Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bankacılığa kadın eli değince neler oluyor

26.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay ile TİM Başkanı İsmail Gülle ihracatın gelişmesi noktasında çok önemli bir anlaşmaya imza attılar...

Salona girdim sağım solum kadın… Neredeyse bir İsmail Gülle bir de birkaç gazeteci meslektaşım erkekti.

Erkeklere kota istenecek kadar kadın ağırlıklıydı toplantı. Kadınların bu kadar ağırlıklı olması TİM’den yani Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden kaynaklanmıyordu. Çünkü onların zaman zaman toplu görüntüleri çıkıyor ve aralarında tek tük kadın yer alıyordu.

Kadınların ağırlıkta olması ING Bank’tan kaynaklanıyordu. ING Bank Türkiye’nin sadece Genel Müdürü kadın değildi. Çalışanların büyük çoğunluğunu da kadınlar oluşturuyordu. Kadınların yönetimde olması bankanın felsefesine iş yapış biçimlerine farklı bir boyut katmıştı. Sanki onlar için her şey bir finans kuruluşunda düşünüldüğü gibi duygusal (!) değildi.

ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay’ın da katkıları ile kadınların yönetimdeki ağırlığı hissediliyordu. Örneğin emzirme odaları vardı bankada… Kadınlar ayda bir gün izinli sayılıyordu. Ve daha çok önemli adımlar atılmıştı. Tüm bunları yerinde tespit etmek için önümüzdeki günlerde ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay’ı ziyaret edeceğiz.

Ama bankanın kayıtlara geçmiş kadınla dahası insanla ilgili ilkeleri de vardı. ING Bank Türkiye, Global Compact Türkiye Sürdürülebilir Bankacılık ve Finans Çalışma Grubu’nda yer alıyordu.

TÜSİAD STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics/Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) Çalışma Grubu ve Global Compact Türkiye Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu üyesi olmuştu.

Aynı zamanda, Birleşmiş Miletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri imzacısı ve her yaştan kadını ve erkeği toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları için değişimin savunucusu ve temsilcisi olmaya çağıran Birleşmiş Milletler’in “HeForSHE” hareketinin destekçisi olma kararını almıştı.

Türkiye’de yaklaşık 260 şubesi ile hizmet veren ING Bank’ın bankacılık stratejisini, Türkiye’nin sürdürülebilir ekonomik büyümesine hizmet etmek olarak ilan etmişti.

“Eski Köye Yeni Âdet” sloganıyla inovasyona dayalı bankacılığını ön plana çıkaran ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay ve arkadaşları o önemli toplantıda da ihracatçıya bu sıkıntılı günlerinde şemsiye açma misyonu ile hareket etmişti. İşte Pınar Abay’in açıkladığı ve TİM Başkanı İsmail Gülle ile ortak karar altına alınan ihracatçıya sunulan yeni imkanlar…

. ING Bank olarak dış ticaret yapan firmaların ana bankası olmayı hedefliyoruz. Bu yıl Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 10 ülkenin 8’inde ING Grubu’nun faaliyet gösteriyor olması da global gücümüzün ihracatçılara sağlayacağı katkıya işaret ediyor.

İşbirliğimiz; ihracatçılar için iki temel avantaj getirecek: Öngörülebilir maliyet ve rekabetçi fiyat. Firmalarımız öngörülebilir bir maliyetle hareket edebiliyor olacaklar, çünkü 12, 24, 36 ay vadeli sabit Euro oranından kredi vermeyi taahhüt ediyoruz.

. Tahsilat süreleri ihracatçımızın önünü kesmesin diye iki farklı kredi daha tasarladık. İsteyen ihracatçımız yine aynı oranlarla 3 ayda 1 eşit taksitli, isteyen ihracatçımız ise 6 ayda 1 eşit taksitli Euro kredi kullanabilecek.

. İhracatçıların dijitalleşme yolculuğunda da onların yanında olmayı hedefliyoruz. Dijital bankacılıkta EFT ile havale işlemlerinden ve ihracat bankacılık işlemlerinden masraf alınmayacak.

