Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Vicdanların seçimi

24.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Günümüzde onca ağır ekonomik, politik ve toplumsal sorunla karşı karşıya olan Türkiye, bir türlü seçim atmosferinden kurtulamıyor. Bu yaşananların ağır faturası ise tüm halka çıkıyor.

Aslında ülkeyi yönetmekle, dirlik düzenliğe çıkarmakla yükümlü olanların, yani yönetim sorumluluğu taşıyanların; en başta bu süreçten şikâyetçi olması gerekiyor. Ama tam aksine, ülkeyi sürekli seçim ortamında tutmayı; siyasal gerginliği ve kutuplaştırmayı tercih ediyorlar. Böylece, bir bakıma, kendilerini iktidarda tutabilmeyi önceliyorlar.

İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı seçimin iptal edilmesini ve 23 Haziran’da 16 milyon İstanbullunun yeniden sandığa gidecek olmasını, başka türlü anlamak ve izah etmek mümkün değildir.

 

İstanbul seçiminin önemi

İstanbul, bir dünya kentidir, Türkiye ekonomisinin de merkezidir. Çeyrek asırdır bu kentin yönetimini elinde tutan siyasal anlayışın da en başta mayalandığı yerdir. İşte bütün bu nedenlerle İstanbul iktidar için çok önemlidir. İktidar partisi burayı kaybetmeyi bir türlü içine sindirememiştir. Daha doğrusu, burası kaybedilirse, iktidarın da kaybedileceğinin farkındadır. Aslında birçok defa, bu gerçek iktidar sözcüleri tarafından ifade edilmiştir.

31 Mart’ta İstanbul’da başkanlık seçimini, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’nun kazanması, iktidar çevreleri için tam anlamıyla bir sürpriz ve şok olmuştur. Doğrusu iktidar bloku İstanbul’da böylesi bir sonucu beklemiyordu. Aslında ilk bakışta, akılcı davranıp, sonucu kabullenerek yumuşak bir geçişle bu güçlü salvoyu savuşturmaya çalışacakları gibi bir izlenim verseler de, sonuçta, ‘ya hep ya hiç’ diyerek el yükselttiler. İstanbul’u yeniden sandığa sürerek, kendileri için daha önemli sonuçlara yol açabilecek bir sürece yöneldiler.

23 Haziran’da yeniden yapılacak İstanbul seçimini uzatmalarda alarak, böylece iktidarlarına nefes aldırmaya ve zaman kazanmaya çalışıyorlar. Ama aynı zamanda, 23 Haziran İstanbul seçimini, kendileri için bir kaygan zemin haline getiriyorlar.

 

Gerekçeli karar da, iptali açıklamaya yetmedi

YSK’nın günlerdir beklenen gerekçeli kararı nihayet açıklandı. Ama tam anlamıyla ‘dağ fare doğurdu’. İptal kararı veren 7 üyenin dayandığı ana meselenin, bazı sandıklarda kurul başkanlarının kamu görevlisi olmaması konusu olduğu, oyların çalınması gibi bir meselenin olmadığı bir kez daha teyit edildi. Karara muhalefet şerhi koyan 4 üyenin muhalefet şerhleri de, 7 üyenin dayanaklarını tümden boşa düşürdü. Üstelik bu sandıklarda iktidar adayının daha çok oy almış olduğu gerçeği, iptal kararının gerekçesini daha da zayıflattı. Bu gerekçeli -daha doğrusu gerekçesiz- karar, kamuoyunun vicdanında İstanbul seçiminin iptali ile oluşan yarayı sağaltmadı, tam aksine ağırlaştırdı. Böylece 23 Haziran’da tekrarlanacak olan seçim, bir bakıma ‘vicdanların seçimi’ haline geldi.

31 Mart öncesinde iktidar çevreleri İstanbul’u kendileri için garanti bir yer olarak görüyorlardı. Bu nedenle de muhalefetin adayı Ekrem İmamoğlu’nu doğrusu çok da önemsemediler. Bütün dikkatlerini ve yoğunluklarını kendileri için daha riskli olduğunu düşündükleri Ankara seçimine yönelttiler. Bir bakıma bu Ekrem İmamoğlu’nun da işine geldi. Kendi özgün propaganda kampanyasını yapabilme şansını yakaladı. Naif çizgisi ve herkesi kucaklayan barış söylemiyle gönüllere ulaşmayı bildi.

