Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Her iki gerginlik de dünyayı etkiliyor

17.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD’nin hem Çin, hem de İran ile başlayan gerginliği tüm dünyayı etkiliyor.  ABD Başkanı Donald Trump, uzun bir süredir başlattığı bir agresiflik içinde. Müttefikleri dahil hemen hemen her ülkeye karşı “ABD’yi soyuyorlar, Birleşmiş Milletlerde, NATO’da bütün yükü ABD’ye yüklüyorlar” gibi bir anlayış içinde. Çin ile başlayan gerginlik ise ticaret savaşlarından kaynaklanıyor.  Çin, ihracatını artırmak için ABD Doları ile kendi parası Yuan paritesiyle oynayarak ülkesinin mallarını ucuzlatıyor. Dolarlı mallarının ithalatını da pahalılaştırıyor. Çin’in bu tutumuna bütün dünyanın itirazı vardı, ancak gümrükleri artıran Trump oldu. Çin için ihracat en hayati sektör, taviz vermedi, karşı misillemede bulununca iki ülke arasında gerilim yarattı. İki ülke arasında bir “Gümrük Savaşı” başladı. Bu savaşta diğer ülkelerin de kendilerini koruyucu önlemler alması lazım. Gümrük savaşı uluslar arası ekonomiyi de olumsuz etkileyecek.

İran ile başlayan gerginlik ise bölgeyi savaş durumuna getirdi. ABD, bir yıl önce 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmasından tek taraflı çekilip İran'a yaptırımlar uygulamaya başlamıştı. ABD, İran’ın hile yaptığını öne sürüyor. Bu iki ülke arasındaki gerginlik petrol fiyatlarını etkileyeceğinden dünya etkilenecektir. Petrol ve petrokimya ürünlerindeki fiyat artışı ülkelerin maliyetlerini artıracaktır. Ülkemize gelince bizim için de önemli bir etki oluyor. İran hem komşumuz hem de Türkiye petrol ihtiyacının önemli bir bölümünü bu ülkeden karşılıyor. Türkiye uzunca bir süre ambargodan muaf tutuldu. Verilen bu süreyi Türkiye iyi kullanıp alternatif kaynaklar bulmadı. ABD ile ayrıca S- 400 füzeleri nedeniyle gerilmiş durumdayız. Türkiye bir köşeye doğru sıkışıyor. Bunda bizim kendimizin yaptığı davranışların önemli bir rolü bulunuyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Nisan 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Nisan 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarımız ve eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla yayımlanan genelgeye ilişkin değerlendirmede bulundu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Nisan 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 31 Mart 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Mart 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test