Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Liberalizmin ölümü

24.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçen hafta, ekonomi dünyası adına, pazar ekonomisinin sonu olarak tarif edebileceğim bir olay gerçekleşti. Trump, batı dünyasının insan hakları, piyasa ekonomisi ve özgür düşünce sacayaklarına oturtulan batı medeniyetinin sonunu getirecek bir adım attı.

Aslına bakarsanız, insan haklarını daha önce Irak’ta, Afganistan’da, Libya’da Filistin’de, Bosna’da ve daha pek çok Müslüman coğrafyada katletmişlerdi. Düşünce özgürlüğünü ise “senin düşüncene karşı olanlara özgürlük ver, benim düşünceme karşı olanlar ölsün” diye tarif edebileceğim bir sakat anlayışa çekmişlerdi.

Fakat bu son yapılan iş ise, kendi kurdukları düzenin temeline dinamit koymaktan hiç farkı olmayan, akıl dışı absürt, adaletsiz ve despotik bir uygulama.

Trump’un, Huawei’ye karşı Google’ı mecbur ettiği durumla adam Smith’in tabutuna son çiviyi çakmış oldu. Bu öyle bir çivi ki yıllardır kurulmaya çalışılan serbest rekabete dayalı, ekonomik düzenin yalan olduğunu, rekabetin sınır tanımadığını tescil etti.

Bu kafa; şayet ben kaybediyorsam, atom bombası da atarım, sonrada kuzu postuna girer dünyaya, insan hakları, demokrasi, serbest piyasa, nutukları çekip, şirin görünürüm, kafasıdır. Velhasıl, bu iş herkesin şapkasını önüne alıp bir kere daha düşünmesi gerektiğini ortaya koydu.

Artık, sözde globalleşen dünyada, rekabet içerisinde üretim yapanlardan, birinin öne geçmesi halinde yıllardır çözüm ortaklığı yapmış ve bu ilişkiden en büyük faydayı görmüş paydaşlardan en büyük kazığı yemeniz kaçınılmazdır.

Tıpkı Eurovision yarışması gibi; Türkiye yıllardır, bu yarışmanın siyasi olduğu ve hakkaniyete uymayan kurallar içerdiğini, söyledi durdu kimse dinlemedi. İngiltere sonuncu olunca bu yarışma siyasidir demeye başladı.

Aslında herkes her şeyin farkında fakat kendi kuyruklarına basılmadığı sürece ses çıkartmayacaklar. ABD ile uzlaşmaya yanaşmayan veya ABD’nin o ya da bu şekilde risk algısı ürettiği, tüm ülkelerin ticari markaları bu sonu görebileceklerdir. Siyasilerin ters düşebileceği bir noktada buna benzer sonuçlarla her şirketin karşılaşması ihtimal dâhilindedir.

Bu sebeple küresel işbirlikleri azalma eğilimine girmesi, ortak teknoloji üretimi ve paylaşımı yerine, kendi çözümlerini üretme noktasına yönelmeleri kaçınılmaz olacaktır.  Bu nedenle bir yandan teknolojik yavaşlama ihtimali doğarken, diğer taraftan ideolojik ortaklıkların tekelleşmesine yol açabilecektir.

Kutuplar arasında stres ve gerilimin artmasına yol açacak bu durum bölünme ve çatlama alanlarını genişletecek çatışma zemini yaratacaktır.

Soğuk savaş teknoloji casusluğu, dünyada rekabetin artması, global büyümede daralma ve bölgesel büyüme farklılıklarının artması gibi pek çok yan sorunlara yol açabilecektir.

Son on yılda kapitalizmin üretim, tüketim ve istihdam konularında tıkanmış olması, sorunlara akılcı çözümler üretememesi, mevcut pastayı büyütememesi, mevcut pastanın etrafında çıkan kavgaların daha da büyüyebileceğinin işaretlerini bize veriyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 14 Ağustos 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Galata Kulesi'nin müzeye çevrilmesi için başlatılan restorasyondaki uygulamalar sosyal medyanın gündemine oturdu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 13 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test