Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Her şey daha fazla hijyen ve daha fazla çevreci temizlik için

19.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Endüstriyel temizlik artık çok önemli bir boyuta geldi. Konuyla ilgili fuarda çok önemli bir oturumda sektör eline boyuna ele alındı.

INTERCLEAN Fuarı’nda tam 1.5 milyondan fazla istihdama, 60 milyar lira ticaret hacmine sahip endüstriyel temizlik sektörü bir araya geldi. Fuarın Marka Direktörü Hatice Dinçer tüm bileşenleri buluşturmayı başardı. Başarılı bir buluşmaydı. İşte bu önemli buluşmada önemli de bir etkinlik vardı.

Sektörün önde gelen isimleri Endüstriyel Temizlik Sektörüne Genel Bakış panelinde buluştu. Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Başkanı Celal Toprak moderatörlüğünde gerçekleşen panele; Temizlik ve Tesis Hizmetleri Yönetimi İş Adamları Derneği (TESHİAD) Başkanı Zafer Mumcular, Tüm Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) Başkanı Serkan Bakırtaş, Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TUSID) Başkanı Güçlü Kaplangı ve Elite World Hoteller Zinciri Genel Müdürü Ünsal Şınık katıldı. Her biri çok önemli bilgiler aktaran sektör temsilcileri şu görüşleri dile getirdiler… İşte o görüşler:

TESHIAD Başkanı Zafer Mumcular:  Avrupa’da hastanelerde enfeksiyon kapma oranı yüzde 4-5 ölüm oranı yüzde 10 iken, Türkiye’de enfeksiyon oranı yüzde 15, ölüm oranı ise ne yazık ki yüzde 60-70 arasında. Bu rakamların önüne geçmek için bu alanda çalışanlara belgelendirme şartı getirmeliyiz. Ancak henüz bunu yapamıyoruz. Hastaneler gibi kritik alanlarda görev yapan genel temizlik görevlilerinin yaptığı iş, meslek olarak tanımlanmalı. Biz bu sorunun çözümüne katkı için fuarda bir demo alanı oluşturduk.

TOBFED Başkanı Serkan Bakırtaş: Şu an Türkiye’de 23 milyon araç var. Bu rakam 10 yıl sonra 40 milyonun üzerine çıkacak. Binek araçlardaki ölçümlenen bakteri miktarı 26 milyar. Toplu taşımalarda bu rakam 3 katına kadar çıkabiliyor. Toplu taşıma araçlarının her gün mutlaka dezenfekte edilmesi gerekiyor. Ayrıca klimalardan gelen zehirli gazları da unutmamak lazım. Yani  toplu taşımalarda oto kontrol ve hijyen denetiminin yapılması geremiyor.

Elite World Hoteller Zinciri Genel Müdürü Ünsal Şınık: Hijyen ve sağlık konukların ilk tercih nedeni arasında yer alıyor. Konaklama sektöründe artık trendler değişti. Müşteri profili de değişerek gençleşti. Bu gençleşme ile çevre bilinci de arttı. Artık çevre bilinci olan ve bunu belgelemiş işletmeler tercih edilmekte. Çevre bilincinin gelişmesi hijyende kullanılan kimyasalların miktarının azalmasına ve ambalajların küçülmesine neden oldu. Deterjan ve su harcaması 4’te 1’e düştü.

TUSİD Başkanı Güçlü Kaplangı: “Sektör olarak 2000’lerde yabancı yatırımcı ile üretime başladık. Artık Türkiye’de ve dünyada Türkiye’de üretilen endüstriyel mutfaklar görebilirsiniz. Bugün sektör olarak 1,89 milyar dolar ihracatımız var. İthalatımız 265 milyon dolar. Dünya dış ticaretinden yüzde 2 pay alıyoruz.” dedi. Temizlik ve hijyen anlamında sektörün gelişiminin çok önemli olduğunu anlatan ve teknoljinin bu anlamda oldukça ileri düzeyde olduğunun altını çizen Kaplangı, İşin hijyen ve temizlik kısmına gelince artık bu kavramlara yönelik ekipmanlar üretiyoruz. Hastanelerde kirlilerin birbirine temas etmeden yıkanmasını sağlayan makineler var. Saatte 500 tabak yıkayabilen ve 2 gram deterjan harcayan makineler bulunmakta.

Evet, Endüstriyel Temizlik Sektörü’nün Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki en önemli buluşma noktası Interclean Fuarı bu konferansta yapılan konuşmalarla çok önemli sorunların dile getirmiş oldu.

 

 

Arap yatırımcılar için burası tam yeri

 

MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan Arap ve Türk iş insanlarını zirvede buluşturdu

Evet, tam yeri orasıydı. 1. Türk-Arap İş Zirvesi’nin tam yeri Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği yani MÜSİAD’dı… Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati MÜSİAD’ın zirveye muhteşem r ev sahipliğini tam üç kere burası tam yeri diye tanımladı. Son dönemde en fazla Arap işadamının katıldığı toplantıydı.

MÜSİAD Türk işadamlarını bir araya getirip kendi kendimize yaptığımız zirvelerden birini değil tam isabet kaydetmişti. MÜSİAD’ın yıllardır emek verdiği çalışma hayat bulmuştu adeta… Ortadoğu ile yıllardır sürdürülen ilişki meyvelerini vermeye başlamıştı sanki… Uluslararası İş Forumu (IBF) etkinliğe tam destek vermişti.

Bölgeyi en iyi bilen işadamları arasında yer alan IBF Başkanı Erol Yarar’ın toplantıya katkıları her halinden belliydi.

Orta Doğu'daki durumdan dolayı Türkiye'de İslam dünyasından birçok iş adamı bulunduğunu dikkat çekti Erol Yarar ve onlara şu çağrıyı yaptı:

- Çünkü burası sizin Medine'niz.

Bu ayan sonunda yönetimi değişse bile yeniden göreve gelecek olan MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan bu çalışmanın 10 yılda 100 milyar dolarlık yatırıma, ticarete vesile olmasını beklediklerini vurguladı ve şu cümleleri sıraladı:

- Türkiye’nin tarih boyunca Arap coğrafyasıyla sevgi bağını hiç koparmadı. Bizler, ortak tarihi paylaşıyoruz. Arap kardeşlerimizle acılarımız, sevinçlerimiz ortak. Arap coğrafyası, aynı zamanda biz Türk iş insanları için önemli bir ticaret bölgesi. Türkiye’nin Arap halklarıyla yüzyıllardır süregelen, tarihi, kültürel ve sosyal yakınlığı, ülkemiz ve Arap dünyasını birbirleri ile yakından ilgilenmeye teşvik ediyor.

Toplantıya İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç de katılmıştı. Yine eksikleri dile getirdi ve çok önemli bir yol haritası çizdi:

- Tanıtım ve bilgilendirme noktasında sorunlar bulunuyor. Türk kamuoyu Arap yatırımlarını yeterince bilmiyor. Arap yatırımcıları ise Türk iş mevzuatlarını ve avantajlarını bilemiyor. Bu yönelik çalışmalar hız verdik. İTO, aynı zamanda sizin de odanız. İTO’nun kapıları, sizlere de ardına kadar açık. Türkiye’de yapılan her Arap yatırımı, bu coğrafyanın geleceği için bir umuttur. Bu umudu büyütmek de bizim vazifemizdir. Çünkü Türkiye’de yapılan her Arap yatırımı, sadece o yatırımı yapan kişinin ya da Türkiye’nin kazancı değildir, tüm İslam dünyasının kazancıdır. Türklerin ve Arapların ortak bir geleceğe, ticaretten başlayan bir adım atmalarıdır.

Şekib Avdagiç’in toplantıya katılması bu mesajları vermesi toplantıya dinamizm getirdi. Başkan Avdagiç İTO’da Arap yatırımcılar için yaptıkları yeni yapacaklarının müjdesi olarak görüldü. Herkes İTO’dan çok şey bekleyerek birebir görüşmelere başladı.

 

 

En genç başkan bütün uncuları buluşturacak

 

Un sanayicilerinin genç bir başkanı var. Bu genç başkan dünyanın konuyla ilgili bütün bileşenlerini Antalya'da bir araya getiriyor

Çoğumuz bilmiyoruz Türkiye dünyanın un kralı. Türkiye’nin un sektörü dünyanın ihracat şampiyonu… Un sektörünün temsilcisi Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) önümüzdeki hafta Antalya’da bir kere daha bu başarısın bütün dünya ile paylaşacak.

Antalya’da yapılacak 15. Uluslararası Kongre’ye yerli ve yabancı 1000’den fazla delege katılacak. Kongre’nin bu seneki teması ise “Global Ticaret Buğday ve Lisanslı Depoculuk” olacak.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ve Uluslararası Operasyonel Değirmenciler Birliği (IAOM)’nin Jeff Hole’un katılım göstermesi bekleniyor.

Kongreyle ilgili açıklama işinsanı örgütlerinin en genç başkanlarından ve IAOM Avrasya Konsey ve TUSAF Başkanı Eren Günhan Ulusoy’dan geldi… Şu bilgileri aktardı Ulusoy…

. 20 milyar TL büyüklüğe sahip un sanayi sektörü, Türkiye’yi dünya liginde birinciliğe taşıyan nadide sektörden bir tanesidir. Sanayicilerimiz şu anda 160’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor ve dünyanın yüzde 90’ında Türk unu tüketiliyor.

. Dünyanın ihracat şampiyonu un sanayicilerimiz, 2018 yılında da yeni bir dünya rekoruna imza attılar. 2018 yılında 3.5 milyon ton ihracat gerçekleştirerek Türkiye’nin kasasına 1 milyar 100 milyon Dolar girmesini sağladılar.

