Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tarihten geleceğe uzanan yol

14.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

“Küçükmenderes (Kaystros) ırmağı, Kiraz ilçesi topraklarından doğar ve hafif bir yay çizerek Beydağ ilçesine girer. Akışını Ödemiş ilçesinde sürdürür. Eskiden beri suladığı ova onun adıyla anılmıştır. Mevsimine göre taşar, çevresini kaplar. Yeşertir iki kıyısınıda, bolluk getirir.”

Havzanın tanınmış tarih araştırmacısı Behiç Galip Yavuz bu sözlerle başlamış “Ödemiş’in Tarihi” kitabına. Ödemiş yöresi deyince günümüzden 8 bin yıl geriye gitmeliyiz. Tmolos (Bozdağ) eteklerinde, mitolojide, bereket ve zevklerin Tanrısı olarak geçen Dionysos’un izlerine rastlanır. Öylesine eski, kadim bir bölgedir burası…

Hele Ödemiş’in Birgi’si deyince, daha bir durulmalı! ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’in deyişiyle Birgi, “doğanın özel bir noktası, görgülü bir geçmişin odaklandığı merkez, eğitim için birikimli geçmişini saklayan yerleşme”dir. (“BİRGİ – kendini koruyan kentler”, ÇEKÜL Vakfı Yayınları, 2010)

Türk Kültürünün yüzyıllara dayanan izlerini en güzel izleyebileceğiniz yerlerden birisidir Birgi. Aydınoğlu Beyliği’nin başkenti olması 700 yılı aşkın bir zaman eşiğine dayanır.

Havzanın bütününü kavramak

GÖZLEM’in elinizdeki sayısında, bu şanlı geçmişi ve bu geçmişin günümüze taşıdıklarını çok iyi kavramış Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ile bir sohbeti okuyacaksınız. Sayın Eriş, 1999-2004 döneminde de Belediye Başkanlığı yaptığı için kenti çok iyi tanıyor. En ücra köylere dek tanışlığı var.

Ödemiş tarım ve hayvancılıkta önder bir kent. Tarım alanına Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile uyum içinde yaklaşımları çok olumlu sonuçlar getirecek. Özellikle kestane, ceviz, fidelik gibi artı değeri yüksek olan ürünlere her yönden ağırlık verilmesi, Belediyeye ait toprakların köylülerin hizmetine açılması, genç nüfusun ata yurdunda doymasını sağlayacak. Yörede kooperatifleşme bilincinin gelişmişliği tarım atılımında sağlam bir alt yapı.

Bunun en iyi örneği Bademli Kooperatifinin sergilediği atılımlarda görülebilir. Başkan Aziz Kocaoğlu’nun, Türkiye ortalamasının birkaç kat üstündeki tarımda kalkınma çizgisinin, Başkan Eriş’te gözlediğim heyecanla daha da aşılacağını umuyor ve bekliyorum. Başkan Soyer ile planladıkları tarımsal “meslek fabrikaları”, giderek “Tarım Üniversitesi”nin kurulması, yalnızca Ödemiş için değil tüm Küçükmenderes havzası için de tayin edici olur. (Serdar Vardar, “Küçük Menderes Havzası Doğu Bölümünde Paleocoğrafya Araştırmaları, APİKAM yayınları, No 107)

Tarihe ve doğaya dayalı turizm

Başkan Eriş, kent içi arastasından, Birgi’ye uzanan tarihi zenginlikleri değerlendirmek istiyor. Gölcük’ten Bozdağ’a doğal güzellikleri, çevreyi bozmadan geniş kitlelere açmayı düşünüyor. Gençler için kamp yerleri oluşturmak gibi güzel planları var. Böylece kentin son dönemde ihmal edilişinin önüne geçilebilecek. Geçmiş dönem Belediye Başkanı AKP’li Mahmut Badem, particiliğe ağırlık verince, yatırımlarda çok zayıf kaldı. Büyükşehir ile didişmesi gereksizdi. Merkezi hükümet de elini uzatmayınca yörenin zenginlikleri değerlendirilemedi. Başkan Eriş şimdi bu eksikleri de kapatmaya çabalayacak.

Badem dönemi durağanlığının en tipik örneği tarihi Yıldız Otelinde oluşturulan Ödemiş Kent Müzesi ve Arşividir. Binanın kamulaştırma girişimini Mehmet Eriş ilk döneminde başlattı. Kamulaştırma Mahmut Badem’in ilk döneminde tamamlandı. Bekir Keskin döneminde de, Prof. Dr. Engin Berber yönetiminde örnek bir kent müzesi kimliğine kavuştu. Görüldüğü gibi hizmetlerde bir süreklilik var. Ama Mahmut Badem’in 2. döneminde gerekli ilgi gösterilmediği için müze gelişemedi. Şimdi Başkan Eriş’in burada yeni bir kültürel atılıma girişeceğine inanıyorum.

Ödemiş, zengin bir doğal ortama, çalışkan insanlara, siyasette sivrilmiş, hatta Şükrü Saraçoğlu gibi TBMM Başkanı ve Başbakan olmuş isimlere sahip bir kent. (Alev Coşkun – Yasemin Coşkun, “Ödemiş’ten Zirveye Tırmananlar, Beş Öncünün Öyküsü (1860 – 1960)”, Ödemiş Kent Müzesi Yayınları, 2012)

Mehmet Eriş ile yapılan sohbette, geleneği akıldan çıkarmadan, geleceğe uzanmanın, yeni başarılara imza atmanın heyecanını bulacaksınız. Kendisine bu zor görevde başarılar diliyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test