Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Avrupa’dan…

17.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Romanya’da Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Bükreş Büyükelçisi Fisun Aramaz, Elçilik Müsteşarı Can Yoldaş Dr. Akkan Suver ile bir aradalar.

Romanya’da Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Bükreş Büyükelçisi Fisun Aramaz, Elçilik Müsteşarı Can Yoldaş Dr. Akkan Suver ile bir aradalar.

Son on beş günü üç ayrı ülkede, üç ayrı konferans vererek geçirdim. Önce Azerbaycan'daydım. Azerbaycan Kültür Bakanlığı tarafından tertiplenen 5. Azerbaycan Humanitaryen Forumu'na katıldım. Burada diyaloğun önemi konusunda bir tebliğ sundum. Barışın ve istikrarın varlığını ve de insanlığın geleceği için önemini vurguladım.

(Montenegro) Karadağ'da ise dünyanın dört bir tarafından gelen elli fahri konsolos ile yan yana geldim. Burada katılımcıların sahip oldukları yılların tecrübe ve deneyimi ile batının doğuyla olan entegrasyonu üzerinde ufuk turları yaptık.

Oradan Romanya'ya geçtim. Romanya'nın Sibiu şehrinde Avrupa liderleri ile bir araya geldim. Romanya Avrupa Birliği dönem başkanı olduğu için bu yıl 9 Mayıs Avrupa Günü Sibiu'da kutlandı. Angela Merkel'den  Emmanuel Macron'a kadar Avrupa'nın önde gelen liderleri Avrupa Birliği'nin önemini gündeme getirdiler.

Aralarında benim de olduğum sivil toplum önderlerini de "Avrupa'nın Geleceği" başlığı altında Lucian Blaga Üniversitesi’nde yapılan toplantıda bir araya getirdiler.

Toplantılarımıza ülkemizden Dışişleri Bakan Yardımcımız Faruk Kaymakçı ve Bükreş Büyükelçimiz Füsun Aramaz da katıldılar. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanı da olan Faruk Kaymakçı, Türkiye'nin Avrupa Birliği konusunda sahip olduğu değerleri özen ve dikkatle ortaya koyan bir sunum yaptı. Peşin düşünce sahiplerine derli toplu konuşmasıyla gereken cevapları vermekle kalmadı, ülkemizin içinde bulunduğu zor şartlara rağmen Avrupa Birliği hedefinden vazgeçmediğini anlattı.

Ben ise Türkiye Cumhuriyetinin "muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak" ve "yurtta sulh dünyada sulh" hedefleri nedeniyle, Avrupa Birliği'nin her zaman ülkemizin değişmez hedefi olduğunu anlattım. Bu nedenle Avrupa değerlerine de sahip çıktığımızı ve bu hedefler doğrultusunda çalıştığımızı söyledim. Bu gün geldiğimiz noktada Avrupa Birliği ilişkileri tıkanmış gibi görünüyorsa, bunun nedenini her iki tarafında verdiği sözleri tam yerine getirememesinde aramak gerektiğini belirttim. Aslında ilerlemek için Avrupa ülkelerinin öncelikle müzakere başlıklarına koydukları blokajları kaldırması gerektiğini dile getirdim. Dolayısıyla bugünkü siyasetçilerin dış politika konularını iç siyasete kurban etmelerinin sonucunda ortaya çıkan popülizm kısır döngüsüne düştüklerini vurguladım.

 

Yarınlarımızı düşünmek gibi bir sorumluluğumuzun olduğunu örnekleriyle anlatırken, popülizmin zararlarını da ortaya koydum.

Avrupa Birliği konusunda konuşulurken, Avrupa’nın ısrarla Türkiye’yi görmezden gelip kapsam dışı bırakmasının da gerçeklere aykırı düştüğünü,  kültürel olduğu kadar siyasi olarak da Türkiyesiz Balkanların Balkanlar olmadan da Türkiye’nin konuşulamayacağına dikkat çektim. Batılı toplumlarda yaşayanların belleğinde yaşayan on yargıların şekillendirdiği bir Türkiye'nin mevcut olmadığını, demokraside, hukukta, ekonomide yaşadığımız eksikliklere rağmen, gelecekten umutlu bir toplum olduğumuzu göstermeye, örnekleriyle ortaya koymaya çalıştım. Yapılması gerekenlerin sorumluluğu içinde geleceğin bugünden daha iyi olması için çalıştığımızı belirterek sözlerimi kapattım.

Hâsılı eksiklik bizde...

Anlatamıyoruz...

Veya onların dilinden konuşamıyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test