. TUSAF olarak çalışmalarımızı daha yakından anlatmak, dünyanın dört bir yanından konuklarımızla birlikte sektörümüzü değerlendirmek adına 14 yıldır ‘TUSAF Uluslararası Kongre ve Sergisi’ni düzenliyoruz.

. Bu sene 15.’sini düzenlediğimiz kongrede, un üreten ve un ticareti yapan Türk firmaları, Avrupa, ABD, Karadeniz, Ortadoğu ve Afrika Bölgeleri un ithalatçıları ve hububat ihracatçılarının yanı sıra un üretim makinaları alanında önemli firmaların, tedarikçilerin, mühendislik şirketlerinin, bankaların, borsaların, tüccarların ve diğer pek çok firma da katılım gösterecek.

 

 

Türkiye daha yeşil bir dünya için öncü olacak

Ruhsar Pekcan

 

Türkiye çok önemli bir etkinlikte yeşil ile ilgili gövde gösterisi yapmaya hazırlanıyor.

Türkiye, ülke tanıtımları, uluslararası ilişkilerin geliştirilmesi ve insanlığın ortak problemlerinin çözümü noktasında eşsiz bir platform özelliği taşıyan Expo etkinliklerine bir kez daha damga vurmaya hazırlanıyor. Expo 2019, bu yıl “Yeşil Yaşa Daha İyi Yaşa” temasıyla 29 Nisan-7 Ekim tarihleri arasında 110 ülke ve uluslararası kuruluşun katılımıyla Pekin’de gerçekleştirilecek.

Ülkemiz, geniş katılımlı bahçecilik fuarı olması beklenen Expo 2019 için Ticaret Bakanlığı nezdinde çok iyi bir hazırlık süreci geçirdi. Buna göre Türkiye, “Geleceği Yeşil ile Kucakla” teması ve gelecek nesillere daha yaşanabilir yeşil bir dünya bırakma vizyonuyla hazırladığı pavyonuyla Expo 2019 Pekin’de en çok ilgi gören ve en çok konuşulan ülke olmaya aday…

Türkiye bu önemli etkinlikte şu mesajları verecek:

. Türkler, renkliliği, çeşitliliği ve güzel kokuları ile bir bahçeye sahip olmayı dünyanın en büyük zenginliği olarak görmüş ve bahçelerini Türk kültürü ile özdeşleşen birçok güzel çiçek ile süslemişlerdir.

. Bu zenginliğin meyvesi olarak bahçeler iyileştirici ve dinlendirici özelliği ile insanlığa bir armağan sunarken, Türkler ise bu armağanı yaşam alanlarının neredeyse tamamına taşımışlar.

. Expo 2019 Pekin Türkiye pavyonu, Türk bahçe kültürünün en güzel örneklerinden ilhamla ve bütünlüklü olarak geçmişin, bugünün ve geleceğin yeşille mümkün olduğu mesajını ziyaretçilere iletmek gayesiyle tasarlanmıştır.

. Türkiye’nin Expo 2019 Pekin teması “Geleceği Yeşil ile Kucakla”dır. Geleceğe bir iz bırakmak ve insanlığa bir mesaj vermek isteyen Türkiye, daha yaşanabilir bir dünya ve sürdürülebilir gelecek için potansiyeli, gücü ve vizyonu doğrultusunda EXPO 2019 Pekin’de tüm insanlığa ortak bir çağrıda bulunmaktadır.

. Asırlardır ev sahipliği yaptığı onlarca kültürün ayak izleri ile insanlığın ortak noktası Anadolu’nun, önce insan yaklaşımı, doğaya karşı duyduğu saygı ve paylaşımcı değerleri ortaya konuyor.

 

EXPO’da iz bırakmak istiyoruz

EXPO 2019’da yerini alacak olan Türkiye Pavyonu ile ilgili bilgiyi Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan şu sözlerle verdi:

. Özellikle son zamanlarda hepimizin tanık olduğu üzere, bir ülkenin ne kadar güçlü olduğu kadar ne kadar güçlü algılandığı da önemli. Biz de çalışmalarımıza bu yönde yön veriyoruz.

. EXPO'larda yer almanın, ülkemizin ekonomik ve siyasi başarılarının, çalışmalarının ve çabalarının daha etkin duyurulmasına fayda sağlayacağına inanıyoruz.

. EXPO'lar iş birliğini artıran, ülke tecrübelerinin paylaşıldığı alanlar. Son zamanlarda dünyada, sürdürülebilir bir kalkınma ve sürdürülebilir gelecek, insanların ortak noktası olmuş durumda.

. Ülkemiz de, EXPO'da iz bırakmak ve dünyaya mesaj vermek arzusundadır. Daha yaşanılabilir bir dünya, üstlendiğimiz sorumluluk çerçevesinde yürüttüğümüz çalışmaları paylaşmak üzere, organizasyonda güçlü bir şekilde yerimizi almış bulunuyoruz.

. Türkiye ilk defa 1851 yılında Londra'da EXPO'ya katılım sağlamış. Çin'deki Pekin EXPO 2019 da bizim katılacağımız 20'inci EXPO olacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test