Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Seçimler AB’de yaşanan değişimi yansıttı

31.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri AB’deki sosyal, kültürel ve ekonomik yapıda son yıllarda yaşanan değişimi yansıttı. Maalesef dünya bir merkezkaç eğilim içine girdi. ABD’de de böyle, Trump’ın seçilmesi, ve sonrasında Trump’ın hatalarına rağmen ABD’de sağın güçlenmeye devam etmesi, Yunanistan’da merkez sol başbakan Alexis Çipras’ın oy kaybederek istifa etmesi, AB’de sol hükümetlerin sıkıntıya girmesi, extrem sağ ve marjinal solun kuvvetlenmesi olarak ortaya çıkıyor. Bu değişimim AP seçim sonuçlarına yansıması normaldi ve de yansıdı!

AP’de ortaya çıkan bu değişim Türkiye’yi nasıl etkiler? Kısa vadede AB Türkiye ile olan ilişkileri keserler veya artırırlar demek yanlış olur. Konuya daha uzun vadeli bakmak gerekiyor. AB’de sol partiler, buna sosyal demokratlar da dahil Avrupalılık kavramına ”kim hangi milletten” yerine “Avrupa idealleri var mıdır” penceresinden bakarlar. Bu kesimin Avrupa ideali, kişi hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü, sosyal desteklere inanç, sosyal güvenlik gibi ağlarının olup olmadığı açısından bakarlar. Kim Avrupalıdır diye sorulduğu zaman bu ideallere inanmış, hazmetmiş ülkeler Avrupalı kabul edilir. Yeter ki AB’de bir karış toprağı olsun AB’ye üye olurlar, hatta üye olmak haklarıdır.

Buna mukabil Hıristiyan demokratlarda dahil diğer sağ ve aşırı sağ partiler ise Avrupalı sayılmak için Avrupalılık ruhuna sahip olmak lazım diyorlar. Onlara göre, bu ruh Hıristiyanlığı merkeze alan, 100 yıllarca yavaş yavaş rafine ettiği dini inançları ve kültürel yapıyı içeriyor. Bu yapının temelinde Hıristiyanlık olduğuna inanıyorlar. Dolayısıyla bizim gibi Müslüman ülkeler için Avrupalı olamazlar, Kopenhag kriterlerini sözde benimseseler de içselleştiremezler diyorlar. İşte, yabancılar gelmesin, ihraç edelim, göçmenleri gönderelim diyen zihniyet bu felsefi temele dayanan bu sağ akımdır. Sağ kanat Türkiye’nin AB’ye üye olmasını biz Kopenhag kriterlerini tam olarak gerçekleştirsek de kabullenmez, kabullenemez.

Ancak Avrupa’da oluşan bu iki ideolojinin çarpışmasından sol galip gelirse, uzun vadede Türkiye’nin üyeliğine müsaade ederler. Avrupa sosyal demokratları, Türkiye’ye düşman olduğumuzdan değil, aksine Türkiye’nin demokrat insanlarını düşündüğümüz için demokrat Türkiye’yi sevdiğimiz için Kopenhag Kriterleri’nin yerine getirilmesini istiyoruz. Onlar, Demokrasi, insan hakları, özgürlükler konusunda Türkiye’nin AB seviyesinde olmasını istiyorlar.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test