Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Güvenilir Ürün Zirvesi’ne bekleniyorsunuz

14.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Güvenilir Ürün Platformu 20 Haziran'da çok önemli bir Zirve'ye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Güvenilir Ürün Platformu 20 Haziran'da çok önemli bir Zirve'ye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Bir grup sivil toplum önderinin yıllar önce başlattığı Sağlıklı Gıda Platformu çalışmalarına Güvenilir Ürün Platformu olarak devam etme kararı almıştı.

Sağlıklı Gıda Platformu gibi çalışmalarını Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER) bünyesinde sürdüren Güvenilir Ürün Platformu (GÜP) yeni döneme damga vuracak çok önemli bir toplantıya imza atıyor.

Genel Sekreter, gıda mühendisi ve Yürütme Kurulu Üyesi Elif Attepe tarafından yürütülen zirve çalışmasına İstanbul Ticaret Odası tam destek veriyor.

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi (sayman) Ahmet Özer’in önderliğini yaptığı Güvenilir Ürün Zirvesi bu alanda Türkiye’nin önünü açacak etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Zirve’de güvenilir ürün masaya yatırılacak.  Yaklaşık bir yıldır çalışmaları süren Güvenilir Ürün Zirvesi ve Ödül Töreni bu alanda bir ilk olacak.

İstanbul Ticaret Odası ve Güvenilir Ürün Platformu birlikteliğinde gerçekleşecek olan Zirve  20 Haziran Perşembe tüm gün sürecek.

İstanbul Ticaret Odası’nda gerçekleşecek olan Zirve, Güvenilir Ürün Platformu’nun güvenilir ürün kavramını tartışmak ve tanımlamak için bir platform oluşturma çalışmalarının bir sonucu olarak gündeme geldi.

Güvenilir ürün konusunda toplumsal bilinç oluşturmak adına bir araya gelecek olan katılımcılar bir de kamuoyu sonuç bildirgesi sunacak.

Zirve'ye Ticaret Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yanı sıra sektör temsilcileri de iştirak edecek. Güvenilir Ürün Zirvesi’nde ‘Güvenilir Ürün Üretebilmek, Ürün Güvenliğinin Tüketici Sağlığına Etkileri, Yöresel Ürünlerde Güvenlik Zinciri ve Menşei Çalışmaları’ gibi başlıklar tartışma konusu olacak.

Güvenilir ürün ve hizmet üreticileri ile tüketiciler arasında köprü görevi görecek etkinlikte, güvenilir ürün üreticileri de ödüllendirilecek. İstanbul Ticaret Odası ve Güvenilir Ürün Platformu birlikteliğinde gerçekleşecek olan Güvenilir Ürün Zirvesi’nde gıdadan, tekstile, lojistikten, turizme kadar birçok sektör paydaşının konuşmacı ve katılımcı olarak yer almasının yanı sıra güvenilir ürünlere ödül de verilecek.

 

 

Tarım ve gıda sektöründe çok önemli çalışmalara imza atan Begüm Mutuş gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir dünya bırakmanın mücadelesini iş olarak yapıyor.

Begüm Mutuş'un yaptığı iş yüzüne yansıyor

Kimya mühendislerine ve mühendisliğine eskiden beri hep sempatim oldu. Bu sempati borcam tipi cam ürünlerinin üretimini Türkiye’ye kazandıran ekibin içindeki kuzenimden kaynaklandı. Daha sonra da oğlumun kimya mühendisi olması bu sempatiyi pekiştirdi.

Yakından tanıdığım bu iki isim ve bildiğim bütün kimya mühendisleri çevre, sürdürülebilirlik gibi konularda duyarlıydılar. Hatta oğlum daha üniversite ikinci sınıftayken tüm arkadaşları ile uzun süredir düzenlediğimiz Küresel Isınma Kurultayı’na tam destek verdi, görev aldılar. Onlardan çok şey öğrendik.

Son tanıdığım Kimya Mühendisi ise Begüm Mutuş oldu. Bahsi geçen konuları içselleştirmiş bir isim… Bir anne… Daha iyi bir dünya için somut çalışmalar yapıyor.

