Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

SGK bir ses ver!

31.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ankara’da ilginç bir gündem var bugünlerde… Konu; Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK), yaklaşık beş aydır veri açıklamaması… Özellikle istihdam konusunda neler olup bittiğini göreceğimiz tek kaynak olan SGK’da veri sessizliği!

Malum ülkenin en kanayan yarası istihdam… Önümüzde de Türkiye’nin öncelikli en önemli konusu İstanbul seçimleri! Türkiye durdu… Ve bütün hayat İstanbul seçimleri üzerine kurgulanıyor!

Şimdi iktidar tarafı, 31 Mart seçimlerine giderken, ekonomideki gerçeği görmezden gelerek, iş, aş-geçim gibi vatandaşın öncelikli sorunları ile ilgilenmek yerine, başkaca bazı sanal gündemlerle yani beka, zillet, millet söylemleri ile uğraştı… Sonuç Ankara, İstanbul, İzmir… Büyükşehirlerde hüsran… Üretilen siyaset tutmadı…

İşin aslına yani ekonomiye dönmek gerekti… Ancak bu noktada da tıkanıklık var… Çünkü bütçe yok… Fabrikalar bitti… Varlık Fonu, İşsizlik Fonu, Kıdem Fonu… Derken ortada fon mon da kalmadı. İş ihtiyat akçesine kadar gitti… Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, habire ekonomi paketleri açıklıyor… Tünelin ucundaki ışığın büyüdüğünü söylüyor! Ancak vatandaşın yaşadığı gerçekte ışık değil karanlık büyüyor…

Özellikle de işsizlik karanlığı, giderek korkutan ölçekte büyüyor… Üniversitelisi, kadını, erkeği, engellisi, emeklisi… Herkes iş arıyor… Öyle ki; gelen bilgilere göre; CHP’li belediyelere iş için başvuruların haddi hesabı yok… CHP iktidar olmuşçasına insanlar umutlanıyor…

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi’nin (DİSK-AR) açıkladığı Şubat 2019 dönemi Hanehalkı İşgücü Araştırması’na göre; Şubat 2018’de 3 milyon 354 bin olan mevsim etkilerinden arındırılmamış dar tanımlı işsiz sayısı Şubat 2019’da 1 milyon 376 bin artarak, 4 milyon 730 bine yükseldi.  İşsizlik oranı bir önceki yıla göre 4,1 puan artarak 14,7 olarak gerçekleşti.

Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik ise hem aylık hem yıllık olarak tırmanmaya devam ediyor. Şubat 2018’de 9,8 olan mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı, Şubat 2019’da 13,6’ya yükseldi. Bu oran Ocak 2019’da 13,3 idi. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsiz sayısı geçen yılın aynı ayına göre 1 milyon 274 bin artışla 3 milyon 143 binden 4 milyon 417 bine yükseldi. Dolayısıyla tarım, turizm ve inşaat gibi sektörlerin mevsim etkileri hariç tutulduğunda işsizliğin hem oransal hem de sayısal olarak tırmanmaya devam ettiği görülüyor.

DİSK-AR tarafından hesaplanan geniş̧ tanımlı işsiz sayısı Şubat 2018’den Şubat 2019’a 6,3 milyondan 7,7 milyona yaklaştı. Geniş̧ tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 22,2 olarak hesaplandı. Şubat 2018’e göre geniş tanımlı işsiz sayısı 1,3 milyon arttı.

Genç işsizliği Şubat 2018’e göre 7,1 puan artarak yüzde 19’dan 26,1’e yükseldi. Şubat 2018’de 13,4 puan olan kadın işsizliği 3,5 puan artarak Şubat 2019’da 16,9 seviyesine yükseldi. Tarım dışı kadın işsizliği ise yüzde 20,5’e tırmandı.

Ekonomik kriz ve sanayi üretimi ile büyümedeki büyük daralmaya paralel olarak istihdamda da daralma devam ediyor.

Hal böyleyken, ortaya konulan çözüm ne diye bakarsak; SGK’nın Aralık 2018’den bu yana sigortalı sayılarını yayımlamaması… Gözden ırak, gerçekten ırak! Alın size istihdam çözümü… Tabi ki güneş balçıkla sıvanırsa…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test