Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sıcak Yaz

14.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yaklaşan temmuzun sıcaklığı bütün senelerden daha fazla hissedilmeye başladı. Piyasalar dış dünyadaki gelişen olaylarla senkronu tutturma gayreti gösterse de nafile.

Ekonomi dünyası geçtiğimiz yıllarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası’na baskı yaparak faizleri düşürmesini istemesini kıyasıya eleştiriyordu. Şimdi ise Trump FED’e faiz indir baskısı yaparken sesler kısılıyor, gözler fulü bakıyor. Neticede faiz indir söylemi bizde olumlu bir sonuç vermemişti, orada da pozitif sonuç doğurmayacaktır.

Ticaret savaşları diye söylenen gelişmelere baktığımızda, çıkmaz sokağa girdiği anlaşılıyor. ABD’nin görüşme dediği şey neticede “ya benim dediğimi yap ya da benim dediğimi” dayatmasından başka bir şey değil.

Son dönemde büyüme ve enflasyon rakamıyla umutlanan iç piyasamız, dışarıda ABD verilerinin negatif gelmesiyle ortaya çıkan tabloda, ticaret savaşlarını bir kenara bırakıp FED’in önümüzdeki dönemde daha güvercin (parasal genişlemeci) politikalar izleyeceğine konsantre oldular. Hisse senedi piyasaları parasal genişlemeleri her zaman sevmiştir. Faizlerin düşük seyrettiği bol paranın tedavülde olduğu dönemler piyasaların ralli dönemleridir.

İstanbul seçimlerin önümüzdeki bir kaç haftalık dönemde gündemimizi meşgul etmeye devam edecektir. Esasen majör bir tarafı olmamasına rağmen piyasaların aklından bir an önce çıkmaya ihtiyacı var.

Asıl bizi, ilgilendiren konu; S400 meselesinin nasıl dallanıp budaklanacağı, nasıl zararlar vereceği ile ilgili. ABD’nin bizim üstümüze fazla gelemeyeceği, beklentileri bana göre zayıf senaryodur. ABD sonuna kadar kendi çıkarlarına odaklanmış bunun gerçekleşmesi için tüm değerleri dostlukları ve ilişkileri ayaklar altına alabilecek bir tablo ortaya koymuştur.

Esasen piyasaların son dönemdeki yükselişi de, ABD’nin iki aylık süre verdiği yolundaki söylentilerdir. Piyasa sadece iki aylık süreyi iyi kullanmak istemiştir.

Sermaye ve para piyasaları daha fazla etkilenecek olması beklentisi, reel sektörün etkilenmeyeceği anlamı taşımaz. Çin’in tarihinde en düşük büyüme rakamlarını yaşaması ABD ile olan ilişkilerinin bozulması sebebiyle gerçekleşmişti.

Bu mücadelenin siyasi yönü oldukça kuvvetli olmasına ve güvenlik meselelerinin hiçbir piyasa ve para kazançlarıyla kıyas kabul etmeyeceğine inansak dahi, toplumların dayanma güçlerinin ve sabırlarının test edildiği dönemler olarak karşımıza çıkıyor.

Şahsi çıkarlarını milli çıkarlarının önünde tutan kurumsallaşamamış toplumların, bu dönemde ekonomik saldırılarla savrulup gitmesinin önünde bir engel yok.

Endişem, en ufak dalgalanmada dahi kendi para birimini bırakıp ülkemize tavır takınan ülkelerin paralarını ceplerine dolduranların. Kendi ay yıldızlı bayraklarını bırakıp mavili, siyahlı, dallı, güllü bayrakları sallamaya başlamaları.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 4 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Ağustos 2020 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Ağustos ayında burçları neler bekliyor? Burçların ağustos ayı aşk hayatları.

Geçtiğimiz hafta ibadete açılan ve ilk Cuma namazı kılınan Ayasofya'da halıya uzanıp selfie çeken adam sosyal medyanın gündemine oturdu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 31 Temmuz 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test