 

Tuzaklara ve algı oyunlarına dikkat

Yeni seçim sürecinde durum farklıdır. İktidar, Ekrem İmamoğlu gerçeğini 31 Mart sonucuyla görmüştür. 23 Haziran’da bütün gücüyle İstanbul’a yüklenip seçimi almaya çalışacaktır. Ekrem İmamoğlu’nu kitlelerin gözünden düşürmek ya da en azından seçmenin kafasını karıştırmak için, birçok seçim tuzağı kuracak ve algılar oluşturmaya çalışacaktır. Bu tuzaklara düşülmemeli ve bu oyunlara gelinmemelidir.23 Haziran seçimi muhalefet için zor bir süreçtir.

İktidar çevreleri, İstanbul seçiminin iptaliyle, Ekrem İmamoğlu’nun uğradığı haksızlığın ve mağduriyetin seçmende karşılık bulduğunu görmektedirler. İşte bu nedenle, en başta, bu mağduriyet algısını kendilerinden yana çevirmeye çalışmaktadırlar. Parti gözlemcilerinin de bulunduğu sandıklarda, seçmenlerin görünümünden ya da soyadından hareketle başkanlık oy pusulasının verilmediği gibi garabetler ileri sürmektedirler. Oysa başkanlık seçiminde daha çok oy kullanıldığı anlaşılmakta ve kendilerini gülünç durumlara düşürmektedirler.

Bir başka hedef, Ekrem İmamoğlu’nu polemiklerle siyasal çatışma ortamına çekerek, herkese sıcak gelen barışçı yönüne ve etkili kampanyasına gölge düşürmektir. Böylece, İstanbul seçimini bir ‘siyasal müsabaka’ya çevirerek, kendi taraftarlarını zorla müsabakaya gelmeye ve taraf olmaya zorluyorlar. Bizce, iktidar blokunun bu oyunu, Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart öncesi çizgisi ve kampanyası korunarak bozulabilir.

 

Ekrem İmamoğlu’nun kampanyası

Öyle görünüyor ki, Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran seçim kampanyasını, 31 Mart’ta kazandığı seçim iptal edilmesi ve mazbatasının elinden alınmasıyla uğradığı haksızlık ve mağduriyet üzerine kuracaktır. Bir başka önemli tema, İstanbul belediyesindeki israf konusu olacaktır. 22 Mayıs Çarşamba günü yapılan kampanya açılış toplantısında, bunların ipuçları verilmiştir.

23 Haziran’da, Ekrem İmamoğlu ile birlikte, aynı zamanda YSK’nın seçimi iptal kararı da halkın vicdanında oylanacaktır. Ekrem İmamoğlu’na verilecek her oy, seçimi haksız ve hukuksuz iptal edenlere de sandıkta verilmiş bir cevap olacaktır. Bu seçimin bir başka önemli turnusolu ‘demokrasi’ meselesidir. İstanbul seçimi, yaratacağı sonuçlarla ülkemizde demokrasinin yeniden yükseltilmesinin ve ayağa kaldırılmasının yolunu açabilir. Demokrasi konusu da, bu seçimin bir başka kaldıracı olmaya adaydır.

Elbette bir başka temel mesele de ekonomi ve halkın geçim sorunudur. Başta işsizlik, yoksulluk, hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısı olmak üzere, bütün bu yaşanan ekonomik sıkıntıların temel sorumlusu olan siyasal iktidara karşı; İstanbul halkı, kullanacağı oylarla bir kez daha mesaj verebilir, vermelidir. Kısacası, bu seçim bütün halkımız için büyük önem taşıyor. 23 Haziran’da oy kullanacak olanlar, tercihlerini önce kendi vicdanlarında yapacaklardır. 23 Haziran İstanbul seçimi, bir bakıma ‘vicdanların seçimi’ olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Ağustos 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan 'beyaz cennet' Pamukkale travertenlerindeki görüntü sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Ankara bir diş hekimi ile hamile karısı, iddiaya göre Muğla'nın Fethiye ilçesine giderken yolda darp edildi. Hamile kadının düşük riskinin olduğu belirtildi.

Günlük Burç Yorumları Aşk 5 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 4 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test