Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Milli iradenin karşısında hiçbir güç duramaz

17.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ekrem İmamoğlu, halkın kalbine ve aklına bir güzel adam olarak yerleşmiş durumdadır. Eğer ‘egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ diyorsanız ve milli iradeye inanıyorsanız, İmamoğlu’na destek olan herkesi alkışlamaya ve şapka çıkarmaya mecbursunuz. Demokrasi, talimatlarla yürütülen bir sistemin adı değildir. Demokrasi, rey veren seçmenin iradesi ile teşekkül eden bir rejimin adıdır. Bu itibarla, eğer özgürlük varsa, konuşmalarından dolayı insanlar hakkında takibat yapılmıyorsa, burada demokrasi kemale ermiştir denebilir.

Sanatçı, hepimizin önünde yürüyen bir insandır. Sanatçı, ‘geçici’ olana ‘ölümsüzlük’ kisvesini giydiren insandır. Sanatçı, bu itibarla bizler gibi normal düşünen bir insan değil, bizim mantığımızı aşan şekilde düşünen bir insandır. Yaşamın güzelliklerini bize aksettiren odur. Dünyanın neresinde bir haksızlık varsa, öne ilk çıkan insan, sanatçıdır. Sanatçıyı susturmak demek, medeniyetten kopmak demektir. Sanatçıya ‘Susun, yoksa sizi fişleriz, hesabınızı görürüz’ demek, hukuka ve insan iradesine karşı çıkmaktır, serbest düşünceye karşı çıkmaktır. Oysa bu unsurlar, demokrasinin içeriğidir. Demokraside birey, kendi başına ve kendi aklıyla yürüyen insandır. Sanatçı budanırsa, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, o milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur. Sanatsız bir dünya, demokrasi düşüncesi içinde yer bulamaz.

Allah’ın yarattığı dünya, güzel bir dünyadır; tasavvufta Allah’ın kendi güzelliğini, güzellikler şeklinde meydana getirerek dünyanın yaratıldığı ifade edilir. Sanatçı, bize güzelin varlığını anlatan insandır. Sanatçı, bize haksızlığın karşısında durulmasının lazım geldiğini haykıran insandır. Bu itibarla sanatçı, bana sorarsanız, Tanrı’nın yanındaki insandır.

Eğer demokrasinin yaşamasını istiyorsak ve onu batıdaki örneklerine benzetmek istiyorsak sanatçıya dil uzatılmamalıdır, onun ortaya koyduğu eser, tukaka edilmemelidir.

Bu itibarla Sayın İmamoğlu’nun yanında sevgiyle dolu, Cumhuriyet’e ve demokrasiye inanmış, talimatlarla değil, kendi aklıyla yürüyen, vicdanı ve irfanı hür insanların oluşturduğu bir kitle yürüyor. İmamoğlu, bir ‘zirve’dir. Türk milletini böylesine bir ‘zirve’yi yetiştirdiği için alkışlamak lazım. Ben, önümüzdeki seçimin, İmamoğlu ile birlikte hareket eden insanların başarılarıyla sonuçlanacağına inanıyorum. Milli iradenin önünde hiçbir güç duramaz ve milli irade, şu anda İmamoğlu ile beraberdir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test