Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Afet durumunda şehir hastaneleri

31.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Funda Barlık Obuz, 24 Mayıs 2019 tarihli Cumhuriyet Gazetesinin EGE ekinde “Şehir Hastaneleri Sorunu Büyüyor” başlıklı bir yazı yayınladı.

Obuz, bu yazısında, ülke çapında yapımına 2013 yılında başlatılan “şehir hastaneleri” projesini haklı olarak eleştiriyor. 21 Şubat 2013 tarihinde çıkan yasaya göre, “Şehir hastaneleri” kamu-özel işbirliğiyle yap-işlet-devret modeli esas alınarak yapılacak. Şu ana kadar 9 şehir hastanesi açıldı. 2021 yılına kadar İzmir dahil 13 ilde daha uygulamaya sokulacağı ifade ediliyor.

İhaleyi kazanan şirkete, bunları 25 yıl boyunca işletirken, merkezi bütçeden kira ve hizmet bedeli olarak yaklaşık milyarlarca para akıtılacak. Yasanın en tuhaf maddesi de yüzde 70 dolulukla 'hasta garantisi' verilmesi. Tıpkı, otoyollarda, köprülerde vb. yapıldığı gibi bu “garanti” devleti sömürünün en can alıcı noktası olacak.

İki yıl önce “Kalkınma Bakanlığı” tarafından hazırlanan bir raporda, kamu-özel-işbirliği modeli ile özel sektöre yaptırılan havaalanları, şehir hastaneleri, köprü ve tünel gibi projelerde, kaynak sıkıntısı yaşanacağı konusunda yapılan uyarılarda akıldan çıkmasın!

 

Uygulama felaket

İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Obuz, söz konusu hastanelerin “şehre olan uzaklıkları, gereksiz büyüklükteki kullanım alanları, personel sayısının yetersizliği, çift başlı yönetimi ile hastaların sağlık hizmetine erişimini güçleştirdiğini” vurguluyor.

Sayın Obuz çok haklı. Nitekim neo-liberal savsataların göklere çıkarıldığı dönemde İngiltere’de başlatılan benzer uygulamanın mali bir felaket getirdiği, bundan dolayı bu yolun terk edilmeye başladığı biliniyor. Manchester İşletme Okulu’ndan Prof. Jean Shaoul, İngiltere’deki yap-işlet-devret uygulamalarının “maliyet açısından büyük bir finansal felaket getirdiğini belirtirken şöyle diyor: “Açık söylemek gerekirse, tam bir vurgunculuk... Yurttaşlarının çıkarlarını bir bütün olarak gözeten rasyonel hiçbir yönetimin bunu yapmaması gerekir”. Bizde de olacağı bu! Ama getireceği yıkımın tedavisi zor olacak.

 

Afet yönetiminde sıkıntı

Benim kafamı kurcalayan başka bir konu var: Kurulacak dev hastaneler sonucu, kentin dört bir yanına yayılmış daha rasyonel boyutta hastanelerin kapatılacağı gerçeği. Nitekim Ankara’da 2 şehir hastanesi karşılığında şehir merkezindeki 13 hastanenin kapatılacağını biliyoruz.

İzmir’de de olacağı bu. Kent merkezindeki devlet ve üniversite hastanelerinin zora sokulması da, bunun bir işareti olarak algılanmalı. Yenişehir’deki, Yeşilyurt’taki,  Karşıyaka’daki, Bornova’daki hastanelerin arsaları, birçok “girişimci”nin ağzının suyunu akıtıyor olmalı. Hastane gitsin; gelsin “rezidans”lar, oteller, alış-veriş merkezleri…

Bu uygulama ayrıca “afet yönetimi”nde büyük sıkıntılar oluşturacak. Türkiye’de   “deprem senaryosu” çalışması ilk olarak İzmir’de yapıldı. 1996 yılında başlayan RADIUS projesi kapsamında İzmir’in bir deprem karşısında zayıflıklarını incelemiştik. Yaralıların sağlık merkezlerine ulaşımının, deprem sonrası acil uygulamaların, kritik konuların başında görülmüştü. 1999 Ağustos ayındaki büyük Marmara depremi de bu tespitimizi doğrulamıştı.

Söz konusu zayıflığı gidermek amacıyla, sağlık tesislerinin kentin kolay ulaşılabilir noktalarına yerleştirilmesi, buralara ulaşımı rahatlatacak önlemlerin emniyet güçleri tarafından alınması, acil eylem planının en önemli noktalarından bir tanesiydi.

Bayraklı’da yapımı süren “İzmir Şehir Hastanesi”nin bu açıdan büyük sıkıntılar yaratacak. Normal zamanda bile binlerce insanın ulaşımında ciddi sorunlar ortaya çıkacak. İzban uzak. Tramvay ulaşamaz. Yol bağlantıları sıkıntılı… Halkın ne yapacağını düşünen yok!

Öte yandan, Başkan Tunç Soyer’in, tramvay hattının Çiğli hastanesine uzatılmasını öncelikli projeleri arasında belirtmesi de, üzerinde durulması gereken bir Büyükşehir uygulaması olacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test