Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ölümlü dünyayı unutan siyasetçilere çağrımdır!..

19.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son 15 günde "dostum, arkadaşım, meslektaşım, sevdiğim" kaç kişi art arda ebediyete göçtü, biliyor musunuz; işte benim acı gerçeğim; her iki günde bir, bir cenaze!..

Önce yıllarca aynı gazetelerde çalıştığım Veysel Serçe ile Aykut Işıklar kardeşlerimi, sonra İzmir'de yıllarca beraberce büyük ve "rakip" gazetelerde temsilcilikler yaptığımız Günay Şimşek'i, ardından "futbolculuktan sonra, futbol yorumculuğu ile" aramıza katılan Can Bartu'yu kaybetmenin acıları dinmeden... Tanıdığım en renkli insanlardan biri, "yılların dostu" Ertekinimiz ve de gençlik yıllarımızdan beri dinlemeye doyamadığımız Türk Sanat Müziği'nin "erkek" sanatçılarından bugünlerimize kalan ve "dinlemeye doyamadığımız" iki devinden birini, Yaşar Özel'i (Diğeri Mustafa Sağyaşar; inşallah çok yaşar) ebediyete yolcu ettik. En sonunda da Ankara Rüzgarlı Sokak'taki abilerimizden Abdullah Uraz'ı!..

Bakınız, "15 günlük 'cennete gidenler' listesine, uzaktan tanıdığım, saygı duyduğum akademisyen, sanatçı, iş adamı, spor adamı" kayıplarımızı eklemedim, daha. Onlarla beraber "günde bir cenazeyi aşıyor"; gönlümüzü acı ve gözyaşı gölüne çeviren ortalama!..

İşte, böylesine "ölümlü bir dünyada" yaşıyoruz; ama, acaba "yaşıyor muyuz?.."

Ey siyasetçiler, ey siyasetçiler, ey siyasetçiler; ülke ne hâlde, farkında mısınız? Gerilim, kavga ve endişe bütün yurdu kaplarken, huzur nereye ve neden gitti; araştırıyor musunuz? "Hiçbir şey üzerinde anlaşmama" inat ve istikametinizi "siyasetin temel kaidesi yapan" sizler, "bu dünyanın ölümlü dünya olduğunu" hiç mi hatırlamazsınız?..

Yoo, sanmayın ki, "bu feryadımda, birilerini, ötekilerden ayırıyorum"; yooo, "hepiniz" yukarıda anlattığım tablonun kahramanlarısınız; "ihtirasın" gözleri kör ettiği, "benciliğin" beyinleri yiyip bitirdiği, "insafa" kulakların tıkandığı bir sürecin yapımcıları!..

Ülkede ve etrafında "Mahşer'in 4 atlısı (Savaş / Salgın / Ölüm / Kıtlık) değil, belki de 14 atlısı cirit atıyor"; sizler nelerle uğraşıyor, halkı da nelerle uğraştırıyorsunuz; yazık değil mi, bu devlete, bu cumhuriyete, bu millete, bu halka; bu Türkiye'ye?..

İşte "Ben 83 yaşındayım, geldim, gidiyorum", ama çocuklarıma, torunlarıma bırakacağım, "sizlerin Türkiyesi için" ağlıyorum!..

Yeter artık; biraz insafa gelin ve bırakın bu bitmez tükenmez ihtiras kavgasını da, bu millete "birazcık rahat nefes alma ve huzura kavuşma fırsatı" verin. Verin de "Gözüm arkada kalmasın, gözüm açık gitmeyeyim"; sizler de bir "hayır duamı" alın!..

 

Okuyucu Soruları

Nerede Atatürkçü ve nerede Basın?..