. Yine bu protokolle ihracatçılara özel ING POS'ta kredi kartına 12 taksit imkanı sunuyoruz, burada da oranlarımızın çok rekabetçi olduğunu vurgulamak isterim.

 

Daha önce başardık şimdi yine başaracağız

TİM Başkanı İsmail Gülle İING Bank ve TİM arasında yapılan anlaşmanın benzerini daha önce tekstil sektörü için yaptıklarını vurguladı ve şöyle devam etti:

. İhracatçı parayı düşünmemeli. O işine bakmalı. İşte o zaman biz ihracatı daha üst noktalara taşırız.

. Bu nedenle bankacılık sisteminin daha aktif olması gerekiyor. ING Bank bu konuda çok anlamlı işler yapıyor.

. İmzalanan anlaşmada herhangi bir sınır yok. Üyelerimizin bir göz atmasında yarar var.

. Ayrıca anlaşma ile TİM üyeleri fuar katılımlarında avantajlı koşullarda kredi kartı kullanarak taksitli işlem yapabilecek ve birçok dijital hizmetten de ücretsiz faydalanabilecek.

 

Türkiye'nin en önemli fuar etkinliklerinden biri olan EVTEKS çocuklarla ve başkanlarla birlikte adeta geleceğimize çok önemli mesajlar verdi.

 

EVTEKS model al zenginleşmenin kapısını çal

Bu yıl 23 Nisan Bayramına gelmişti kısa adı EVTEKS olan İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı’nın açılışı. 25’incisi yapılan fuar sektörde katma değerin 10 kat artmasına en büyük katkıyı sağlamıştı.

Çünkü Türkiye’nin ihracatının ortalama kilo fiyatı 1.3 dolar civarındayken ev tekstilinin kilosunu 14 hatta 15 dolara satmayı başarmıştık.

Ekonomide sıkıntıların tartışıldığı bir dönemde Fuara 120 ülkeden 50 bini yabancı 120 bin alıcı gelmişti. Fuar tıklım tıklımdı ve heyecan doruktaydı.

Fuar iş dünyasının bütün önde gelen isimlerini biraraya getirmeyi başarmıştı. EVTEKS Fuarı’nın açılışında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı Pınar Taşdelen Engin,  İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz, Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Başkanı Ali Sami Aydın, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon Başkanı Mustafa Gültepe, DENİB Başkan Yardımcısı Süleyman Kocasert hep birlikte katılmıştı.

Ve bütün bu başarılı aktiviteye damgasını CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem vurmuştu.

Ceyda Erem 23 Nisan nedeniyle çocuklarla birlikte yapılan açılışta neredeyse bütün başkanları bir araya getirmiş ve Türkiye’nin birlik ruhunu ortaya koymuştu.

Bu önemli birlikteliğe İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç’in şu sözleri damgasını vurmuştu:

- Hepimizin gayretiyle birlikte fuar merkezinin daha da büyümesini sağlayacağız. İstanbul'da daha büyük atılımlar yaparak birçok fuarı İstanbul'a taşıma imkanı bulacağız. İş dünyasından beklentimiz ihracatı daha da artırmak. Ev tekstili sektöründe trendleri belirleyen ve tasarlayan konumuna ulaştık. Tasarıma ve trend oluşturmaya daha da önem vermeliyiz.

120 ülkeden 50 bini yabancı 120 bin alıcıyı getirme başarısına imza atan CNR Holding İcra Kurulu Başkanı Ali Bulut’un şu sözleri de dikkat çekiciydi:

- Doğru bir strateji ile kaynakları doğru yerlerde kullanarak, İstanbul'u 5 sene içinde dünya fuarcılığının yeni merkezi haline getirebiliriz. Kendi üretmedikleri malların pazarına ev sahipliği yaparak zenginleşen Avrupa kentlerinden hakkımız olanı geri alabiliriz. Ülkemizde edindiğimiz fuarcılık deneyimi gelişmekte olan Afrika gibi yeni pazarlara taşıyarak bu pazarlarda oyun kurucu ve en büyük pay sahibi olabiliriz. Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, hatta İspanya fuarcılık konusunda başarılı örnekler. Bu ülkelerde düzenlenen fuarlara her yıl binlerce Türk firması da katılıyor. Devletimiz de bu firmaları desteklemek için bütçeden önemli miktarda kaynak aktarıyor. Bu yapılırken, bir taraftan da ülkemizde fuarcılığın gelişmesine ve Avrupa ülkeleri ile rekabet gücünün arttırılmasına da yatırım yapılması halinde yukarıda saydığım ülkeler arasında biz de yerimizi alabiliriz.

