Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tunç Soyer’in ilk turizm hamlesi

31.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir’de turizm en önemli sektörlerden biri olarak hep gündemdeki yerini almıştır. Şehrin bu alanda ciddi potansiyeli de var. Ancak son yıllarda bu potansiyeli harekete geçirecek adımlar atılamadı. Bunun en önemli nedeni de Türkiye’nin yaşadığı ekonomik ve siyasi sıkıntıların her alanda hissedilmesidir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) uzun yıllar önce kurduğu bir turizm vakfı vardır. Adı İzmir Turizm Tanıtım Vakfı (İZTAV) olan bu kuruluş nedense son iki üç yıla kadar pek öncü çalışmalar yapamadı. İBB’nin kaynak aktarmasıyla son iki yılda vakıfta bir hareket görüyorum. İzmir’in yurtiçinde ve yurtdışında tanıtılmasında bazı adımlar atmaya başladı. Atılan bu adımlar şimdiye kadar yeterli olmadı. Zira bir turizm "Ağırlık" merkezi olması istenen İzmir’in alt yapısında eksiklikler var. Ülke ekonomisinde yaşanan durgunluk ile turizm sektöründe değişen ve gelişen trendler de eklenince vakıftaki durgunluğun nedeni daha net anlaşılıyor.

Gelelim günümüze… İBB’nin yeni Başkanı Tunç Soyer, yapısı itibariyle hareketli ve uluslaraarası ilişkilerde faal bir kişilik. Değişimi ve farklılıkları kolay yakalayan birisi. Seferihisar’ı “Salyangoz logolu sakin şehir” yapmasındaki gayretini ve ilişkilerini biliyoruz. Kent turizmine öncelik vermesi de normal.

Sayın Başkan 27 Mayıs’ta 5’i kurucu ve 72 mütevelli üyeli "İZTAV"ın Genel Kurulu’nu topladı. Genel kurulda vakfın geleceğiyle ilgili hedeflerini üyelerle paylaştı. Vakfın daha aktif olabilmesi için, vakıf senedi maddelerinin bazılarının değişmesini gündeme getirdi. Üyelerin görüşlerini aldı, önerilerini dinledi.

Turizm anlık hareketlilikler yaşayan bir ekonomik sektördür. Kararların gecikmeden alınmasını ve pratikliği gerektirir.

Maalesef ülkemizde nedense bu konular ve benzerlerinde hep gecikmeler yaşanır ve ceremesini de hep beraber çekeriz.

Gelelim önemli değişikliklere…

 

VAKFIN ADI DEĞİŞTİ

Vakfın kısaca “İZTAV” olan adı yeni amaçlar kapsamında "İZMİR VAKFI" olarak değiştirildi. Böylece birçok konunun da turizm ile beraber anılması ve etkin olmasının yolu açılmış oldu.

Diğer önemli değişiklik ise vakfın “amaç” ve “kapsamlarında” yapıldı. “İzmir’in ulusal ve uluslararası tanıtımı, turizm politikalarını oluşturmak, kongre turizmi ve İzmir’in doğal, tarihsel ve kültürel değerlerini araştırmak, belgelemek, korumak ve gelecek nesillere aktarılması” gibi düzenlemeler yapıldı. Sağlık ve termal turizmde hizmetler ve gelişimindeki hususlar yer aldı.

Faaliyet konularındaki açıklamalar ve kararlılıklar, eksiksiz ve tam olarak belirlendi. Yeni düzenlemeler 21 ek madde olarak detaylı bir şekilde yer aldı.

Bu düzenlemelerle vakıf faaliyetlerinin kapsamı genişletildi. İktisadi, eğitim, kongre, turizm araştırmalarının yapılması, uluslararası faaliyetlere iştirak ve üye olmak, sektöre eleman yetiştirmek, eski eserlerin restorasyon ve eski eser satın alma, kiralama, restorasyon sonrasında kiraya verme gibi, iktisadi faaliyet gibi görevler eklendi. Ayrıca seminer ve sempozyumlar düzenleme, İzmir’in doğal zenginliklerinin, korunması ve geliştirilmesinde yerli ve yabancı kuruluşlarla işbirliği yapmak, finans temini dahil her türlü turizm faaliyetinde bulunma geniş bir yetki alanı verildi.

Turizmde İzmir’in hedefleri ve konularını açık ve seçik dillendirildi, yazıya döküldü.

İZTAV bünyesinde, yabancılarla ortak yatırım yapılması amacı ile İzmir Turizm Tanıtma Vakfı "İKTİSADİ İŞLETMESİ" kurulması ve 1.500.000 sermaye ile işe başlamasının da kararı alındı.

Yukarıda sıraladıklarım Sayın Soyer’in önerileriydi. Genel Kurula getirdi, üyeler de onay verdi. Bence gereken yapıldı ve vakfın önü daha da açılmış oldu.

 

Sonuç

Turizm İzmir’in ekonomik gelişimi için en önemli sektörler arasında bulunuyor. Hizmet sektörü daha önceki toplantılarda da öne çıkan bir husustu.

Sayın Tunç Soyer’in heyecanını yerinde buluyor ve elimizden geldiğince de desteklemek istiyorum. Sayın Soyer, ufuk olarak geniş bir perspektif sahibi oluşunun yanında, attığı adımlarla da cesur olduğunu pekiştirmiştir.

Uluslar arası ilişkilerdeki tecrübesiyle İzmir’e çok şey katacağına inanıyorum. Ancak turizm çok hassas bir sektördür. Sermayesi insana hizmettir, bu nedenle çok hassas bir alandır. Bu hizmette hata hoş karşılanmaz. Adımları sağlam atmak gerekir.

Herhalde danışarak ve görüşerek bir dönem açılıyor galiba…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 13 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test