Bu haftanın "sorusu", meslektaşım ve sevgili kardeşim Serkan Aksüyek'ten. Yıllarca beraber çalıştık, şimdi GÖZLEM'in yayın kurulu üyesi, Ege Telgraf'ın yazarı. Diyor ki:

"Ege Telgraf Gazetesi'nde manşete taşıdığım bir haberle ilgileneceğini sanıyorum. Türkiye'de animasyon filmlerinin ilk yapımcılarından biri olan Mehmet Şenocak, Atatürk'ü Türk ve dünya çocuklarına sevdirecek bir animasyon filmi için insan üstü bir çaba harcadı, kimse destek olmadı, sponsor bile bulamadı. İki yaşındaki arabasını sattı, kredi çekti. Mehmet'in yaşadıklarını söyleşi halinde yayınladım.

Şimdi Atatürk'ün tüm hayatından kesitleri anlatacak 90 dakikalık bir film için çalışıyor.  Bu konuyu ulusal basının gündemine taşımamız gerekir diye düşünüyorum. Adam dünyada bir ilki yapacak ve bir mankenin gece kaçamağı kadar basında yer bulmuyor. Neden böyleyiz ve ne yapabiliriz?.."

CEVABIMDIR; Sevgili Serkan, Mehmet Şenocak'ın adı "Can Dündar" olsa idi ve de "Mustafa" adlı o skandal filmi yapsaydı, destek de bulurdu, sponsor da bulurdu, gazeteler, TV'ler de haber yapar, röportaj yapar, filmin oynatıldığı salonların dolmasını sağlarlardı.

Ne diyeyim; "Şenocak'ın bu çalışmasını bilip de destek vermeyen" sözüm ona "Atatürkçü geçinenler" utansın!..

"Bir mankenin gece kaçamağı" kıyaslamasına gelince, ne yazık ki, "basınımız, 'medyamıza' döndüğü günlerden beri" durum böyle. Yapabileceğimiz, "artık medyamıza 'basınımız' dememek" ve bütün dünyada "Dördüncü güç" olarak bilinen basının itibarını "böyle" korumak; yazıklar olsun, "basınımızı bu hâle düşürenlere"; yani bizlere, hepimize!..

 

Güle güle Aziz Başkan!...

 

Yukardaki resim... İzmir'de "belediye kurulalı" 150 yıl geçmiş. Bu vesile ile bir de sergi açıldı, Fuar'da. Resimler, videolar, yazılar, nesneler... Ve de... Bu 150 yılın 10'da birlik süresinde "İzmir Belediyesini"  hem de "İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı" olarak yöneten Aziz Kocaoğlu...

İzmir'e "gazeteci olarak" 1975'de geldim ve hâlâ gazetecilik yapıyorum. Bu 44 yıllık süreçte "İzmir Belediye Başkanı" olarak çok insanla tanıştım, aynı şehirde yaşadım, onları yazdım, eleştirdim.

Hepsini "İzmir'de oturan bir vatandaş olarak" elbette kente ve kente oturanlara verdikleri hizmetler için minnetle anıyor ve teşekkür ediyorum.

Amma... Benim için "Başkanlar arasında iki tanesi" müstesnadır; Burhan Özfatura ve Aziz Kocaoğlu!..

Aziz Başkan ile artık "Urla'da beraber yaşayacak" ve bol bol vaktimiz olduğu için daha sık görüşecek ve "tavla partilerimize" devam edebileceğiz.

Belki de, Urla Belediye Başkanı seçilen sevgili Burak Oğuz kardeşim de arada bir bizimle beraber olur, hatta hakemliğimizi yapar, "tavlada kaybeden de" bir çay içer!..

Aziz Başkan'a bundan sonraki hayatında sağlık, mutluluk, huzur ve "aradığını duyduğum 'zeytinliği' bulmasını" dilerim!..

 

Sözün Özü

Urla'da "başkanlık için yarışan" ve "hangisi kazanırsa kazansın Urla'nın ve Urlalıların kazanacağı" iki aday vardı; Burak Oğuz kazandı ve Belediye Başkanlığı koltuğuna oturdu; kutlarım. Adıgüzel Demirel kaybetti, ama "İzmir'in en iyi hastanelerinden biri hâline getirdiği" Urla Devlet Hastanesi başhekimliğine "yeniden" döndü; gene hem Urla kazandı, hem de Urlalılar; onu da kutlarım!..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test