 

Artık ev tekstilinde trendleri biz belirliyoruz

EVTEKS Fuarı’nın başarısındaki bir başka önemli isim TETSİAD Başkanı Ali Sami Aydın’ın şu sözleri de önemliydi:

- Sektörümüzün ihracatı 3 milyar 300 milyon dolardır. Ülke ihracatının kilogram fiyatı 1.3 kilogramdır. Biz sektör olarak bu rakamın çok üzerindeyiz. Bugün ihracat kilogram fiyatımız 14-15 dolara ulaştı. Daha önceki fuarlarımızda trend alanımızı Hollanda, Fransa, Almanya gibi ülkelerden gelen trend belirleyiciler hazırlıyordu. Ancak bu yıl trendlerimiz Türkler tarafından hazırlanacak. Bu sene de fuarda, 2020’de dünyada moda olacak trend akımlarını “Alternatif Varoluşlar” konsept başlığında hazırlayan Bahar Korçan ve ekibi, yeni dönemin bireysel sıkıntılar ve kaostan kurtulmanın yolunun tasarımda alternatifler olduğunu vurguluyor. Trendden modaya ve tasarıma, tasarımdan da ürünlere olan yansımaları fuar stantlarımızda görebilirsiniz. Trend Area ise sizlere geniş bir perspektif sunuyor.

 

Deniz Ataç TEMA'da çok önemli projeleri imza atıyor. 23 Nisan dolasıyla yaptığı etkinlikte kamuoyuna çok önemli bir mesaj olarak kayıtlara geçti.

İşte 9 yaşındaki Rüya’nın çağrısı

Bu hafta koltukların kısa süreliğine de olsa çocuklara geçtiği haftaydı. Koltuk değişiminin en anlamlılarından biri TEMA Vakfı’nda yaşandı.

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle iklim değişikliğinin çarelerini konuşmak ve bu konuda çocukların çağrılarına kulak vermek için koltuğunu Rüya Aygüneş’e bıraktı.

23 Nisan’da TEMA Vakfı’nın yönetim koltuğuna oturan 9 yaşındaki Rüya Aygüneş, iklim değişikliğine karşı harekete geçmeleri için yetkilileri göreve çağırdı ve şu önemli mesajları verdi:

. Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız. 23 Nisan’da çocuklar eğlenir, ama biz şu an eğlenemiyoruz.

. Çünkü aklımıza takılan tek şey geleceğimizin olup olmayacağıdır. Bugünü mutlu yaşamamız için sizden tek bir isteğimiz var.

. Çocukları artık dinlemenizi istiyoruz. Bizi ciddiye almalısınız. İklim krizini çözmemiz için tüm gücünüzü vermelisiniz. Türkiye’deki çocuklar adına Paris İklim Anlaşması’nı onaylıyorum.

Evet, 9 yaşında dördüncü sınıf öğrencisi Rüya Aygüneş’in endişeleri ve çağrıları böyle… siz hala iklim değişikliği konusunda hiçbir şey yapmamaya devam mı ediyorsunuz…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 8 Temmuz 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Batman'da Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen tarihi Hasankeyf ilçesindeki yeni görüntü sosyal medyanın gündeminde. Proje sahipleri ve yerel yönetim proje sonras...

Gazeteci Levent Gültekin, Halk TV ekranlarında sosyal medyada gündem olan sözler söyledi. Gültekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınındaki kaynaklara dayandırdığı iddias...

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Temmuz 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Temmuz 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test