Hem de Türkiye’nin uluslararası markası olmuş Ülker’in de içinde yer aldığı Yıldız Holding bünyesinde yürütüyor bu çalışmaları…

Geçtiğimiz günlerde yaklaşık 60 dakikalık bir görüşmemiz oldu. Yüzü hep güldü. Bu gülümsemeyi kontrol etmek için sosyal medyaya başvurdum oradaki görüntülerde de gülümsüyordu. Bu gülen yüzlü kimya mühendisi biraz öncede söylediğim gibi yaptığı işi içselleştirmiş, işi de yüzüne tebessüm olarak yansımış diye düşündüm.

Mutuş Yıldız Holding Sürdürülebilirlik Genel Müdürü olarak görev yapıyor. Aynı zamanda sosyal sorumluluk çalışmaları konusunda birçok ilke imza atan Sabri Ülker Vakfı’nın da başında… İşte Mutuş’un yüzüne yansıyan yaptığı işler:

. Hem köy tarımını hem de endüstriyel tarımı şimdiye kadar destekleyerek üreticilerimizi hammadde alımında ilk tercih sırasına koyduk ve üretimlerinde verimi artırmaları için teknolojiden faydalanmalarını sağlayarak teşvik ettik.

 . 2017 yılında Türkiye’den 1 milyar lira değerinde yaklaşık 1.5 milyon tonluk mahsul alımı yaptık. Tarım Bakanlığı’na bağlı tarım araştırma enstitüleriyle buğday ve yulaf özelinde çalışmalar yapıyoruz.

. Buğday hem ülkemiz hem de bizim için önemli bir ham madde. Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü’yle bisküvilik ideal buğday üretimi için ıslah çalışmaları yaptık.

. Bu çalışmalar sonunda “Ali Ağa” adını verdiğimiz yüksek verimli, kuraklığa dayanıklı bir buğday türü geliştirdik ve yaygınlaşması için çalışıyoruz.

. Ali Ağa buğdayıyla, çiftçilerin daha fazla gelir elde etmesini ve daha çok verim almasını amaçlıyoruz. Ayrıca ihtiyacımız olan standartta buğdaya erişimini de güvence altına alıyoruz.

. Sürdürülebilir büyümenin en temel halkalarından biri sürdürülebilir hammadde tedariki. Ülker Bisküvi’yle büyüme stratejimizi, sadece kendi operasyonlarımızla sınırlı tutmadık.

. Yaklaşık 9 bin 500 çalışan ve 2 bin 900’e ulaşan tedarikçimizle yüz binlerce üreticinin hayatına değer katmayı hedefliyoruz.

. Kuruluşumuzun temelinde yer alan ‘israfsız şirket modeli’ prensibimizle, 75 yıldır sürdürülebilirlik kavramına paralel faaliyetler yürütüyoruz.

. Üretim yaptığımız toprakları sahiplenmek ve korumak, kurumsal vatandaşlık bilinciyle toplumun ihtiyaçlarına çözüm üretmek grubumuzun öncelikli sorumlulukları arasında yer alıyor.

. 4 milyar nüfusluk bir coğrafyada, 100’ün üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Sürdürülebilirlik faaliyetlerimizi Yıldız Holding Sürdürülebilirlik Platformu çatısı altında yürütüyoruz.

 . Üretimden, tedarik zincirine; kaynakların verimli kullanılmasından çevreye kadar tüm iş planlarında «Gelecek Nesillere Vaadimiz» söylemiyle hareket etmeye önem veriyoruz.

. Gelecek nesillere daha yaşanabilir ve mutlu bir dünya bırakma hedefiyle yola çıktık.  Sürdürülebilirlik bir proje, bir organizasyon ya da tek seferlik bir iş olarak görülmemeli.

. Yıldız Holding’in 2018 sürdürülebilirlik faaliyetlerini ise ilk kez 2019 yılı başında pladis, Ülker Bisküvi, Godiva, Kerevitaş, Besler, Şok, BTS ve Gözde Girişim’i de dahil ederek paylaştık.

 

 

İklim değişikliğine en hızlı duruş sergileyen sektörlerin başında otomobilciler geldi. Toyota Türkiye'de üretilen ilk hibrit otomobile imzasını attı.

