Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Gönüllü Kan Bağışı Günü Ve Lösemi

14.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çocuklarda görülme sıklığı milyonda 1 ila 9 arasında değişen JMML (Juvenil Myemonositik Lösemi) hastalığı ile mücadele eden ve tedavisi Antalya’ da devan eden Öykü Arin haberleri dolayısı ile kamuoyu Kan Hastalıkları ve Lösemi konusunda daha duyarlı hale geldi.

 Haziran ayı genel olarak kan bağışı ve kan hastalıkları ile ilgili özel günlerin yoğunlaştığı bir aydır: 30 Mayıs - 5 Haziran arası lösemi haftası olarak, 14 Haziran da gönüllü kan bağışı günü olarak algıda farkındalık ve toplumsal duyarlılığın artması için kullanılan özel günlerdir.

Afet gibi olağanüstü durumlar hariç, ülkemizin yıllık kan ihtiyacı 2.000.000 üniteye civarında olup Kızılay, bunun yaklaşık %75’ini karşılayabilmektedir. Kan, sanıldığı gibi acil değil sürekli bir ihtiyaçtır. Gönüllülük bilincini arttırarak bir hayat kurtarmanın hazzı ve insanlık görevi tüm vatandaşlara bir empati duygusu olarak aşılanabilir. Ayrıca, Kızılay kan bağış ünitelerine gidildiğinde, “Afarez Bağış Formu”da doldurularak, tam kan bileşenlerinden sadece trombosit bileşenini alınıp diğerlerinin vericiye tekrar verildiği bir işlem için de gönüllü olunabilir. Afarez sonrası geçen bir günün ardından tekrar normal kan bağışı da yapılabilmektedir.

Halkımızın, kan ve doku bankalarında, gönüllü olarak yapacakları ve çok az zamanlarını alacak bağışlar, birçok hastanın yaşamlarının kurtulmasını sağlayacağından, eşsiz bir erdemlilik örneği olarak hayatlarına anlam katacaktır.

Lösemi genel olarak, vücudumuzun kan hücrelerinden birisi olan ve bedenimizin mikroplar dahil yabancı hücrelere karşı savunmasıyla görevli Lökosit akyuvar) adı ile anılan hücrelerinin aşırı ve kontrolsüz çoğalmasını ifade eder. Erişkinlerde ve çocuklarda klinik olarak farklı seyreder, çocukluk çağının da en sık görülen kanser tiplerindendir.

Kan yapıcı kemik iliğinde aşırı çoğalan anormal akyuvar hücreleri, normal hücrelerin gelişimine fırsat bırakmaz ve eritrosit, lökosit, trombosit gibi kan hücre fonksiyon yetersizliklerine bağlı kansızlık, solukluk, kanama, ateş ve enfeksiyonlar görülür.

Lösemileri oluşturan birçok faktör söz konusudur: Radyasyon, kimyasal toksik ajanlar ve genetik başta olmak üzere, virüsler ve kötü beslenme ilk kalemde sayılabilir. Erişkinlerdeki sıklığı yüz binde 2 ila 4 arasında değişmektedir. Ama yaşla beraber artarak yüz binde 13’lere kadar çıkmaktadır. Halihazırda var olan kanserlerin yüzde 3 ila 5’ini Lösemiler oluşturmaktadır. Ancak 35 yaş altı kansere bağlı ölümlerin büyük çoğunluğunun nedenidir.

Akut ve kronik olarak iki alt grupta seyretmektedir ve tedavileri de farklılıklar arz etmektedir. Akut olanlarında ana tedavi kemoterapidir, şikayetlere yönelik, önleme, komplikasyon ve destek tedavileri de oldukça önemlidir. Kemik iliği nakli, hastalarda önemli bir tedavi seçeneğidir ve uygun vakalarda yüz güldürücüdür. İzmir’de, Ege ve Dokuz Eylül üniversiteleri ile İzmir Medicalpark Hastanesi KİT Üniteleri, hem İlimize hem de tüm Ülkeye bu konuda yeri doldurulamaz hizmetlerde bulunmaktadır. Dünya’da yakın geçmişte 1.000.000’nuncu kemik iliği ve hemopoietik kök hücre nakli başarı ile yapılmıştır. Türkiye’de henüz yıllık sayı 2500’ler seviyesindedir. Ülke İhtiyacının 3500 civarında olduğu bilinmektedir. Ayrıca kök hücre (doku bilgi) bankası ihtiyacı da oldukça barizdir ve umarız ki ülkemizin üçüncü doku bankası İzmir’e açılır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan 'beyaz cennet' Pamukkale travertenlerindeki görüntü sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Ankara bir diş hekimi ile hamile karısı, iddiaya göre Muğla'nın Fethiye ilçesine giderken yolda darp edildi. Hamile kadının düşük riskinin olduğu belirtildi.

Günlük Burç Yorumları Aşk 5 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 4 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Ağustos 2020 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Ağustos ayında burçları neler bekliyor? Burçların ağustos ayı aşk hayatları.

Yazarlar
Website Security Test