Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ekonomik yol haritasını bekliyoruz

5.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yerel seçimlerin tamamlanması sonrasında artık herkes ekonominin ülke gündeminin ilk sırasına oturmasını beklemektedir. Çünkü ekonomik sorunlar, son yıllarda, sürekli seçim atmosferi yüzünden siyasetin gölgesinde kalmış ve kısa vadeli, geçici önlemlerle çözümler aranmıştır. Bu durum, kalıcı, istikrarlı, sürdürülebilir bir yatırım ve üretim ortamının oluşmasına izin vermemiş, tam aksine sorunlar kalıcı, çözüm önlemleri geçici hale gelmiştir.

Mevcut durumu, seçim dolayısıyla havada uçuşan binlerce rakamdan bıkmış okuyucuları da dikkate alarak ve rakamlara fazla girmeden özetlemeye çalışalım.

Türkiye’de enflasyon hadleri yüksekliğini korumaktadır. Yüksek enflasyon, faiz hadlerinin düşmesini engellemektedir. Yükselen enflasyon, iç tüketim iştahını azaltmakta ve piyasalarda durgunluk yaratmaktadır. Otomotiv, konut, beyaz eşya ve mobilya gibi istihdam yaratıcı sektörlerde, uygulanan teşviklere rağmen, satışlar hızla düşmektedir.

Tarım sektöründe girdi maliyetleri yüksektir. Arz eksikliğinin sürekli olarak ithalat yolu ile kapatılması uzun vadeli bir politika olarak düşünülmemelidir. Sanayi sektörümüzde de gerileme vardır. Son aylarda kapasite kullanım oranları düşmektedir. Yeni yatırım kararları, sürekli değişen şartlar yüzünden, alınamamaktadır.

Ekonomik büyüme oranları da gerilemektedir. Geçen yılın son çeyreğinde % 3 lük bir negatif büyüme ile karşılaşılmıştır. Büyüme oranı gerileyen ya da makul bir büyüme hızını yakalayamayan ekonomilerde istihdam hacmini genişletmeye ve işsizliği azaltmaya imkan yoktur. Ülkemizde işsizlik en önemli ekonomik ve sosyal problemdir.

Cari açığın düşmesi ve dış borçlarımızın azalması elbette sevindiricidir ama bu sonuç döviz gelirimizin artmasından değil, düşük oranlı büyümeye bağlı ithalat azalmasından kaynaklanmaktadır. Bu durumu sürdürmek kolay değildir.

Ekonomisi kırılgan olarak nitelenen, güven ve istikrarında eksiklik olduğu düşünülen, yapısal reformlarını tamamlamamış ülkelere doğrudan yabancı yatırımları çekmek çok zordur. Yabancı sermaye girişleri azalmakta, girişlerin çoğu konut alımlarına yönelmektedir. Dış politikamızda zaman zaman görülen gerginlikler, ekonomimize olumlu katkılar yapmamaktadır. Değişen dünyada artık, dış politika ile ekonomik ve ticari işbirlikleri birlikte hareket ermektedir.

Ekonomi yönetimi, önümüzdeki günlerde kapsamlı bir ekonomik yol haritası açıklayacağını beyan etmiştir. Önünde, mevcut şartlarda, seçimsiz 4,5 yıl bulunmaktadır. Ancak bu uzun bir zaman değildir. Hazırlık aşamaları, kurumların ve personelin yenilenmesi, kaynakların rasyonel dağılımı, yapısal reformların gerçekleştirilmesi, yeni desteklerin belirlenmesi, dış dünya ile yeni ilişkilerin kurulması kolay değildir.

Dolayısıyla artık vakit geçirilmemelidir. Sorunlar da, çözüm önlemleri de bellidir. Beklenen, açıklanacak önlemlerin kapsamlı, kalıcı, istikrarlı, yerli ve yabancı yatırımcılara ve özellikle reel sektöre güven veren nitelikte olmalarıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Boris Johnson'ın, göreve geldiği 2019 aralık ayından bu yana ve özellikle pandemi boyunca, halkın gözüne girmek için elinden geleni yapmasına rağmen, etiğe aykırı kara...

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in Türkiye’nin gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, “ekonomide ve hukukta reform” açıklamaları,...

Yazarlar
Website Security Test