil Kozan ve ekibi konuyla ilgili son gelişmelere müdahil olmaya başladılar. Mesela seracılığa destek veren son karara ilişkin Başkan Kozan hemen şu değerlendirmeyi yaptı:

- Bir kere şu bilgiyi paylaşmak isterim. Türkiye’de 750 bin dekar civarı seranın sadece yüzde 2’si modern sera standartlarında… Son olarak çıkarılan üreticilere destek paketi bu anlamda çok önemsiyoruz. Destek paketi üreticilere; iki yıl geri ödemesiz, 7 yıl vadeli, yüzde 8.25 faiz oranıyla 10 milyon liraya kadar bir yatırım desteği sağlıyor.

Bu önemli gelişmeyi aktarma noktasında bunları söyleyen Başkan Kozan seracılığa ilişkin şu bilgileri paylaştı:

- Son 5-10 yıla bakıldığında seracılık yatırımlarında duraklama dönemine girildi. Fiyat artışlarında bu noktanın dikkate alınması yerinde olur. Modern seracılık doğru şartlarda gerçekleştirildiğinde son derece karlı ve etkili bir üretim sistemi. Ama girdi maliyetleri ve sonradan çıkan maliyetler yatırımcıların önünü kesiyor. Tabii yanlış yatırımlar da sıkıntı oluyor. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda, özellikle son yıllarda modern sera yatırımları azaldı. Bakanlığımız da bunun farkına vardı ve bu karlı ve verimli üretimi destekleme noktasında son günlerde adımlar atılmaya başlandı. Ziraat Bankası’nın çıkardığı hem işletmeye hem de yatırıma yönelik kredi, son derece olumlu bir gelişme. Bunun yanında yine Tarım Bakanlığı hibe desteği açıklayacak. Daha önceden de hibe desteği yapılıyordu fakat burada da maalesef yanlış uygulamalardan dolayı çok etkin bir yönetim olmadı. Bakanlık da bu sıkıntının farkında. Sıkıntımız şudur ki; bu desteği verirken kümeleşmeyi de ön plana çıkarmalıyız. Daha küçük seralar olarak yatırım yapıldığında, yatırımın üreticiye dönüş süresi çok uzuyor.

Son dönemde yatırımcının ilgi odağı haline gelen sera konusundaki bir numaralı ismi bulmuşken sormaya devam ediyoruz. Başkan Kozan da anlatıyor:

. Modern serada metrekare başına 40-50 euro civarında… Ayrıca modern seracılıkta mutlaka bir danışmanlık hizmeti alınmalı.

. Doğru yerde ve doğru şekilde yatırım yaparsanız bunun geri dönüşü 3 ile 7 yıl arasında değişiyor.

. Eğer yanlış bir bölgede yaparsanız, işletmede de sıkıntılar yaşanırsa, bu süreç 20 yıla kadar çıkar.

. O zaman da bu iş faydalı olmaktan çıkıp zararlı hale gelir.

. Birlikten her zaman kuvvet doğar. Kümeleşme, enerji maliyetlerini aşağı çekerken aynı zamanda diğer üretim maliyetlerini de indiriyor.

. Yerli üretim dışında Türkiye pazarında İspanya ve Hollanda’nın yüzde 25’lik bir payı var. Burada adil bir rekabet yok.

. Asıl kuruluş sebeplerimizden bir tanesi de yerli sermayeyi desteklemek. Yerli üreticileri bir araya getirip üretimde sesimizi duyurmak.

. En büyük sıkıntılardan biri de yurtdışı firmaların ülkemize gelip anahtar teslim sera yapmaları. Dolayısıyla bunlara karşı rekabet gücümüz KDV’den dolayı zayıf. KDV üreticilerimizin belini büküyor.

 

Yurtdışında çok güçlüyüz

SERKONDER Başkanı Halil Kozan Türk firmalarının sera konusunda dünyada çok önemli bir noktada olduğunu belirterek, “Özellikle Türki cumhuriyetlerde çok önemli projeler yapmaya başladık. Özbekistan’da daha önce Kore seraları çok ağırlıktaydı. Şimdi Türklerin yaptığı seralar öne geçti. Dünyada daha da etkin olmak için yurtdışı desteklerinin artırılmasını bekliyoruz.

İşte SERKONDER’in yeni yönetimi

Halil KOZAN - Yönetim Kurulu Başkanı

Barış AYDOĞDU - Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Hasan Hüseyin SİLLELİ - Genel Sekreter

Erol İNCELER - Yönetim Kurulu Üyesi

Selim BİZCANLI - Yönetim Kurulu Üyesi

Murat DÖVENCİ - Yönetim Kurulu Üyesi

Cengiz YAYLALI - Yönetim Kurulu Üyesi

 

 

Mobilyada tek fuar müjdesi geldi

Federasyon başkanı Ahmet Güleç sektörün en büyük sorunlarından biri olan iki fuar sıkıntısını giderdi. Artık mobilya sektörü tek fuar yapacak.

Yıllar önceydi… Sektörün başarılı isimlerinden biri “biz mobilya firmalarını birleştirecek bir proje üzerinde çalışıyoruz” demişti

O gün sektörün kendi aralarında iyi ilişkilerinin olmadığını mobilyacıların birbirlerinin düğününe bile gitmediğini öğrenmiştim.

Sonra bu sıkıntı aşıldı. Önemli mobilyacılar bir araya geldi. Dernek kurdular. MOSDER bu şekilde doğdu. Dernek Doğtaş Yönetim Kurulu Davut Doğan döneminde zirve yaptı. Tam bir buluşma noktası haline geldi.