İklim değişikliğine en hızlı duruş sergileyen sektörlerin başında otomobilciler geldi. Toyota Türkiye'de üretilen ilk hibrit otomobile imzasını attı.

İklim değişikliğine en hızlı duruş sergileyen sektörlerin başında otomobilciler geldi. Toyota Türkiye'de üretilen ilk hibrit otomobile imzasını attı.

 

Çevreci otomobille çevre etkinliğine iyi geldi

Ve bir hayal gerçekleşmişti… Artık Toyota Yeni Corolla ile hibrit versiyonu Türkiye’de üretmeye başlamıştı.

İzmir’de yapılacak iklim değişikliği ile ilgili toplantıya böyle bir otomobille gitmek en uygunuydu. Biz de öyle yaptık.

Toyota, tüm dünyada giderek artan hibrit talebini, daha geniş çevreci modelleriyle karşılamaya devam ediyordu ve biz bunu test etmeliydik böyle bir etkinliğe giderken… Çünkü 3.4 lt/100 km yakıt tüketimi sunan Corolla Hybrid, sadece 80-87 g/km aralığında CO2 emisyonu salımı sunuyor.

Bu otomobili en iyi kullanan anlatır diye düşündüm… Bu noktada sözü Elif’e bırakıyorum…

. Size muhteşem bir makinayı Toyota Corolla Hybrid’i anlatacağım, arabalarla ilgilenen ilgilenmeyen herkes buyursun…

. Arabalar ve teknik özellikleri ile ilgili çok deneyimli biri olduğumu söyleyemem, ancak uzun zamandır araç kullanan ve farklı marka ve modelleri deneyimlemiş bir sürücü olarak farklı arabaların farklı özeliklerini rahatlıkla hissedebildiğimi söyleyebilirim.

. “Peki nerden geldik bu konuya? Sen gıda mühendisisin ne alaka şimdi araba konusu?” dediğinizi duyar gibiyim… Her şey temiz enerji toplantısı talebiyle başladı.

. Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin Kasım ayında İzmir’de gerçekleştireceği 'İklim Değişikliği ve Yenilenebilir Enerji' konulu kurultayının hem ön hazırlıklarını yapmak hem de İzmir’deki paydaşlarla buluşmak için düzenlediğimiz ‘Temiz Enerji’ toplantısı için yola çıkmaya hazırlanırken aklımıza uçak kullanmak yerine temiz enerji tüketen bir aracı denemek geldi ve Toyota ile irtibata geçtik.

. Çalışmamızın içeriğini öğrendiklerinde elektrikle çalışan Toyota Corolla Hybrid modelini önerdiler. “Bu da öyle bir arabadır işte, kim bilir ne kadar gürültü çekeceğiz, sürekli tek kişi kullanmasın” konuşmaları sonrası gece vakti beni de aldılar ve düştük yollara…

. Bir saatlik uyku molasından sonra “direksiyona geçmek ister misiniz?” teklifine gönülsüzce de olsa olur dedim ve şoför koltuğuna oturmamla ilk şoku yaşadım… Arabayı çalıştırmama rağmen çalıştıramadım zannettim…

.Tamamen hareketsiz, en ufak bir kontak ya da motor sesi yok. “Nasıl çalıştıracağım?” sorusuna, “çalışıyor” dediler. (gülüşme sesleri) Düştüm yola gaza bastıkça tüy gibi hızlanıyor hiç sarsmadan gürültü yapmadan, direksiyon, cüsseli bir arabaya göre çok hafif.

.Valla İzmir’e kadar kimselere bırakmadım koltuğu. Elektrikli arabalar için güçsüz algısı çok oluyor ama tam tersine çok güçlü bir o kadar hesaplı bir arabayı kullanmak beni gerçekten çok şaşırttı.

. Bir dönem Toyota’nın ‘benim babam Toyota gibi adam’ sloganı vardı çoluk çocuk, mahallelinin diline dolanmıştı yeni modelini gördükten sonra aklıma şöyle bir slogan geldi… ‘Benim babam Toyota kadar güçlü ve sessiz…’

.Yok yok çok kötü oldu en iyisi slogan bulma işini profesyonellere bırakmak. Sloganı ne olursa olsun Toyota bu işi kendine yakışır şekilde layığı ile yapmış, bize de tebrik etmek düşüyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test