Facebook ta paylaştweet le

Seçimlerde oy sayım sürecinin uzaması ve itirazlar

19.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son yerel seçimlerde sandık kurulları kararlarına vatandaşı ve kurul üyelerini de bıktıracak derecedeki itirazların yasal dayanağı nedir? Okuyuculara 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun hükümleri konusunda bilgi verilmesinde yarar görüyoruz.

Öncelikle, sandık kurullarının veya başkanlarının işlemlerine ve her türlü sandık başı işlerine karşı yapılacak şikayetlerin reddine dair verilecek kararlara karşı ilgililer, derhal, ilçe seçim kurulu başkanına itiraz edebilirler. İlçe seçim kurulu başkanı, itirazı derhal tetkik ederek kesin karara bağlar. Başkanın kararı, durumu tashih veya sandık kurulunun şikayet üzerine verdiği kararı iptal eder mahiyette ise, bu karar derhal sandık kurulu başkanına bildirilir, karara uymak mecburidir. Şikayet ve itirazlar en geç seçim sonuçlarını tespit eden tutanağın düzenlenmesine kadar yapılır (md.127). Öyleyse, seçimler sırasında ve sayım esnasında sandık kurulunda yapılan her türlü şikayet ve itirazların tutanağa geçirilip bir karara bağlanması zorunludur.

Bununla birlikte, sandık kurulunun kararı kesin olmayıp, kurulların kararları ve tutanakların düzenlenmesi aleyhine ilçe seçim kurullarına itirazda bulunulabilir. Bu itirazlar, sandık tutanağının düzenlenmesine kadar sözle veya yazıyla sandık kurulları vasıtasıyla yapılabileceği gibi, oy verme gününün ertesi günü saat on yediye kadar doğrudan doğruya ilçe seçim kurullarına yazıyla da yapılabilmektedir. İlçe seçim kurulları itirazın kendisine verildiğinin ertesi günü saat on yediye kadar itirazları karara bağlarlar. İtirazı yapan hazır ise karar kendisine bildirilir. Yoksa tebliğ edilir (md.128)

Ancak, ilçe seçim kurullarının veya başkanlarının kararları da kesin olmayıp, bu işlemleri ve verdikleri kararlar ile sair kararları aleyhine, en geç ilçe birleştirme tutanağının düzenlenmesine kadar itiraz edebilirler. İlçe birleştirme tutanağı ile buna ait işler ve neticelerine karşı ise, bu tutanağın düzenlenmesini takip eden gün saat on yediye kadar, doğrudan doğruya veya ilçe seçim kurulları eliyle il seçim kurullarına itiraz edilebilir. Bu itirazlar, iki gün içinde kesin karara bağlanır. İtirazın kabulüne karar verildiği takdirde, bu karar en seri vasıta ile ilçe seçim kurulu başkanına bildirilir. Sair itirazlar, iki gün içinde karara bağlanır, itiraz eden hazır ise kendisine sözle bildirilir. Hazır değil ise tebliğ olunur (md.129).

Görüldüğü gibi, en ince ayrıntısına kadar yapılacak itirazlar ve şikayetler sandık kurullarında karara bağlanmak ve gerekirse bir üst kurula götürülebilmektedir. Aksi halde, şikayet hakkının kötüye kullanılması dışında, bu itiraz ve şikayetleri karara bağlamayan ve görevlerini yapmayan sandık kurulu üyeleri için bile “üç aydan bir yıla kadar hapis” cezası öngörülmüştür (md.135).

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar