Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yeni paket yeni umut

31.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

24 Haziran 2018’de yapılan seçimler sonrası “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin uygulamaya konulmasından sonra oluşturulan kabinede Hazine ve Maliye Bakanlığı’na getirilen Sayın Berat Albayrak, ilki “Yeni Ekonomi Yaklaşımı” olarak adlandırılan bir paketten sonra 7 yeni paket açıkladı. Açıklanan bu paketlerin hepsinde temel amaç işsizliği ve enflasyonu düşürmek olsa da, pakette 2019 için yüzde 12.1 olarak öngörülen işsizlik, bugün yüzde 14.7’ye yükselmiş. Aynı şekilde 2019 için yüzde 15.9 olarak ön görülen enflasyon şu an yüzde 19.50’ye ulaşmıştır. Gereksiz harcamalardan ve sabit sermaye yatırım kararlarından vazgeçmediğimiz sürece enflasyon düşmez. Sürekli seçim ekonomisi koşulları yaşanan bugünkü koşullarda beklentilerin olumluya dönüşmesi ancak 23 Haziran’da yapılacak İstanbul seçimleri sonrası olabilir. Bugünkü koşullarda reel sektör yatırım kararlarını ötelemekte, hukuk sisteminde güven ortamının sağlanması yolunda beklenen çalışmaların uygulamaya konulmasıyla birlikte portföy yatırımcıları ve sabit sermaye yatırımcıları özendirilmiş olacaktır. İşte o zaman üretimin artması ile birlikte, işsizlikte ve enflasyonda önemli düşüşler sağlanabilir. Güven ortamı olmadan, yatırım yapılmaz ve sonuçta enflasyon ve işsizlik düşmez. Kısa süreli taksitli reform programlarının geleceğe yeterli güveni sağlayamayacağını unutmamak gerekir.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, tarafından açıklanan son paket “İleri, Verimli, Milli Endüstri (İVME) Finansman paketi’’ oldu. Bu paket, cari açığı azaltacak, ithalat bağımlılığı yüksek, istihdamı artıracak ve ihracat potansiyeli yüksek katma değer yaratabilecek sektörlere 3 kamu bankasının katılımı ile yılsonuna kadar 30 milyar liralık bir finansman sağlaması ile yerli üretimin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. İyi niyetle hazırlanmış olan bu İVME paketinin finansmana erişim sorunu olan zor durumdaki şirketler için can suyu sağlamakta etkili olabilir. Ancak ucu açık enflasyon ve DİBS faizleri üzerine vadeye göre 2-3 puan eklenerek bulunacak maliyet üzerinden kredi kullanan işletmelerin bu krediyi geri ödeme gücü olabilecek mi? Bu soruya yaşanan ekonomik koşullar nedeniyle olumlu cevap vermek mümkün değildir.

Hazinenin uzun vadeli borçlanmaktan uzak durduğu bir ortamda, kamu bankaları piyasa koşullarına göre düşük faizli uzun vadeli kredileri nasıl finanse edecekler? Özel sektör bankalarının da bu finansal desteğin içine çekilmesi gerekir. Yalnızca kamu bankalarının sağlayacağı kredilerle ekonomideki olumsuz gidişin önüne geçilmesi çok kolay değildir. Bugünkü ortamda resesyondan çıkış için dış kaynak kullanımı gerekmektedir. Bunun için de en önemli yol, geçmişte olduğu gibi IMF’dir.

İstikrarın sağlanabilmesi için asıl önemli olan 23 Haziran seçimleri sonrasında ülkenin normalleşmesini, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığının güçlendirilmesini sağlamak ve ekonomiyi yeniden siyasetin önüne koymak esas olmalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test