Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İşgalden kurtuluşa

17.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Güzel İzmir’imiz 100 yıl önce 15 Mayıs günü tarihinin en acılı günlerinden birisini yaşadı. İngiliz emperyalistlerinin maşası 9 bin Efsun askeri Kordon boyuna ayakbastı. Vatanseverlerin bu kanlı işgale tepkisi gecikmedi. Hasan Tahsin yani gerçek adıyla Osman Nevres, insan onurunu ayaklar altına alan bu duruma dayanamadı. Silahını hayatı pahasına işgalcilere doğrulttu korkusuzca. Yunanlı işgalcilerin buna karşılığı gaddarca oldu. Yalnızca Hasan Tahsin değil, yüzlerce İzmirli de katledildi.

Aynı gün, Mustafa Kemal Paşa, 6 aydır çeşitli çevrelerle İstanbul’da sürdürdüğü görüşmelerini tamamlamış, halkının bağrına kavuşmak, milleti yabancı işgale karşı mücadeleye çağırmak amacıyla Samsun’a hareket etmeye hazırlanıyordu. (Bakınız: Alev Çoşkun, “Samsun’dan Önce Bilinmeyen 6 Ay – İşgal, Hüzün, Hazırlık”, Cumhuriyet kitapları) Mustafa Kemal Paşa, 22 yakın arkadaşı ve 25 asker ile birlikte Bandırma vapuru ile İstanbul’dan ayrıldığında kurtuluşun meşalesini yakmıştı. 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a varıldığında, bu meşaleyi söndürmek artık mümkün olmayacaktı.

 

Heyecanlı kutlamalar

Geçtiğimiz hafta, bu mücadeleyi anlatmak, tarihsel hafızamızı canlı tutmak için bir dizi etkinlik düzenlendi.

İzmir Gazeteciler Cemiyetinin Konak’ta düzenlediği törene katılım yoğundu. TGC’nin AASSM salonunda düzenlediği anmalarda, Hasan Tahsin'in işgal sırasında büyük acılar çekmiş kız kardeşinin torunu Nevrez Cenk Kıral’ın varlığı duygulu anlar yaşattı katılanlara… Hasan Tahsin üzerine yaptığı ayrıntılı bir araştırmalarını aktaran“Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü” öğretim üyesi Dr. Ahmet Mehmetefendioğlu’nun bu çalışmasının yayınlanmasını heyecanla beklediğimi belirtmeden geçemeyeceğim.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Milli Kütüphane Vakfının birlikte düzenlediği İLK KURŞUN – ÜÇ DESTAN temalı müzikli etkinlik, o günlerde yaşananların kapsamlı bir dışa vurumu oldu. Sözleri Ulvi Puğ tarafından Turgut Özakman metinleri esas alınarak hazırlanan müzikli gösteri büyük beğeni aldı.

Türk Parlamenterler Birliği İzmir Şubesi Başkanı Metin Öney’in yönlendiriciliğinde düzenlenen “19 Mayıs” konulu panelde, Doç. Dr. Emin Elmacı, Prof. Ergun Aybars ve görsel bir sunum yapan Ahmet Gürel, yüzyıl öncesini günümüze taşıyan sunuşlar yaptılar. Konak Belediyesinin Selahattin Akçiçek Kültür Merkezinde düzenlediği ve çeşitli demokratik kuruluşların temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ile İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, 19 Mayıs anmalarının, İstanbul seçimlerine hazırlanmada itici güç olacağını vurguladılar.

APİKAM toplantı salonundaki “100. Yılında İzmir’in İşgali ve Milli Mücadele” konulu paneli izleyenler Doç. Dr. Yücel Yiğit ile Prof. Dr. Engin Berber’den çok önemli bilgiler edindi.

Doç. Yücel Yiğit, emniyetin arşivlerden elde ettiği, zamanın polis müfettişi Hulusi Beyin el yazısı ile tuttuğu işgal günleri anılarını dinleyenlerle paylaştı. Beş sayfa tutan bu anılar, işgal günlerinin bir yansıması sanki. Yayınlandığında çok ses getirecek. Günün büyük sürprizi oldu.

Engin Berber hocanın sunuşu ise, ülkemizi işgal eden Yunan ordusunun sayısal ve lojistik bir analizini içeriyordu. Dinleyiciler belki ilk kez, işgalci kuvvetlerin durumu üzerine bir değerlendirmeye tanık oldu.

 

Çarpıcı bir sergi

Kutlamaların doruk noktası, Konak Belediyesi’nin İzmir Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi’nde açılan “İşgalden Kurtuluşa: Bir Milletin Mucizevi Yolculuğu” temalı sergi. Başkan Abdül Batur’un dediği gibi, Prof. Dr. Engin Berber’in büyük emeklerle hazırladığı sergi,“paha biçilemez tarihi değere sahip hatıraları ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızın, canları pahasına yazdığı destanın izlerini” taşıyor.

Çeşitli okulların gezdiğini öğrendiğim sergi 23 Mayıs Perşembe gününe kadar açık kalacak. Kesinlikle kaçırılmamalı. Hatta Başkan Batur, bu değerli serginin Konak’ın başka noktalarında açılması için yer sağlarsa, özellikle gençlerimiz için çok yararlı olacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test