Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hemşirelik Haftası

17.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Mayıs ayında sağlıkla ilgili pek çok özel gün var. Dünya Astım Günü (4 Mayıs), Hemşirelik Günü (12 Mayıs), Eczacılık Bayramı (14 Mayıs) gibi. Bu hafta ise hemşireler için özel.

Her ne kadar modern hemşirelik Florens Nigthingale ile başlamışsa da mesleğin ruhunu oluşturan tüm görevlerin değişik toplumlarda yapıla gelmesi insanlık tarihi kadar eskidir. İlkel topluluklar içinde ilaç hazırlayan, hasta bakımı yapan kadınlar görüldüğü gibi, dini ritüeller eşliğinde tedavi seansları uygulayan şifacılar da hep vardı.

Eski gladyatörlerin iyileştirilmesi için ilkel kliniklerde hep bu tür hizmetlere çok önem verilmiş, imparatorluk ordularının Osmanlı dahil hepsinde bazı erlerin bakıcı şekilde informal de olsa yetiştirilmesi gelenekselleşmiştir. Roma döneminde asil ve soylu bazı kadınların kendilerini hasta bakımına bir tür rahibe hayatı yaşamak üzere adadıkları bilinmektedir. Özellikle kadınların hemşirelik hizmetleri ile özdeşleşmesi antik dönemlerden bu yana hep vardır, eski Yunan mitolojisinde Tanrı kabul edilen ünlü hekim Aesculapius’un kızı Hijyen, tapınaklarda bakıma muhtaç hastalara sağlık hizmeti vermekte idi.

Ortaçağda, Haçlı Seferleri döneminde, kutsal yerlere yolculuk yapan hacı adaylarının hizmet aldıkları, Augistinian kız kardeşler tarafından yapılanan ve yerel kadınların belirli bir eğitim sonrası beyaz giysiler içinde sağlık ve bakım için çalıştıkları ‘Tanrı’nın evi’ denilen hanlar vardı. Beyaz, renk olarak saflık, temizlik, bilgelik, arınmışlık, asalet, huzur, masumiyet, güven ve ferahlık verici bir duygu durum yaratması nedeni ile sağlık ve hemşirelik mesleği ile özdeşleşmiştir.

Ülkemizde, 19 yüzyılın ilk yarısında Tıbbıye-İ Şahane’de, bugünlerde görülen erkek hemşirelerin öncüleri olarak sayılabilecek sağlık memurları yetiştirilmiş ve Osmanlı kırsalında sünnetten aşıya ve pansumana kadar birçok hizmeti yapmaları sağlanmıştır.

Balkan savaşları, Çanakkale muharebeleri ve 1. Dünya Harbi sonrası yaralıların içler acısı durumları da hemşirelik mesleğine olan ihtiyacın toplum tarafından güçlü bir şekildealgılanmasına yol açmıştır. Özellikle Kırım Savaşında, Florance Nightingale, tek başına, zengin ve aristokrat bir aileden gelmesine rağmen, yoksul ve bakıma muhtaç askerler için can siperane çalışmaları ile efsane haline gelmiş, büyük bir saygınlık kazanmış, özverili çalışmalarını devam ettirerek hemşirelik eğitiminin formel hale gelmesini sağlamış ve bilim dalı şeklinde evrilmesine yol açmıştır. Bilimsel anlamda hem modern hemşireliği kurmuş, uygulamış ve kuramcı olarak da hemşirelik tarihinde çok seçkin bir yer edinmiştir.

1911 yılında Kızılhaç’ın Washington’daki kongresine Hilal-i Ahmer adına katılan Dr. Besim Ömer Paşa, bir hemşirelik okulunun açılma gereğini ilk kez dile getiren kişi olmuş, kendi çabaları İle bir yıl sonra, İstanbul Kadırga Hastanesinde hastabakıcı kursu açılmıştır. Bu yüzden, 1912 yılı ülkemizde hemşirelik mesleğinin başlangıç yılı olarak kabul edilir. Devamında açılan hastabakıcı dershaneleri ve Amerikan Hastanesi bünyesinde eğitime başlayan Amiral Bristol Sağlık Lisesi Sonrasında Cumhuriyet döneminin ilk hemşire okulu olarak belirtmemiz gereken Kızılay Özel Hemşirelik Lisesi (1925) ile 1950’lerde sağlık kolejleri ve 1970’lerin sonlarında sağlık meslek liseleri zamanla yüksekokul ve ardından da fakülte düzeyine ulaşmıştır.

Ege Üniversitesi’nin, bu süreçte, öncü bir rol oynaması ve hemşirelik mesleğinin ilk akademik kadro formasyonlarını oluşturması, İzmir adına sevindirici ve onurlandırıcı bir gelişme olmuştur.

OECD Ülkelerinde yüz bin kişiye düşen hemşire sayısı 745, ülkemizde ise 145 seviyelerinde. Halen var olan 130 bin civarındaki hemşire sayımız yetersizdir ve ek olarak mevcudun iki katından daha fazla hemşire gereksinimi içindeyiz.

Bizler, sağlık hizmetinin vazgeçilmez öğeleri olan Hemşirelerimizin çalışmalarında başarılarının devamını ve bu günün, Hemşirelerimizin çalışma koşullarından özlük haklarına kadar birçok sorunlarının çözümleri için vesile olmasını dileriz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 14 Ağustos 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Galata Kulesi'nin müzeye çevrilmesi için başlatılan restorasyondaki uygulamalar sosyal medyanın gündemine oturdu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 13 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test