Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

2019 turizmi nasıl mı olacak?

17.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye, bir turizm destinasyonu olarak 1970’lerden itibaren adeta mucizeler yaratan bir ülke. Bu yönüyle de turizm tarihine geçmiştir. Özellikle Sayın Özal döneminde Mükerrem Taşçıoğlu ve ekibinin çalışmaları ile rekorların kırıldığı bir dönem yaşamıştır. Daha sonraları ise bu heyecan bazen artan, bazen de duraklayan safhalar geçirdi. Ancak genel olarak bakarsak, aradaki ekonomik kriz dönemleri ve etkilerinin hissedildiği yıllarda gerilemelerde eksik olmadı.

Türkiye kendisini bir turizm destinasyon ülkesi olarak kabul ettirdi. Son birkaç yılda ise ne yazık ki gerilemeler hissedildi. Gelirler düştü, turist sayılarında ise eksilmeler yaşandı.

Asıl olan ise, turist kalitesinde yaşanan düşüşlerdir. Bunun diğer bir ifadesi, gelen turistin harcama gücündeki zayıflamalardır. Bugün için rakamlar ve turist gönderen ülkelere ilişkin istatistiklerde ise değişimler yaşanmaktadır.

Geçmiş yıllarda AB ülkelerinden Almanya, İngiltere, Hollanda, İtalya ve diğerlerinin ziyaretçileri artarken son yılların sıralamalarında ise değişmeler, çok enteresan olmaktadır. Bu arada ifade etmek isterim ki 2014 yılından beri 14 defa seçime gitmiş bir ülke olarak Türkiye turizmde iniş ve çıkışların yaşanması zaten kaçınılmazdır.

 

Turizmdeki rakamlar...

2018 istatistiklerinde Türkiye’ye gelen turist sayısı, 39.5 milyondur; bunun bir önceki yıla göre artış oranı ise yüzde 21.84’tür. Ülkemize en çok turist gönderen ülkeler sıralamalarında ise ilk 5 şöyledir:

1. Rusya, 2. Almanya, 3. Bulgaristan, 4. İngiltere ve 5. Gürcistan.

2018 yılı gelir-gider tablosunun görünümü ise söyle sıralanmaktadır:

2018’de 29.5 milyar dolar gelir elde etmişiz. Bunun yüzde 81.42’sini yabancı turistler bırakmışlardır. Kişi başı yabancı turist harcaması ise ortalama 617 dolardır.

Gelirlerdeki artış ise, yüzde 12.3’dür.

Türkiye, dünya gelir sıralamalarında nerededir dersek... 14. Sıradadır! Dünya ülkelerine gelen turist sıralamasında ise 8. sıradadır. Avrupa ülkeleri (AB) sıralamasında ise, 5. sırada yer almaktadır. Gelirlerde ise 6. sıradadır.

Evet, Türkiye bir destinasyon olarak yerini almıştır. Ancak ülkemiz maalesef sınırlarında siyasi değişimler yaşanan harp halindeki ülkelerle çevrilmiştir.

Avrupa ülkelerinde televizyonlarda yayınlanan haberlerde Türkiye haritası gösterilirken Suriye, Irak gibi yerler yakinen yer almakta, bu nedenle gelen turist oranının yükselmesinde AB ülkeleri olarak çok etkilenmektedir.

Turizm, buluttan nem kapan bir ekonomik olaydır; unutmayalım.

Almanya ve Rusya ilk iki sırayı alırken en önemli etken, Almanya’nın çok eski bir gelen turist ülkemiz olması yanında, çocuklu ailelerin sayısının ülkemizi tercihi büyük rol oynamaktadır. Keza Rusya için de aynı tercihler bahis konusudur.

Ekonomik olarak da Türk Lirası’ndaki devamlı iniş çıkış ile kur kaybının yüksek olduğu yıllarda bu tercih artmaktadır. Ancak ne yazık ki Türkiye hiç bir zaman gelirlerde layık olan artışı yaşayamamıştır.

İlk sırada turistlerin ülkeleri incelendiğinde ise Rusya ve Almanya’dan sonra sınır komşumuz Bulgaristan gelmekte, onu İngiltere ve yine Gürcistan takip etmektedir.

Gürcistan’dan gelenlerin büyük bir kısmı, tıpkı Ermenistan gibi, Türkiye’ye çalışmak üzere gelen kişilerdir. Bunların getirisi ise götürdüklerine göre adeta nokta kalmaktadır.

Türkiye’nin süratle ekonomik stabilitesini tayin ve elde etmesi yanında, ülkede muvazaalı değerlendirmelere konu olan insan hakları ve hukuk düzenindeki aksamaların yanında dünyadaki negatif algı ile gereken çalışmaları yapmakta gecikmesinin de söz konusu rakamlarda eksilmelere yol açtığının da bilinmesinde fayda bulunmaktadır.

 

Ne yapmalı?

Ülkemiz oldukça bilinen bir ülkedir. Yukarıda sıraladığım gelen turist kalitesinin ve harcamalarının artması için öncelikle siyasi ortamın iyileşmesi yönünde süratle gereken düzenlemelerin yürürlüğe sokulması, bunun yanında ülkemizin kötü imajı olan demokrasi kalitemizi artırıcı tedbirlerin alınması çok önemli önceliklerdir.

Ayrıca sınır ihtilaflarındaki politikaların hızla neticeye gitmesi şarttır.

Bunun da yanında ülkemiz turizminin artık yalnızca AB ülkeleri ve komşularımız ile birlikte Uzak Doğu ve Amerika öncelikli bir destinasyon haline gelmesi için çalışmalara hız verilmesi şarttır. Tabii bu kolay bir iş olmadığı gibi zaman ve bütçe meselesidir.

Bunun yanında turizmin aksayan hukuki düzenlemeleri de bellidir. Bunların tamamlanması şarttır.

Uzak Doğu, Çin, Japonya, Hindistan ve diğerleri yanında Arap ülkelerinde de artık sıradan değil, parayı çok harcayan sınıfın tercihte öne çıkarılması gerekmektedir. Bu anlamda turizmi çeşitlendirmemiz ise şarttır.

Beyanatlara bakılırsa bu yılın “rekorlar yılı” olacağı işaret edilmektedir. Rekor yalnız artışlarda değil, kalite ve gelir düzeyinde, özellikle AB ülkelerinin tercihlerinde olmalıdır.

Ülkemizin döviz gelirlerinin yüzde otuzunu sağlayan bu Anka Kuşu’nun gözetilip kollanması şarttır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Gazeteci Levent Gültekin, Halk TV ekranlarında sosyal medyada gündem olan sözler söyledi. Gültekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınındaki kaynaklara dayandırdığı iddias...

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Temmuz 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Temmuz 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test