Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ey, o Belediye Başkanı, Peygamber'i dinle!..

17.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

"O" adam, "o" Belediye Başkanı ve de "onun gibi davranan" herkes için, özellikle "siyasetçiler, yazar çizerler, cemaatçi yobazlar için" yazıyorum, bu yazıyı...

Birçokları için "çok iyi anlayacaklarını sandığım için anlayacakları dilden" yazıyorum. Ama gene biliyorum ki; ancak "anlayana sivrisinek saz" cinsinden olacak yazım; "Anlamak istemeyene davul zurna azdır" zaten!..

İstanbul ilçelerinden birinin AKP'li Belediye Başkanı (Adını, sanını yazmıyorum, zira değmez), durup dururken, "bir Yunan gazetesinin 'İstanbul Belediye Başkanlığını bir Trabzonlu kazandı' başlıklı haberini (Nereden gördü, buldu, okudu, bilmiyorum) işaret ederek, Ekrem İmamoğlu'nu "Pontus'a bağlayan" bir ima (Daha sonra bu iğrenç imayı düzeltmeye çalıştı ama iş işten çoktan geçmişti) ile, Trabzonluları ayağa kaldıran, ağır tepkiler çeken bir konuşma yapıyor, nerede; hem de iftar yemeğinde!..

İşte, "iftar yemeğinde yapılan" o konuşmaya "onun anlayacağı cinsten" bir açıklama getirmek istiyorum.

Kuranı Kerim'de onca ayet vardır, Hazreti Peygamber'in de onca sözü vardır; iftira üzerine, gıybet üzerine, suizan üzerine, kötü düşünmek ve söylemek üzerine. ben sadece "bir tane örnek" vereceğim:

Birçok hadis rivayet eden, Hazreti Peygamberle arkadaşlık etmiş, beraber yaşamış, konuşmuş ünlü sahabelerden Ebû Hüreyre anlatıyor:

Peygambere "İnsanları Cennete en fazla götürecek şey nedir" diye sorulduğunda "Allaha saygı ve güzel ahlaktır" buyurdu.

"İnsanları Cehenneme en fazla götürecek şey nedir" diye sorulduğunda da "Ağız ve cinsel organdır" buyurdu. (Tirmizî Birr 62 / İbni Mâce, Zühd 29).

Ah şu "ağız", günahtan tutun da harama kadar "Kuran'ın, İslam'ın yasakladığı" onca şeyi, ama başta iftirayı, kötü ve haksız isnadı, suizanı, gıybeti "birkaç kelime ve cümle ile yapıveren" o ağız!..

Büyüklerimizin deyimi ile "ishali kelam / söz ishali" hastalığından kurtulamayan o ağız!..

Sahibini, öteki dünyada Cehenneme gönderen, bu dünyada "müfteri yapan, gıybetçi (arkadan konuşan, çekiştiren, kötüleyen) yapan, kötü ahlaklı yapan" o ağız!..

Bilmem ki, "o ağızlarına hükmedemeyenleri" yarın "ne kadar tövbe ederlerse etsinler" Cehenneme gitmekten kim kurtaracak?..

"Birkaç fazla oy almak için" her şeyi "mubah gören" insanlar, "menfaatleri uğruna" günahı ve haramı unutanlar, insanları kandırabilirler" ama, ya yüce Allah'ı?..

 

Sözün Özü

Hayat bizi nereye götürürse götürsün, hep senin yanında olacağım, çünkü ikisi her zaman birinden iyidir. Sevgiler... Nashwa Azhari.

(Kimdir Naswa Azhari, bilmiyorum. Mailini internet 'Gelen Kutum' da buldum. Teşekkürler...)

 

İnsanlığımdan utanıyorum!..

İnanamıyorum, "insanlığımızı" bu kadar mı unuttuk?

"Komünist mi, faşist mi bilmiyorum. "KHK ile ihraç edilmiş"; neden; Fetöcü mü, PKK'cı mı, bilmiyorum, bilmek de istemiyorum; "Vatan haini" bile olabilir.

Ama... İnsan... Ama "hasta"... Ama "9 ay ömrü" kalmış, bir kanser hastası. Ve de "suçu neyse" bilmiyorum, mahkum olmamış, açılan davada beraat etmiş. Etmemiş olsa, ne olur; zaten "verilen cezayı Yargıtay onaylayana kadar" ölecek!..

