Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Turizm Haftası ve Sağlık Turizmi

19.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bu hafta,43.Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında yoğun bir program söz konusuolacak. Açılış programı Tire’de yapılacak. Turizm ödülleri de 17’sinde resmi bir törenle verilecek.18.04.2019’da ise Katip Çelebi Üniversitesinde Sağlık Turizmi paneli var. Bu kapsamda Sağlık Turizmi konusunu ele almak istedim.

Sağlık Turizmi 3 ana başlık halinde değerlendirilmektedir: Medikal, termal ve Yaşlı ve Engelli Turizmi. Medikal turizm, kendi ülkesinde almış olduğu tıbbi tanıya istinaden bir başka ülkede ameliyat da dahil olmak üzere tedavi görülmesini kapsar. Termal/SPA turizmi ise daha sofistike ve dinlenme ile yenilenmeyi de kapsayan yüksek konfor özellikli kaplıca/otel seyahatlerini betimler.

Son yıllarda sağlık turizmi medikal turizm ve welling turizm şeklide iki ana kategoride ele alınmaya başlamış ve tanım olarak da daha genişletilmiştir. Günümüzde sağlık turizmi, cerrahi veya başka bir özel tedavi şekline ihtiyacı olan hastalar için, turizm sektörü ile işbirliği içerisinde maliyet açısından uygun özel tıbbi bakım sağlama hizmetleri olarak tanımlanmaktadır. Otörlerden Ross, 2011 yılında seyahat halini özellikle vurgulamışken, Teobald sağlık hizmetinin ev ortamı ve ulusal sınırlar dışında verilmesini, Cohen ise tatil ve turizm aktivitesi içerisinde alınan tedaviyi öne çıkarmıştır. Gerek Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gerekse Birleşmiş Milletler Turizm organizasyonu (UNWTO) çalışmalarında, sağlık turizmi için ilk altı ülke Hindistan, Tayland, ABD, Brezilya, Malezya ve Arjantin olarak sıralanmaktadır. Beş yıl önce listeye 17.sıradan giren Ülkemiz, geçen yıl itibari ile ilk ona girmeyi başarmıştır. Hindistan ve Brezilya gibi ülkeler özellikle medikal turizmin plastik ve rekonstriktif cerrahi ile kalp cerrahisi branşlarında adından söz ettirirken Amerika gibi ülkeler de sağlık hizmetini hem veren hem de talep eden pozisyonda yer almaktadırlar. Tayland özellikle organ transplantasyonu ve böbrek naklinde, Belçika ve Macaristan ise diş hastalıkları ile obezite cerrahisinde adından söz ettirmektedir.

Sağlık turizmi hizmeti alan kişilerin talep nedenleri olarak, kendi ülkelerindeki yükselen maliyetler ve hizmet kalite düşüklükleri, hizmete ulaşım zorlukları, sigorta ve diğer resmi prosedürlerin kısıtlamaları ilk beş maddeyi oluşturmaktadır. Günümüz insanının bilinç düzeyinin artması ve küreselleşen dünyada ulaşım ve kaynağa erişim kolaylıkları, soruna yönelik çözüm argümanlarına eşsiz katkılar sağladığı da göz önüne alınmalı. Bu nedenlere, gelişmemiş ülkelerdeki alt yapı sorunları ve yetişmiş insan gücüne erişim zorluklarına bağlı sağlık hizmeti yetersizlikleri eklenebilir.

Medikal turizmde öne çıkan branşlar, kozmetik/estetik cerrahi, organ ve doku nakli, koroner arter byepass cerrahisi, gözdelasik tarzı cerrahiler ile saç ektirme şeklinde cerrahi operasyonlardır. Fiyatlar ise ülkelere göre değişmektedir. Örneğin ABD’de Josef Woodman’ın yaptığı bir araştırmada, bir Amerikan vatandaşı, kendi ülkesinde bir tedavi için ayırdığı bütçenin beşte birini ayırarak aynı kalitede sağlık hizmetini Hindistan’da veya Tayland’da alabilmektedir. Nitekim bir organ transplantasyonu ABD’de 300 bin dolar sınırlarında iken Tayland’da 20 bin dolarlık bir fatura söz konusudur.

Oldukça dinamik bir sektör olan sağlık turizminde Türkiye, 2010 yılına kadar 100 bin vakayı bulamayan bir volaliteye sahipti. 2010 yılından sonra psikolojik sınır olan 100 bin vaka sayısı aşılmış, 2014 yılında 500 bin ve 2015’de de 750 bin sayıları geride bırakılmıştır. Devam eden yıllardaki malum Rusya krizi sonrası 2018 yılında toparlanma başladı ancak 2019 yılı sonu itibari ile kayıpların ortadan kaldırılarak 1.5 milyonluk bir sayıya ulaşabileceğimizi tahmin ediyorum. Halihazırda, ülkemizde, tüm sağlık turizmi hizmetinin yüzde 92’si özel sektör tarafından verilmektedir. Hizmet verdiğimiz ülkeler arasında Almanya, Hollanda, Türki Cumhuriyetler ve Libya gibi Afrika ülkeleri başı çekmektedir. Daha çok onkoloji, göz, diş hastalıkları, estetik cerrahi ve ortopedi branşlarında hizmet verilmektedir.

 Sağlık turizminin yaşlı ve engelli turizmi alt başlığı ise Dünyada aklen ve fiziken engelli olarak kabul edilen 500 milyon kişi ile Dünya nüfusunun yüzde 7,5’unu oluşturan yaşlılara yönelik daha pahalı ve özellikli turizm çeşidini tanımlamaktadır. Her ne kadar Dünya oranı yüzde 7,5 olsa da, yaşlı nüfus, gelişmiş Avrupa ülkelerinde yüzde 20 seviyesinin üzerindedir. Bu gruplara ek olarak, normal turizm faaliyetleri için gelen ve ülkemizde iken sağlık problemi yaşayıp tedavi gören insanları da sağlık turizmi kapsamında değerlendirebiliriz.

Dünyada halihazırda 35 milyon kişi sağlık turizmi için 150 milyar para harcamaktadır. 2019 yılında bu miktarın 175 milyarı aşacağı hesaplanmıştır. Normal bir turistin ortalama harcaması 700 doları civarında iken tedavi amaçlı bir kişinin yaptığı ortalama harcama 9000 doları aşmaktadır. Sağlık turizminde en çok turist çeken ülkeler Hindistan, Tayland, Macaristan, Malezya ve Küba’dır. Bir by-pass operasyonu ABD’de 200 bin dolarları bulurken ülkemizde 20 bin doları geçmemekte, bu yüzden de her yıl 15 milyon Amerikalı tedavi amaçlı seyahatlere çıkmaktadır. Genelde kendi ülkelerindeki pahalı faturalar ya da tedavi için uzun süreli beklemeler bir başka ülkeye yönelik tercihlerde belirleyici olmaktadır.

Türkiye, bu pastadan oldukça küçük bir pay almaktadır. 2020 hedefi 500 bin hasta ve 10 milyar dolar gelir şeklindedir. Bu hedefi tutturmak ancak özel bir model ile ülkemize özgü sağlık turizm politikaları oluşturarak, sigorta / finansman, insan gücü, fiziksel, teknolojik alt yapı standartifikasyonu, yatırım, vergi teşvikleri ve yasal mevzuat değişikliği süreçlerinin tamamlanması akabinde mümkün olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test