Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Güven varsa istikrar var

19.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yerel seçimlerin ardından, asli ve acil sorunlarımıza döneceğimiz bir dönemin beklentisi içerisindeyim. Seçim süreçlerinin getirdiği kırılganlık ve popülizmden kurtulacağımız, umudu benim olduğu kadar tüm vatandaşlarımızın da ortak beklentisidir diye düşünüyorum.

Ne var ki ülkemizin adeta kalbi olan şehirde seçim sonucunun ilan edilememesi, piyasaları esir almış durumda. Asli sorunlarımıza dönme noktasında bizi engelleyen bu durum; gerginliğin Suriye bacağında, S 400 alımı ile bozulacak ABD ilişkileri ve ekonomideki geri gidişatın durdurulması konusunda, atılacak adımlarda da genel bir güvensizliğe yol açmaktadır.

Sayın Berat Albayrak’ın hazırladığı, kamuoyuyla paylaştığı reform paketi incelendiğinde çok kapsamlı ve ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durumun, röntgeninin çekildiği ve tedavinin uygulanmasına yönelik bir teşhisin konulduğu anlaşılıyor.

Nasıl yapılacak, hangi yöntemler izlenecek konusunda farklı fikirler beyan edilse de, genel anlamda iş ve ekonomi dünyasında olumlu algılandığı görünüyor.

Ancak piyasalar cephesine baktığımızda istenilen etkiyi yapmadığını görüyoruz. Ana işlem kalemlerinde, paketin açıklandığı 10 Nisan haftası değişimler şu şekilde gerçekleşti:

Borsa İstanbul 100 Endeksi paketin açıklandığı güne 98,404 puandan başlayıp aynı hafta içinde 95,028 puana düşerek yaklaşık 3.000 puan kaybetti.

Dolar 5,69 fiyatla başladığı güne aynı hafta içerisinde 5,82 görerek swap operasyonuyla frenlenen hareketinde yine zirveyi görmüş oldu. Euro 6,41 den başlayıp 6,59 kadar tırmandı.

Tahvil faizleri ise swap operasyonu sonrası gelen satışlarla paketin açıklandığı güne kadar olan süreçte %18 den %21,74 kadar yükselmişti. Açıklamanın ardından ise % 22,70 seviyesini görerek zirveye yakın yerleri test etmiş oldu.

Görüldüğü üzere paket ne kadar kapsamlı olursa olsun, temel sorunlara işaret ederse etsin, piyasa tarafından pozitif fiyatlanmamış. Pozitif fiyatlamanın temel şartı; beklentileri gerçekleştirebilme kabiliyeti ve iyimserliği emerek yok eden diğer olumsuz faktörlerin ortadan kaldırılmasına bağlı.

Bakıldığında İstanbul seçimi, S 400 gerginliği ve Suriye konuları piyasaları gererken, kâğıt üzerindeki bir paketin fiyatlamalara girmemesi gayet normal.

Daha öncede çokça söz ettiğimiz gibi global para hareketleri Kategorik olarak Gelişmiş, Gelişmekte olan ve Gelişmemiş ülkelerin kendi sınıfları arasında küçük farklılıklar göstererek dağılır.

Genel bir daralmadan az ya da çok hepsi etkilenirler. Farkı yaratan ülkedeki huzur ve güven ortamı, istikrarlı güven veren hükümetler, şeffaflık, işleyen demokrasi gibi kavramlardır.

Pek çok ekonomistin bahsetmediği, sermayeyi ve siyasi gücü kontrol edenlerle olan ilişkilerin durumu da, ülkelerin para hareketlerinden ne kadar etkileneceklerini gösteren diğer bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

En belirgin örnek Brezilya ile Türkiye borsa endekslerinin durumunda görünmektedir. 2013 öncesi Türkiye olumsuz para hareketlerinden daha az etkilenirken, olumlu para hareketlerinden Brezilyaya göre daha iyi etkilenmişti. 2013 sonrasında ise tam tersi gerçekleşmiş, olumlu para hareketleri Türkiye’den daha az hissedilmeye ve olumsuz para hareketleri daha çok hissedilmeye başlanmıştır.

Bir türlü ekonomik dalgalanmanın durulmadığı bir Dünya’da, Çin, Avrupa Birliği, Japonya ve ABD gibi ülkelerin tüketim ve pazar sorunları yaşadığı bir dönemde Türkiye genç üretim gücü ve tüketim kabiliyetiyle, çok avantajlı bir konumdadır. Yeter ki büyük yanlışlar yaparak elimizdeki fırsatları heba etmeyelim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test