 

Ve çok etkili bir fuar düzenlemeye başladı.

Sonra iş bozuldu. Sektörde başka örgütlenmeler gündeme geldi.  İyi giden fuara rakip çıktı. İki fuar birbirini ezdi. İkisi de darbe aldı.

Bu gidişe sektörün büyükleri el koymaya çalıştı. Davut Doğan bu süreçte en çok uğraşanlardan biri oldu.

Bu konuda son noktayı sektörün üst örgütü haline gelen Mobilya Federasyonu ve İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç şu cümle ile koydu:

- Artık sektörde tek fuar yapılacak, bu konuda uzlaşma sağlandı.

Evet son 15 yılda mobilya alanında dünyada söz sahibi ülkelerinden Türkiye  artık tek fuar ile yoluna daha hızlı devam edecek.

Sektörde KDV indiriminin kalıcı hale gelmesi için de en büyük çabayı gösteren Ahmet Güleç sektörün yüzünün güleç olması için tek fuar adımının yanına yenilerini koymak istiyor. Mobilyada dünyanın 13. Büyük üreticisi haline gelen sektörde bunu hak ediyor.

 

 

 

Elmas gibi başkan

Altan Elmas KONUTDER başkanlığına oybirliği ile yeniden seçildi. 

Sektörün en sevilen ve konuşan isimlerinden biri oldu hep… Sektörün derdini ifade etti. Ankara’ya sektörün sıkıntılarını aktarmada başarılı işler yaptı.

Sektörde faaliyet gösteren markalı konutların ortak amaç ve sıkıntılarını paylaştı.

Ve 2011 yılında bir sivil toplum örgütü olarak kurulan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği’nde (KONUTDER) 2 yıldır başkanlık görevini sürdüren Altan Elmas’tan bu yaptıklarını biraz daha sürdürmesi istendi.

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, KONUTDER Genel Kurulu’nda oy birliği ile ikinci kez başkan seçildi. Bu destek karşısında duygulandı Altan Elmas ve şu cümleleri paylaştı:

. Türkiye’nin zor zamanlarında elimizi taşın altına koymaktan çekinmedik.

. Sektörün ortak hareket etmesi için canla başla çaba gösterdik.

. Sorunların çözümünde Bakanlıklarla görüşmelerde sektörün sesi olduk ve olmaya da devam ediyoruz.

. Kamuyla STK’lar arasında köprü olduk. Pek çok başarılı kampanya ve regülasyonun hayata geçmesini sağladık. Yeni dönemde bu hizmetlerimize aralıksız devam edeceğiz.

 

İşte KONUTDER üyeleri

Ağaoğlu -  Artaş İnşaat - Arven Yap - Çukurova Gayrimenkul - Dap Yapı - Demir İnşaat - DKY İnşaat - Ege Yapı - EYG Grup – FerYapı - Garanti Koza - Gürallar Yapı - İş GYO - Kuzu Grup - Mesa Mesken - Nef, Sinpaş GYO - Solid İnşaat - Soyak Yapı - Sur Yap  - Torunlar GYO

Yeniden İstanbul Maltepe Belediye Başkanı seçilen Ali Kılıç'ın aldığı oylarda seçim sırasında yaptığı kentsel dönüşüm tamamlama sigortası önerisi büyük rol oynadı.

 

Kentsel dönüşümü kurtaran öneri

Seçimde en önemli vaadlerinden biri kentsel dönüşümü kurtarma formülüydü. Belki de yeniden seçilmesinde önemli etkenlerden biri oldu. Ali Kılıç’tan söz ediyoruz. Maltepe Belediye Başkanlığa’na yeniden seçildi. Seçimde önümüzdeki dönem Türkiye’nin gündeminde önemli bir yer tutacak olan kentsel dönüşüm ile ilgili çok önemli bir öneride bulunmuştu.

Başta inşaat firmalarının doğru fizibilite yapmamaları olmak üzere değişik nedenlerden dolayı hayal kırıklığı yaratan kentsel dönüşüm meselesinde yeni bir dönem başlatacağını açıklamış ve şöyle demişti:

- Kentsel dönüşüm bir türlü istenen şekilde gitmiyor. Bunu yapmalıyız, yapmak zorundayız. Büyük depremden bu yana neredeyse 20 yıl geçti. Her gün yeni bir deprem haberi ile karşılaşıyoruz. Deprem öldürmez kuralına uygun yapılmayan evler öldürür diyoruz. Ama bu evlerin değişmesi adım atamıyoruz. Vatandaş atılan adımlara güvenmiyor. Bu işi kökten çözmek mümkün. Biz önümüzdeki dönem Maltepe’de bunu başlatıyoruz. Bina bitirme sigortası uygulamasını başlatıyoruz. Firmanın verdiği sözde sapma olursa, vatandaş mağdur olmayacak, inşaat aksamayacak, hemen sigorta devreye girecek ve evlerin zamanında bitmesini sağmayacak. Böylece sisteme güven gelecek. Vatandaş kentsel dönüşe daha sıcak bakacak. Kentleri temize çekmek daha kolay olacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Eylül 2019 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Bal...

Günlük Burç Yorumları Aşk 18 Eylül 2019 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Bal...

Günlük Burç Yorumları Aşk 17 Eylül 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık B...

"Gökyüzü çok şey anlatır… Onu “hâl” diline çevirmekse senin gayretine bağlı."

Günlük Burç Yorumları Aşk 15 Eylül 2019 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık ...

Yazarlar
Website Security Test