Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

‘Kızımla Ekonomi Sohbetleri’

31.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bugünlerde elimizde ilginç bir kitap var. Yunanistan’ın eski maliye bakanı Yanis Varoufakis’in yazdığı ‘Kızımla Ekonomi Sohbetleri’. Bu kitap, ekonomi ile ilgili çevreler ama özellikle de gençler için tam bir başucu kitabı niteliğinde.

Varofakis, Yunanistan’ın Aegina adasındaki evine çekilerek 9 günde yazdığını belirttiği kitabında, bir yandan kızıyla sohbet eder gibi ekonomik gerçekleri anlatırken, aynı zamanda dünyada ve ülkesinde yaşanan ekonomik gelişmeleri sorguluyor. Kitap 24 ülkede yayımlanmış ve büyük ilgi görmüş.

 

Yanis Varoufakis kimdir?

Akademik bir geçmişi olan Varoufakis’i, Çipras’ın başbakanlığında Yunanistan’da kurulan ilk Syriza hükümetinin maliye bakanı olarak tanıyoruz. Asıl ününü de ekonomik kriz döneminde Yunanistan ile Avrupa Birliği (AB) arasında yürütülen pazarlıklar sırasında kazanıyor. Bu süreçte başbakanla ters düşerek görevinden ayrılıyor.

Kapitalizme ve piyasa ekonomisine getirdiği eleştirilerle uluslararası ekonomi çevrelerinde tanınan Varoufakis, bakanlıktan ayrıldıktan sonra DİEM25 (Demokratik Avrupa Hareketi 2025) ve ABD’li senatör Bernie Sanders ile birlikte ‘İlerici Enternasyonal’ gibi uluslararası girişimleri başlatıyor.

 

Ekonominin önemi

Günlük yaşamda ekonominin önemi her geçen gün artıyor. Artık günümüzde pek çok sosyal ve siyasal gelişmenin temelinde ekonomik gerçekler var. Yanis Varoufakis, bu kısa ve etkili kitapta günümüz ekonomisinin yapısını ve bu yapının insanlık için doğurduğu sorunları somut örneklerle anlatıyor.

Varoufakis, ekonominin ‘uzmanlara bırakılması gereken’ bir bilim değil, siyasi ve sosyal güçlerin etkisinde, tüm insanlığın bugününü ve geleceğini etkileme gücüne sahip bir savaş alanı olduğunu söylüyor ve hepimizi bu gerçekliği anlamaya çağırıyor.

Kitapta Yunanistan’da yaşanan ağır ekonomik kriz dönemiyle ilgili değerlendirmeler de yer alıyor. Bugünlerde benzer durumlar bizde de yaşandığı için, kitap ve içeriği bizim daha çok ilgimizi çekiyor. ‘Kızımla Ekonomi Sohbetleri’ni okurken, bir bakıma kendimizi Varoufakis’le özdeşleştirdik. Çünkü bizim de bir kızımız var. Dolayısıyla kitapta anlatılanları, biz de kendi kızımızla paylaşıyormuşçasına içselleştiriyor ve bilincimizde duyumsuyoruz.

 

‘Bankacılık denen kara büyü’

Kitapta ilginç bölümler var. Bizim ilgimizi en çok çekenlerden biri bankacılık üzerine yazılanlar oldu. Kamu borcunu ‘makinedeki hayalet’ olarak nitelendiren Varoufakis, bankacılığı ‘kara büyücülük’ olarak adlandırıp, bu konuda şu çarpıcı değerlendirmeyi yapıyor:

“Bankacılığın kara büyüsü piyasa toplumlarının istikrarını bozar. Güç ve para dağılımını sürekli çarpıtır, servet üretimini iyi zamanlarda katbekat artırırken kriz zamanlarında servet yıkımını aynı şekilde katbekat hızlandırır. Yine de haklarını yemeyelim, sonuçta bankacılar güçlü katalizörlerden fazlası değildirler. Piyasa toplumunun daimi istikrarsızlığının temelinde başka bir problem, insan emeği ve para adlı iki tuhaf emtianın çarpık nitelikleri yatar.”

 

Paranın demokratikleştirilmesi

Kitapta yer alan ilginç kavramlardan biri de ‘paranın demokratikleştirilmesi’. Varoufakis, bu kavramı şöyle açıklıyor: “Paranın kaçınılmaz şekilde politik olması gerektiğini kabul ettiğimizde, onu medenileştirmek için yapacağımız tek şey vardır: Demokratikleştirmek! Yani parayı kontrol etme gücünü, her bireyin bir oyu mantığıyla seçilen birine vermek. Savunulabilir tek yol budur.”

Sonra da kızına şöyle sesleniyor Varoufakis: “Sana bu kitapta ekonomiden bahsedeceğimi söylemiştim. Ancak şimdiye kadar fark ettiğin gibi politikasız ekonomi hakkında konuşmak mümkün değil. Sana neden iktisatçı olduğumu hiç söylemiş miydim? Çünkü ekonomiyi uzmanlarına bırakmayı reddettim.”

Dünyanın ve ülkemizin gündeminde yer alan pek çok ekonomik-politik soruna çarpıcı değinmeler ve çözümler içeren bu güzel kitabı, özellikle ekonomik konulara ilgi duyan gençlerimize öneriyoruz.

Arkadaşlarımızın, dostlarımızın ve tüm okurlarımızın bayramını en iyi dileklerle kutluyoruz. Herkese mutlu, umutlu ve huzurlu bayramlar…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test