Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ülkenin şartları gözönünde bulundurulmalı

31.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Silahlı kuvvetlerde personel ihtiyacını belirlerken öncelikle iç ve dış tehdit değerlendirmeleri ve muhtemel tehditlere karşı alınacak tedbirler göz önünde bulundurulmaktadır. Ülkemiz 1984 yılından bu yana bölücü terör örgütü PKK ile mücadele etmektedir. Suriye’de ABD’nin himayesindeki PKK’nın uzantısı PYD/YPG ayrı bir tehdit unsurudur. Ortadoğu’da; ABD ve İsrail’in himayesinde, ülkemizden de toprak talebi olan bir Kürt yapılanması arayışı vardır. Doğu Akdeniz, hidrokarbon rezervleri nedeniyle Türkiye’yi her an içine çekebilecek bir çatışma alanı haline gelmiştir. Yunanistan fırsattan istifade ederek Ege adalarımızı anlaşmalar hilafına işgal etmekte ve silahlandırmaktadır. Karadeniz, Ortadoğu ve doğu Akdeniz’deki gelişmelere paralel olarak gelecekte bölgede çıkarı olan ülkelerin kontrol altına almaya çalışacağı bir çatışma alanı olacaktır. Irak ve Suriye’deki askeri varlığımızı da hesaba kattığımızda ciddi bir personel ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu koşullarda birden fazla cephede savaşmamızı gerektirecek durumlarla karşı karşıya kalmamız muhtemeldir. Yeni Asker Alma Kanunu Teklifi hazırlanırken bütün bunların hesaplanmış olması gerekmektedir.

Böyle bir tehdit ortamı olmasa; kanun teklifinin 5’nci maddesindeki altı aylık askerlik süresi, altı aydan fazla (12 aya kadar) askerlik yapmak isteyen gönüllülerden uygun kriterlere sahip olanların seçilerek ücret karşılığı askerlik hizmetine devam etmelerine imkân tanınması, sonrasında profesyonel askerliğe kabul edilmeleri makul görülebilir. Bu tehdit ortamında ise kanunun yürürlüğe girdiği tarihte yaklaşık 130 bin askerin terhis edilecek olması zafiyet yaratacak mıdır belli değildir.5’nci maddede Cumhurbaşkanı’na askerlik süresini ve askerlik çağını uzatıp kısaltma yetkisi sanırım olağanüstü koşullarda kullanmak üzere verilmiştir. Bu hususun kanunda açıkça belirtilmesi gerekmektedir.

Kanun teklifinin 45’nci maddesinde Cumhurbaşkanı’na verilen “Barışta, olağanüstü hâl veya seferberlik hallerinde veya savaşta, askerliğini henüz yapmadan, Cumhurbaşkanınca gerekli görülen sahalarda özel olarak görevlendirilen gönüllüler, Cumhurbaşkanınca belirlenen şartlara uydukları takdirde askerlik hizmetinden muaf tutulur” şeklindeki en çok tartışılan yetki, totaliter rejimlerdeki devlet başkanlarının yetkilerine benzemektedir. Askerlik hizmetine eşdeğer olacak; “gerekli görülen sahalar” “özel olarak verilecek görevler” “Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek şartlar” neler olabilir? Bugün olmasa bile gelecekte kişisel ihtiraslarına yenik düşecek birisi bu makamı eline geçirdiğinde bu yetkiyle kendisine özel silahlı gücünü oluşturabilir. Üçüncü dünya ülkelerinde “devrim muhafızları” “cumhuriyet muhafızları” gibi isimlerle adlandırılan özel silahlı güçler bu şekilde kurulmuşlardır.

Ülkemizin de içinde bulunduğu ve yüzyıllardır “merkez bölge” olarak adlandırılmış olan bu bölgede en uzun yaşam süresine sahip devletler en güçlü orduları olan devletlerdir. Günümüz koşullarında askeri birlikler; çağın savaş teknolojisini kullanabilecek bilgi ve yeteneğe sahip, süratle muharebeye girerek etki gösterecek kadar hafif ve çevik, her türlü hava ve arazi koşullarında muharebe yeteneği olan, süratli ve doğru karar verebilen, milli değerlere sahip eğitimli ve tecrübeli personelden oluşmalıdır. Askeri sistemler; özel amaçlar ve dönemsel ihtiyaçlara göre değil, bu hususlar göz önünde bulundurularak, uzun vadeli tehdit değerlendirmelerine göre, muharebeyi her türlü koşulda kazanacak şekilde kurulmalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test