Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Anlaşılması zor bir müttefiklik ilişkisi

19.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemini sipariş kararı, en gelişmiş ve isabet yüzdesi yüksek hava savunma sistemine sahip olmak arzusuyla verilmiş bir karardır. Türkiye, Patriot alma talebinin uzun süre sürüncemede bırakılması ile bu karara varmak zorunda kalmıştır.

S-400 kararı Türkiye ile ABD arasında ciddi bir gerilim konusu olmayı sürdürmektedir. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Robert Palladino, Ankara'nın Rusya'dan S-400 sistemini alması durumunda Vaşington'un Türkiye'ye yönelik yaptırımları devreye sokabilecektir demiştir. ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamında yaptırımların işletilmesine dikkat çekilerek ABD'li iki senatör Bob Menendez ve Marco Rubio yasa tasarısı teklifinde bulunmuşlardır. Tasarının amacı "Doğu Akdenizde güvenlik ve enerji işbirliklerinin geliştirilmesi ve diğer amaçlar" olarak verilmiştir. Açıkça görülmektedir ki tasarı Türkiye'yi Doğu Akdenizden silmek istemektedir. Bu hedef doğrultusunda Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi ABD'ye silah ve asker konuşlandırması için yeni olanaklar sunmaktadırlar.

ABD, S-400lerin alımı halinde F-35 uçaklarıyla ilgili hassas bilgilerin ele geçirilebileceği, S-400 sisteminin bu uçakların savunma sistemini etkisiz hale getirmek için tasarlandığını ileri sürmekte bu nedenle F-35 lerin Türkiye'ye verilmesine de engel çıkartmaktadır. Oysa S-400 sisteminin halen kurulu bulunduğu Suriye'deki Hmeymim ve Tartus üslerinden İsrail'den havalanan ve füze menziline giren F-35 jetlerinin elektronik bilgilerinin çoktan ele geçirildiği bilinmektedir.

Dolayısıyla Türkiye'nin hava savunma sistemini güçlendirme isteğine kulak tıkayan ABD, ileri sürdüğü gerekçelerle NATO müttefiklerinin de akıllarını çelmiştir. Türkiye'nin S-400 sistemini alıp işletmesi durumunda ekonomiyi çökertecek yatırım tehditleri eksik olmamaktadır. Bu tutumun temelinde Türkiye'nin ABD'den bağımsız olarak bölgesel güç olarak ortaya çıkmasının yarattığı tepki bulunmaktadır.

Öte yandan ABD yönetiminde ve askeri çevrelerde Türkiye'nin cezalandırma amacıyla F-35 üretiminden çıkartılması halinde üretim sürecinin olumsuz etkilenebileceği yolunda çatışan görüşler bulunmaktadır. Kongre ve Pentagon çevrelerinin bu görüş farklılıklarının devam edeceği muhakkaktır.

ABD öteden beri Türkiye'ye gerçek bir müttefik olarak davranmamaktadır. Suriye'de YPG/PYD konusundaki hassasiyetlerimiz bir türlü gereken hassasiyeti bulmamıştır. İniş çıkışlarla dolu ABD dış politikasının temel hedefi İsrail'in güvenliği ve politikalarının kayırılmasıdır. Ayrıca İran'ın Orta Doğu'da hakimiyet alanının daraltılması ve yaptırımlarla çöküntüye uğratılmasıdır.

Türkiye'nin istikrarlı bir iç yapıya  kavuşup ekonomiyi güçlendirici tedbirleri hayata geçirmesi ve dış politika da ülke çıkarlarına yönelik adımlar atması ile ABD'ye karşı kararlı duruşunu sürdürmesi mümkün olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test