Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dirinlerin “milli ve yerli” rekoru

19.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bugünkü yazımda İzmir’de sanayi kuruluşların en başlarında yer almış olan ve rahmetli Cemal Dirin tarafından bir torna tezgahı ile başlayıp, bugünlerin mucizelerini yaratan bir kuruluştan bahsedeceğim.

Sanayiciliğe 1952 yılında takım tezgahı ve press imalatı ile başlayan Dirinler, raylı sistemde "DİRİNNS" markası ile çok önemli bir devrime imza attı. Geçmişte 30-35 gün süren raylı sistemlerdeki tekerleklerin tornalanması işlemlerini 10 dakikaya indiren yer altı torna tezgahından sonra, bu kez de bir tren vagonunu 24 saatten kısa sürüde yapabilen 65 metre uzunluğunda bir dev freze üretti.

Yani bir mucizeye imza attı.

Dünyanın en büyük demiryolu fuarı olan, "Euroasia Rail"de dünyaya tanıtıldı.

Dirinns, böylece yeraltı torna tezgahı ile 24 saatte "vagonu raya indiren" aluminyum ekstrüzyon profilleri için freze tezgahını yaratarak Türk sanayiine hediye etti.

Kurucusu rahmetli çok yakın dostum Cemal Dirin’in oğullarından  Mustafa, Nihad ve Melih, şu anda kuruluşun başındalar. Ancak genel müdür ise Mustafa Dirin’in çok iyi bir yönetici olan kızı Nihan.

Tam bir aile şirketi... Birbirine bağlı halkalar halinde işi götürüyorlar.

Genel Müdür Nihan Dirinler, dünyada raylı sistemlerde ray bakımının çok önemli bir hizmet  olduğunu belirterek, “Eskiden tek bir vagonun tekerleklerinin sökülüp takılması, en az bir ay sürerken Dirinns’in yarattığı mucize ile bu işlem 10 dakikada bitmektedir. Yarım saat içinde de kontrolleri yapılarak göreve çıkabilmektedir” diyor.

Firmanın yalnız tekerlek bakımı konusuyla ilgilenmediğini, ayrıca, VAGON üretiminde de ülkemizin işini kolaylaştırmak üzere yeni teknoloji freze tezgahı ile artık bir vagonun tam 24 saate üretilebildiğini söylüyor. Bu, aynı zamanda firmanın dünyaya ihracat yapar duruma gelmesini de sağlamıştır.

Bu yeni sistem, yerli bir firma tarafından kullanılmaya başladığı gibi ilk vagonun ihraç edilmesiyle bir ilke imza atılmış oldu.

 

Dirinler ve Dirinns markası

Biribirine kilitlenmiş bir aile şirketi dedik... Genç neslin temsilcisi Genel Müdür Nihan Dirin, firmalarının bu tezgahların ithali yapılırken artık bunun sona erdiğini de ilave etti.

Daha sonra yeni sistemin yalnızca raylı sistemde değil, otomotivden havacılığa kadar sanayinin tüm kesimlerine de hizmet verebilecek nitelikte olduğuna dikkat çeken Nihan Dirin, yerli üretimin ülkenin gelişim ve güçlenmesi için şart olduğunu, yerli üretimin en önemli bir şartının da çalışan mühendis ve teknik üretim hizmetlilerinin el üstünde tutulması ve onlara değer veren kuruluşların da olmasının şart olduğunu, Dirinler olarak kendilerinin ilkleri gerçekleştirmelerinin altında bu gücün olduğunu da ayrıca ifade etti.

Şirketlerinin ARGE merkezi aracılığı ile hedefleri çok ileriye taşıdıklarını, DRİNNSMART 4.0’ın da bunun ilk örneği olduğunu söyledi.

Böylece arızaları önceden önleme sistemi olan bu gelişmelerin de hızla devam edeceğini ifade etti.

Evet, İzmir’de bir mucize daha gerçekleşti.

Dirinler Ailesi, baba yadigarı şirketlerini dünya devleri arasına taşımanın mutluluğunu tattılar.

Böylece çok sevdiğim ve saydığım dostum rahmetli Cemal Dirin’in de hayallerini gerçekleştirdiler.

Ben başta bütün Dirinler’i tebrik ediyorum. Şirket yönetiminde ahenk örneği verdiler.

Bu hızlarının devamını diliyorum.

Türkiye’mize örnek olan bu tip sanayi kuruluşları ile ülkenin geleceğinin kurtarılacağına inanıyorum.

Bir önemli hususun da altını çizerek yazıma son veriyorum.

Dirinler’de hiçbir kıskançlık olmadığı gibi nesiller ve genç kuşaklara da gelişim ve yönetim fırsatları vererek bir ölçüde de diğer kuruluşlara örnek olmaktadırlar.

Haydi, hedefler belli... Daha ileri ve daha ileri... İftiharımızsınız...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 9 Temmuz 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 8 Temmuz 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Batman'da Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen tarihi Hasankeyf ilçesindeki yeni görüntü sosyal medyanın gündeminde. Proje sahipleri ve yerel yönetim proje sonras...

Gazeteci Levent Gültekin, Halk TV ekranlarında sosyal medyada gündem olan sözler söyledi. Gültekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınındaki kaynaklara dayandırdığı iddias...

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Temmuz 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Temmuz 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test