"Tedavisine yurt dışında devam etmek" istiyor; "umut"; belki de "Oralarda, Küba'da, Japonya'da, Kore'de, ABD'de 9 ay yerine 12 ay, 18 ay, belki birkaç yıl yaşamamı sağlayabilirler" diye. "Karar"; "KHK ile iptal edilen pasaportunuzu veremiyoruz, CİMER'E müracaat edin. O bize yazsın, 'Pasaportu verin' diye."

Mahkeme "beraat" kararında "Yurt dışına çıkış yasağını kaldırdım" demesine rağmen, "9 ay ömrü kalan" Profesör'den, "saatlerini, günlerini, haftalarını, hatta aylarını" Türk bürokrasisinin "hantal koridorlarında geçirmesi" isteniyor, bu bilgisayar devrinde ve 'çok işin iki tıklama ile işlerin hal olduğu' ortamda. Belki de o bürokrasi girdabından "Pasaportu verilebilir" yazısı geldiğinde Haluk Savaş mezarında olacak!..

Adaletin, insanlığın bu mu Dünya?..

 

Okuyucu Soruları

 

İşte, İsmet İnönü!..

 

Bir okuyucumdan soru; "Atatürk'ü sevdiğinizi biliyoruz. Ya İsmet İnönü ve Mareşal Fevzi Çakmak'ı?"

CEVABIMDIR: "Mareşal Fevzi Çakmak'ı da çok ama çok severim, saygım ona da sonsuzdur.

İsmet İnönü'ye gelince, "Ona da saygım sonsuzdur" ama "1938'den sonraki" İsmet Paşa'yı sevemedim. Hele hele 1946'dan sonraki İnönü'yü.

Ne var ki, Sezar'ın hakkı Sezar'a; onu "tanıdığım, beraber yaşadığım, yazdığım" siyasetçilerden "ayrı tutan" özelliklerini unutmam mümkün değildir.

İşte "onu anlatan" satırlar:

"Her insanın bir derinliği var. İnsanlar dış dünyada derinlikleri ile değerleniyor. Bir kişinin ülkede bir makama gelmesi, O'nun derinliğini göstermez. Son dönemde buna "DOLU ADAM" diyorlar.

*******

Son zamanlarda İsmet İnönü'ye vurmak moda oldu. Bu hakareti yapanlardan ayak takımı, Kim doğrudur kim yanlıştır bunu anlayabilecek zekada adamlar değiller.

*******

İsmet İnönü bu ülkede Başbakanlık yaptı. Cumhurbaşkanlığı yaptı. Siyaseti katmıyorum. Kimdir İsmet İnönü? Ne kadar derindir?

*******

İsmet İnönü; çok iyi bir satranç oyuncusuydu. Fransızca, İngilizce ve Almanca konuşurdu. Osmanlı Paşasıydı, Günde beş vakit namaz kılardı, Viyolonsel çalardı hatta Andre Zirkin'den ders alırdı. Felsefe okurdu. Gogol ve Goethe'nin tüm eserlerini okumuştu. Hem de İngilizcelerini okumuştu.

Karısına evlilik hediyesi olarak piyano almış.

Opera meraklısıydı ve en çok Aida'yı seyretmişti. Kendisi Savaş meydanlarından gelir.

Osmanlı paşaları arasında, Askeri idadi, Harbiye ve Kurmay Mekteplerini birincilikle bitiren tek adam. I1'inci ve 2'nci İnönü Savaşlarının komutanı, Çok iyi bir kurmay. Abdülhamit tarafından madalya takılmış.

Cumhurbaşkanlığı sırasında köşkte fizik deneyleri için laboratuvar kurmuş. Nobel ödüllü Prof. Heisenberg'in fizik seminerlerine katılmış.

*******

Bu yazıyı 12 bin kişi okuyacak. Düşünün, bizim sayfadan "Karısına piyano hediye etmiş" kaç adam çıkar?.. (Turan AKINCI / Yazar)

*******

Not: Yazının devamı var ama, o bölümün İnönü ile ilgisi yok.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test