Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Coverings’19 fuarı ve Güncel Gelişmeler

19.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege Maden İhracatçılar Birliği organizasyonunda 15 firmanın katıldığı ticaret Heyeti doğaltaş pazarında önemli bir yere sahip olan Amerika Birleşik Devletleri’nde ki en büyük kaplamacılar fuarı ve Florida eyaletindeki toptancıların depo ve teşhir alanlarında incelemeler yaptı.

Heyet öncelikle Coverings fuar alanında rakip ülkelerin ve IMMIB tarafından gerçekleştirilen Türkiye milli katılımı stantlarını ziyaret ederek doğaltaş renk ve sunum trendlerini incelediler.

 

Doğaltaş sektöründe de en çok katılım Türk firmalarındaydı

Fuar alanında 33 ülke katılım sağlamıştı A.B.D. (246), Çin (328), İtalya (158), Brezilya (107),İspanya (94), Türkiye (58)kaplama malzemeleri olarak en çok seramik teşhiri ikinci sırada doğaltaş stantları vardı. Doğaltaş sektöründe de en çok katılım Türk firmalarındaydı. Geçen yılların aksine ahşap sektöründen 6 firma katılmış iken halı ve cam sektörü fuar alanında yoktu. Özellikle atölye makine üreticileri ve yapı kimyasalları firmaları ağırlıklı olarak katılmışlardı. Diğer ülke seramik üreticileri milli katılım olarak katılırken maalesef Türk seramik üreticileri bireysel katılımı tercih etmişlerdi. Seramik Üreticiler Birliği de bir stantla katılmıştı.

Doğaltaş karşısında dijital baskılı doğaltaş taklidi seramik ürünlerin ve yapay kompozit taşların etkin olarak sergilendiğini gözlemledik. Bu ürünlerin ucuz olması ve işçiliklerinin kolay olması tüketicilerin tercihi olmaktadır. Buna karşılık doğaltaş ürünleri daha uç ürünlere ve üç boyutlu estetik ve ünik sanatsal eserlere ağırlık vermekteydi.

Desen olarak çizgili ve doğal görünümlü desenler bookmatched plakalar renk olarak bej talebi gerilerken beyaz gri ve siyah modası halen devam etmekteydi. Ürün ebatları olarak dikdörtgen elemanlar daha yaygın kare ürünler daha az olarak sergilenmişti.

Çin A.B.D. tarafından konulan gümrük vergileri ve ekonomik savaş söylemlerine karşın fuara etkin olarak katılmıştı.

Özellikle Çin kuvars bazlı kompozit ürünlere %350 vergi konmuş olmasına rağmen bu ürünlerle etkin katılım sağladığı gözden kaçmadı. Genel kanı bu firmaların Çin’e komşu ülkelerde yan tesisler kurarak yüksek vergi yükünden muaf olma yoluna gittikleri yönündeydi. Bu durum ticaretin kendi kuralları içinde geliştiği yasaklarla engellenmesinin ise geçici olduğu idi.

 

Müteahhit ve Mimarlar Türk doğaltaşlarının renk ve desenlerine hayranlar üretimlerde standart talep ediyorlar

Ege Maden İhracatçılar Birliği NSI (Natural Stone Institute) ilemükemmel bir etkinlik çalışması yapmışlardı. Ayrı ayrı yapılan toplantılarda mimarlar, müteahhitler ve uygulamacılar ile ayrı ayrı toplantılar yapıldı. Bu toplantılarda Amerika tarafı Türk doğaltaş üreticilerinden genel beklentilerini dile getirdiler. Daha sonra firmalar ikili görüşmelere geçti ürünlerini tanıttı ve sıcak satış olanaklarını görüştü.

Üretici ve satıcı firmalar mimarların müteahhitlerin ve uygulamacıların beklentilerini ve şikayetlerini dinlediler. Bu görüşmeler ileriki ticari faaliyetlerinde hem kaliteyi artıracağı hem de daha gelişmiş ürünlere yönelimi sağlaması açısından son derece yararlı oldu.

 

Orlando ve Miami’de Doğaltaş toptancılarının depo ve showroom izlemleri

Amerika genelinde faaliyet gösteren farklı tüketici guruplarına hitap eden firmaların depoları, showroomları gezildi ve yetkililerinden doğaltaş pazarındaki gelişmeler hakkında bilgi alındı. Daha sonra ikili görüşmeler ile ticaret heyetine katılan firmalar ürünlerini tanıtarak satış bağlantıları gerçekleştirdiler. 

Bu firmalardan üst gelir grubuna hitap eden depolarda yaygın olarak pahalı plakalar egemen olarak sergilenmekteydi. Ebatlı ürünler daha azdı. Projelere hitap ediyorlardı. Orta ve alt gelir grubuna hitap eden firmalar ise ebatlı ürün ağırlıklı stoklara sahiplerdi. Bunların ortak sorunu Türk üreticilerin fiyat düşürmeleri sonucu stoklarına daha önce aldıkları ürünlerden zarar etmeleri yönündeydi. Fiyat istikrarı talep ediyorlardı. Diğer bir şikayetleri aynı ürünü talepten fazla depolara sevk etmeleri sonucu kendi kendileri ile rekabet ediyor olmalarıydı.

Sonuç olarak ticaret heyetlerinin pazarları yerinde incelemeleri Pazar şartlarını bizzat görmeleri ticari stratejilerini belirlemeleri açısından son derece faydalı olmaktadır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 7 Mart 2021 Pazar. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnadına yapacağız” dediğ...

Yazarlar
Website Security Test