Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Manic Depression

3.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Döviz Tevdiat Hesaplarının (DTH) Toplam mevduata oranı

Grafik: Döviz Tevdiat Hesaplarının (DTH) Toplam mevduata oranı

Toplum olarak manik depresif bir psikolojide senelerdir savrulup duruyoruz. Her alanda, mesela futbolda “Fener dünyayı yener” derken birden, “Bu Fener adam olmaza” savruluyoruz. Siyasette “Abi bu adamlarla bu iş olmaz” deyip yere batırırken, “lafı kodumu oturtuyor” diyerek insanüstü statüye taşıyıveriyoruz.  “Bir Türk dünyaya bedel” diyene bakarak, dünyayı fethedecek sanırsınız. Birden, “Bizden adam olmaz, atacaksın kapağı Kanada’ya” deyiverir. Donar kalırsın.

Esas olan duygusallığımızı dizginleyebilmek, sürü psikolojisinin davranışlarımızı kontrol etmesine izin vermeden, aklı selimi hakim kılmak, neyin ne olduğunun farkına varmaktır.

Türkiye ekonomisinde ne olup bittiğini kısaca hatırlayacak olursak; siyaset kurumu ısınan ekonomiyi seçim aralıklarının sıklığını da göz önüne alarak soğutmakta geç kaldı. Cari açık rakamlarımız her geçen gün artmaya devam ederken, faizlerin zamanında yükseltilmemesi dış konjonktür ve iç ve dış gerilimler sebebiyle yabancı sermaye çıkışlarının, girişlerden çok fazla olmasına sebep oldu.

Reyting kuruluşlarının teşvik ve yönlendirmesiyle dolara olan talep artarken, enflasyon ciddi şekilde ivme kazandı. Türkiye’de gıda üretiminde bir sorun yaşanmamasına rağmen değersiz TL sebebiyle artan dış talep sebebiyle, başta sebze meyve fiyatları olmak üzere, enflasyona en büyük kırbacı vurmuş oldu.

Sonrasında, gelsin paketler gitsin teşvikler tabii ki orta vadede bunların hepsine ihtiyaç var, ancak Arjantin’den sonra dünyanın en yüksek enflasyonu içinde yaşamak, ev hanımı Leyla ablayı da, işadamı Onur beyi de hatta emekli Mehmet amcayı bile, manik depresif yapmıştır.

Gelinen noktada kimseye neden Dolar aldın? Alma, deme durumunda değiliz. İnsanlar risk gördüler mi kendilerini en güvenli limana atarlar. Bu kaçınılmaz. Ancak Döviz mevduat hesaplarının TL mevduatını geçmesinin bir anlamı var.

Herkes bilir ki kendine güvenmeyene kimse güvenmez, Kendi ürettiği ürünü kullanmayan bir fabrika sahibinin malını kimse almaz. Ama biz kendimiz dolar alıyoruz, herkesin TL talep etmesini bekliyoruz. Enflasyon düşsün diye bekliyoruz, istikrar olsun diye bekliyoruz, istihdam artsın diye bekliyoruz. Grafikteki tablo değişmedikçe bunların hiç biri olmayacaktır.

Diğer taraftan bu kur seviyesinden cari açık rakamlarının 58 milyar dolardan 21 milyar dolara düştüğü ve özel sektör döviz borçluluğunun 300 milyar dolarların üzerinden 200 milyar seviyesine düştüğü bir ortamda, Türk ekonomisinin döviz talebi azalmıştır. Önümüz yaz, turizm gelirleri ve sebze meyve fiyatlarının gerilemesiyle enflasyonist baskılar azalacaktır. İstanbul seçimleri kazasız atlatırsa, geriye ABD ile yaşanan S400 krizi kalmıştır, onda da yumuşak geçiş ihtimalini ihmal etmemek gerekir. Diğer dış etkiler bizi dolaylı olarak etkilemesi söz konusu olsa da genel seyir bu günden daha kötü olmayacaktır.

Türk vatandaşlarının dolar talebini artırması ya da sürdürmesinin önünde mantıklı bir gerekçe kalmamıştır. Geriye, sosyal medya gazlamaları ve kitle psikolojisinin etkisi kalmıştır. Bunun kırılmasına yönelik çalışmalar yapıldığını görüyorum.

Enflasyon korumalı mevduat hesaplarının yürürlüğe girmesinin ardından bir yıldan uzun vadeli mevduatlara sıfır stopaj uygulaması resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Döviz mevduatından ne kadar çözülme yaratacak yaşayıp göreceğiz. Gerilim ve stresten kurtulan ekonomimiz için kuvvetli bir yatırım alternatifi olacağı düşüncesindeyim. Döviz mevduatına yüklenenlerin bilmesi gereken şey tekne batarsa ne kadar yukarı tırmanırsanız tırmanın yelken direği suyun üzerinde kalmaz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Şubat 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Şubat 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Şubat 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk'ün gazetemizde yayınlanan ''Atatürk’ün adını silme projesinin devamı'' başlıklı yazısıdır.

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Şubat 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Yeni haftada burçları neler bekliyor? 24 - 28 Şubat haftalık burç yorumları.

Yazarlar
Website Security Test