Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Maratonu, marka şehir ve sağlık

10.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Günümüzde sağlık için spor yapmanın önemi tartışılmaz bir gerçek. Özellikle düzenli yapılan egzersizlerin öncelikle ruh ve beden sağlığı üzerindeki yararlı etkileri, birbiri ardından açıklanan bilimsel araştırmalar ile belgelenmektedir. Dolayısı ile her yaş için spor, tüm doktorların rutin tavsiyeleri arasındadır. Amerika kıtasında “Physical Fitness”,  Almanya'da “Trim Dich”, Fransa’da ‘Sports pourtout’ ve genel olarak da  “Sports forall” gibi terminolojilerle anılan kitle sporları, tüm ülkelerde hızla yayılmaktadır. Kitle sporu, sadece daha sağlıklı olmayı değil toplumsal üretimi arttırmak ve performans sporcu sayısını yükseltmek gibi yararlar da sağlamaktadır.

Konunun, toplumsal üretim bağlamında ekonomiye gelmesi hiç de şaşırtıcı değildir. Birçok kent, yöneticilerinin gerçekleştirdiği stratejiler ile doğrudan ve dolaylı yatırımları artırmak, daha fazla turisti şehirlerine çekmek ve o şehirde ikamet edenlerin şehre olan aidiyet bağlarını kuvvetlendirmek için planlayıp uyguladıkları marka iletişim yöntemleri ile şehir markalaşması amaçlarını gerçekleştirmek peşindeler. Bu kapsamda, sporun, hem kentin bir bütün olarak sakinlerinin sağlığı hem de şehirlerinin küresel bir marka şehir olmasına katkısı açısından kent maratonlarına kısa bir bakış atmak istiyorum.  Uluslararası Maraton Ajandasında her yılın ocak ayında Dubai Maratonu, Mart’ta Paris Yarı Maratonu, Nisan’da Rotterdam Maratonu, Viyana Maratonu, Hamburg Maratonu ve Londra Maratonu, Eylül’de de Berlin Maratonu yer almaktadır. Eğer İzmir Maratonu projelendirilirse, her yılın 9 Eylül ya da 19 Mayıs haftasında uluslararası bir katılım ile yapılabilir düşüncesindeyim. Bilindiği gibi, Maraton, Atletizm’de, uzun mesafeli (42,195 m), sert tabanlı yollarda yapılan mukavemet koşusudur. Adı eski Yunanistan'daki Marathon Savaşı'ndan gelir. İlk kez 1896'da düzenlenen Atina Olimpiyat Oyunları'nda koşuldu, 1924 yılında 42.195 m olması benimsendi. Uluslararası amatör atletizm federasyonu 1992 yılından itibaren 21.100 metrede yarı maraton dünya şampiyonası düzenlemeye başladı. Maraton parkurları aynı niteliği taşımadığından Dünya rekoru kaydı tutulmamaktadır. Belki, lokalizasyon bazında, Efes antik kentinden İzmir Agora ve Kemeraltına, oradan da Bergama’ya uzanan tematik antik bir maraton haftası tanımlanabilir.

Kent Maratonları dışında, ABD’de Kaliforniya’da yapılan Napa Vadisi maratonu vardır ki, bu örnek Urla için önemli olabilir, çünkü üzüm bağları arasından muhteşem bir vadide koşulmaktadır. Ayrıca Boston Maratonu ile Big Ben, Londra Kulesi, Buckingham Sarayını kapsayan ve Thames Nehri boyunca devam ederek İngiltere’nin en bilinen bölümlerini içeren Londra Virgin Money Maratonundan da bahsedilebilir. Belkide, güzel körfezimiz düşünülerek, yüzme, bisiklet ve koşuyu kapsayan İzmir Triatlonu gerçekleştirilebilir. Kısa triatlonda yüzme için 750 metrelik, bisiklet için 20 ve koşu için de 5 kilometrelik bir parkur oluşturuluyor. Olimpik triatlonda ise, sırası ile mesafeler 1500 metre, 40 km ve 10 km. Atletizmin branşları olan Dekathlon, Pentathlon ve Hepathlon sporlarında puanlama, Triatlon’da ise süreye karşı yarışma esastır.

Bu fikrin potansiyeli açısından, geçen Pazar yapılan ve Bizim 2016 yılında dikkat çektiğimiz “Wing For life World Run” etkinliğinin 9000 katılım ile gerçekleştiğini belirtmekte yarar var. Omurilik zedelenmelerinin tedavisi için fon sağlamaya çabalayan bu global koşunun 2014 yılındaki başlangıcından bu yana Türkiye'de ev sahipliği Alanya yapıyordu, bu kez ev sahibi olarak yerini İzmir’e bıraktı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilgili ilçe belediye başkanlıkları, Atletizm Federasyonu, kamu kurumları, NGO örgütleri, üniversite spor fakülteleri ve Basın kuruluşlarının işbirliği ile Dünya ve ulusal maraton, yarı maraton ve triatlon takvimi göz önüne alınarak İzmir için uluslararası maraton, yarı maraton veya triatlon atletizm spor organizasyonu, İzmir’in marka şehir olmasında ciddi bir ivme yaratacaktır. Ayrıca geçmişteki ÜNİVERSİAD ve Akdeniz Oyunları tecrübesi ile birçok uluslararası Spor Organizasyonları için şimdiden başvurmak, bu çabalar için de anlamlı olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 8 Temmuz 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Batman'da Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen tarihi Hasankeyf ilçesindeki yeni görüntü sosyal medyanın gündeminde. Proje sahipleri ve yerel yönetim proje sonras...

Gazeteci Levent Gültekin, Halk TV ekranlarında sosyal medyada gündem olan sözler söyledi. Gültekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınındaki kaynaklara dayandırdığı iddias...

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Temmuz 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Temmuz 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test